UD

Festiwal RAJ NAJNAJ – 2. Letnia Akademia Malucha. Rybnik

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach Rybnik ul. 1 Maja 91B
🗺 mapa
📅 sobota 29.06.2019 do niedziela 30.06.2019
Festiwal RAJ NAJNAJ - 2. Letnia Akademia Malucha. Rybnik
Program Festiwalu:

Sobota 29 czerwca:

11.00 BAJDURZY „O ciekawskim królu” – warsztat multisensoryczny. Wstęp wolny.
12.00 MALI ODKRYWCY – warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa wiekowa 0-3 latka). Bilet – 8 zł (dziecko + opiekun).
13.00 BAŚNIOWA SZKOŁA RYSUNKU: „Jaś i Małgosia”. Bilet – 10 zł (dziecko + opiekun).
14.00 MALI ODKRYWCY – warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa 3-5 lat). Bilet – 8 zł (dziecko + opiekun).
15.00 „DOM” – spektakl Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Bilet – 10 zł/os.
16.00 BAŚNIOWA SZKOŁA RYSUNKU: „Bajka o wilku i siedmiu koźlątkach”. Bilet – 10 zł (dziecko + opiekun).

WARSZTATY w DK:
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30. GRAFOSKOPOWE MALOWANKI. Bilet – 5 zł (dziecko + opiekun).
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30. BAŚNIOWA KRAINA – instalacja zmysłowa. Bilet – 5 zł (dziecko + opiekun).

WARSZTATY w PLENERZE:
11.00 – 16.00 KOLORKOWO – warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.

STREFA RELAKSU:
11.00 – 16.00 ODPOCZYNKOWO. Bilet – 10 zł.

WYSTAWA:
11.00 – 17.00 Wystawa fotografii Kingi Drążek pt.„Książki na miarę”.

Niedziela 30 czerwca:

11.00 BAJDURZY „O królewnie co uciekać musiała” – warsztaty muzyczno-ruchowe. Wstęp wolny.
12.00 „BABALOON” – spektakl Teatru PETI. Bilet – 10 zł/os.
13.00 MALI ODKRYWCY – warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa 3-5 lat). Bilet – 8 zł (dziecko + opiekun).
14.00 „BABALOON” – spektakl Teatru PETI. Bilet – 10 zł/os.
15.00 MALI ODKRYWCY – warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa wiekowa 0-3 lat). Bilet – 8 zł (dziecko + opiekun).
16.00 „PCHŁA SZACHRAJKA” – spektakl plenerowy Teatru Żelaznego. Wstęp wolny.

WARSZTATY w DK:
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 GRAFOSKOPOWE MALOWANKI. Bilet – 5 zł (dziecko + opiekun).
12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 BAŚNIOWA KRAINA – instalacja zmysłowa. Bilet – 5 zł (dziecko + opiekun).

WARSZTATY w PLENERZE:
11.00 – 16.00 KOLORKOWO – warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.
STREFA RELAKSU:
11.00 – 16.00 ODPOCZYNKOWO. Bilet – 10 zł.

WYSTAWA:
11.00 – 17.00 Wystawa fotografii Kingi Drążek pt.„Książki na miarę”.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. Ilość miejsc ograniczona. UWAGA! NA WSZYSTKIE WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: tel. 32 4216222, dkchwalowice.biuro@gmail.com.
Rezerwacja i sprzedaż biletów: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwa łowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Festiwal RAJ NAJNAJ - 2. Letnia Akademia Malucha. Rybnik

SPEKTAKLE – opis:

„DOM” – spektakl Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu www.teatrlalek.walbrzych.pl trwa 30 min. i jest adresowany dla dzieci w wieku 0,5 do 3 lat. Dzieci z opiekunami, są usadowieni bezpośrednio na scenie w bezpośrednim sąsiedztwie z aktorami. Dom to miejsce, w którym zaczynamy odkrywać świat, miejsce pełne tajemnic i niespodzianek. Dom to Mama i Tata, pierwsi przyjaciele, z którymi zaczynamy najważniejszą podróż – życie. Dom to nasz świat, w którym żyjemy razem z innymi ludźmi. Nasz ŚWIAT to nasz DOM. Tworzenie świata, którego adresatem a jednocześnie uczestnikiem jest dziecko, skłania do użycia form bliskich małemu człowiekowi. Dlatego w spektaklu nie zabraknie zabaw związanych z ruchem i rytmem, jak również działań plastycznych, nadających kształt całemu zdarzeniu. Będą zatem zapachy, kolory, szumy i melodie. Różnorodność bodźców, wykorzystanych w spektaklu, zachęcała do zabawy w budowanie DOMU – wspólnego ŚWIATA. Scenografię do spektaklu przygotowała Klaudia Laszczyk, a muzykę Anna Mansfeld. Występują: Patrycja Rojecka, Seweryn Mrożkiewicz.

„BABALLOON” – spektakl Teatru PETI trwa 40 min. i jest adresowany dla dzieci od roku do 5 lat. Dzieci z opiekunami są usadowieni bezpośrednio na scenie i uczestniczą w spektaklu. Bohaterami spektaklu są Gaga i Guga, które to wśród balonowej i kolorowej przestrzeni znajdują balonik „bez powietrza”. Pomimo jego inności postanawiają się nim zaopiekować. Biały balonik w końcu nabiera sił i próbuje latać, ale ciągle mu czegoś brak. A dlaczego? Bo ciągle marzy, marzy o podróży… Baballoon to podróż aż do chmur. To wspólna zabawa w odkrywanie świata. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Baballoon jest przedstawieniem otwartym na interakcję i spontaniczność widzów, w którym artyści pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci. Ogromna otwartość aktorów na reakcje widzów, muzyka, delikatne światło, a przede wszystkim balonowa scenografia, pozwolą widzom w każdym wieku poczuć się przyjemnie i magicznie. Muzykę do chwałowickiego spektaklu skomponował Jarosław Hanik, a wystąpią w nim: Karina Abrahamczyk-Zator i Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, które to równocześnie odpowiadają za reżyserię i scenografię sztuki: www.facebook.com/teatrpeti/?fref=ts.

„PCHŁA SZACHRAJKA” – to 50 minutowe, kolorowe widowisko Teatru Żelazny www.teatrzelazny.pl dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą. Twórcami spektaklu są znani i nagradzani artyści śląskich teatrów dla dzieci: Dariusz Wiktorowicz, Marta Marzęcka i Piotr Wiśniewski. Spektakl wyreżyserował Dariusz Wiktorowicz, a scenografię opracowała Barbara Wiktorowicz, za plastykę odpowiada Katarzyna Kosietzki. Występują: Marta Marzęcka i Piotr Wiśniewski.

WARSZTATY:

BAJDURZY – opowiadają baśnie pełne okazji do poznawania świata, nauki i zabawy. Bohaterowie baśni pomagają uczestnikom, odkrywać siebie, mierzyć się z przeciwnościami, rozumieć otoczenie i innych. To wszystko odbywa się w towarzystwie ciekawych instrumentów (m.in.: ukulele, flet indiański, kalimba, didgeridoo, bęben oceaniczny i burzowy, oraz elektronika), okraszone zagadkami, ciekawostkami oraz przeplatane zabawami ruchowymi.”O ciekawskim królu” – na warsztacie spotkamy pewnego króla, co chciał poznać dosłownie wszystko. Zawsze gdy gdzieś się pojawił to musiał powąchać, posmakować, dotknąć. Ciekawość prowadziła go dalej i dalej, wyżej i głębiej. Świat wołał go, zapraszał by odkrywał jego wspaniałości. My również z królem, będziemy dotykać, wąchać, eksperymentować, ale i słuchać opowieści i muzyki: kalimby, fletów, bębna oceanicznego. „O królewnie co uciekać musiała” – w rytm opowieści udamy się do krainy czarów i dziwów. Czekają tam na nas zaczarowane grzebyki, buciki i inne bogactwa. Sama królewna nauczy nas różnych rytmów i pokaże jak najlepiej schować się przed czarownicą i jej czarnym kogutem. Ubierzcie się wygodnie, bo przede wszystkim będziemy ćwiczyć różne sposoby biegania do słodkiej i skocznej dla ucha muzyki.

MALI ODKRYWCY – Festiwal RAJNAJNAJ nie może się oczywiście obyć bez tego co dzieci lubią najbardziej czyli brudzenia. Będziemy się brudzić, tworzyć różnego rodzaju kolorowe masy z naturalnych składników tj mąka, ryż, makaron. Prosimy o wzięcie ubrań na zmianę zarówno dla dzieci jak i rodziców.

BAŚNIOWA SZKOŁA RYSUNKU – jak z lekcji rysunku zrobić prawdziwą przygodę? Trzeba ją opowiedzieć. Opowiedzieć tak, jak opowiada się baśń. Można opowiadać słowem, ale też gestem, smakiem, zapachem, dotykiem, słowem – wszystkimi zmysłami. Dzięki czemu dziecko słucha baśni nie raz, ale kilka razy w tym samym czasie. Podstawowym narzędziem pracy jest storytelling, ale opowieść pozostaje jedynie pretekstem do zabawy. Każda historia ma swoje własne rozwinięcia w postaci zabaw i gier, opartych na ruchu i wyobraźni, pobudzających zmysły i kreatywność, poprawiających koordynację, wykorzystują naturalną spontaniczność małych uczestników. W trakcie opowiadania, na oczach dzieci powstają też proste, schematyczne rysunki ilustrujące historię, co stanowi podporę wizualną dla słów. Stanowią też zachętę, do wspólnego rysowania. W ten sposób uczestnicy festiwalu zapoznają się z dwiema baśniami, a będą to: „Jaś i Małgosia” i „Bajka o wilku i siedmiu koźlątkach”. Czas trwania: 40-60 minut. Opowiadać i rysować będzie Mateusz Świstak – charyzmatyczny opowiadacz i badacz baśni, czaruje słowem nie tylko najmłodszych. Strona: www.basnienawarsztacie.pl.

GRAFOSKOPOWE MALOWANKI – czyli zabawa kształtem, światłem i cieniem dla malucha w każdym wieku.

WYSTAWY:

Wystawa „Książki na miarę” – to fotograficzna dokumentacja projektu pod tym samym tytułem zrealizowana przez Kingę Drążek www.lawendowestudio.pl. Bohaterami fotografii są uczestnicy projektu czyli dzieci i młodzież i seniorzy. Wspólnie, w ramach zajęć bibliotecznych poznali rolę książeczek sensorycznych (i książek w ogóle) w wychowaniu małych dzieci. Dzięki zajęciom nawiązały się bliższe relacje seniorów z dziećmi, lepsze zrozumienie „swoich światów” i możliwość ich przenikania. W naturalny sposób nawiązywały się międzypokoleniowe nici sympatii i empatii. Książki na miarę to projekt zrealizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”, organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” www.e.org.pl, a wspierała go Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku – Filia Nr 4 Piaski www.biblioteka.rybnik.pl. Strony projektu: www.facebook.com/ksiazkinamiare, www.ksiazkinamiare.edu.pl.

462 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent