Obszerny harmonogram imprezy obejmuje różnego rodzaju wydarzenia. Wybór będzie trudny, ale warto poznać propozycje, aby zdecydować, które z nich najbardziej spodobają się Waszym dzieciom.
Na dobry początek Nocy Kultury Koło Naukowe Pedagogów i Animatorów Zabawy UMCS zorganizowało zabawy i tańce integracyjne pod hasłem „Harce i pląsy”. 3 czerwca w Ogrodzie Botanicznym UMCS zaplanowano m.in. zabawy z chustą, które sprawią wiele radości dzieciom i rodzicom, a także pomogą im nauczyć się przełamywania barier.
Tego samego dnia proponujemy najmłodszym uczestnikom Nocy Kultury udział w wydarzeniu zatytułowanym "Kiedy byłem mały… Bajki Mamy i Taty”. Organizatorzy, czyli Klub Dzieci i Rodziców PoDUSHkowiec oraz Stowarzyszenie Kulturalne GrupaProjekt, postarają się, by powrócił niezapomniany nastrój rytualnego oglądania bajek wyświetlanych na ścianę z pozytywowych klisz. Wydarzenie, odbywające się w siedzibie Warsztatów Kultury, zapewni odrobinę nostalgii, powrót do przeszłości dzisiejszych trzydziestolatków i podróż w czasie dla ich dzieci! Magiczny klimat zapewni muzyk improwizujący tło dźwiękowe oraz zaangażowany w projekt narrator.
Kolejny wieczór także będzie obfitował w oryginalne propozycje kulturalne. 4 czerwca warto tak zorganizować czas, by o 19:00 pojawić się z dziećmi na Placu Wolności, gdzie para clownów z Burgos zachęci do poznania ich wesołych opowieści przepełnionych muzyką. Podczas przedstawienia „Pietro i Cadú na świeżym powietrzu” najmłodsi uczestnicy imprezy zostaną zaproszeni do barwnego teatru emocji, czyli niepowtarzalnej okazji przyglądania się wykreowanemu światu pozytywnych uczuć.
Kilka godzin później, od 23:00, zapraszamy do Teatru Andersena na widowisko „Tymoteusz wśród ptaków” przygotowane przez międzynarodową ekipę, której przewodzi reżyser – Arkadiusz Klucznik. Scenografię spektaklu przygotuje słowacka artystka – Eva Farkašova (Słowacja), choreografię – Czeszka, Mirka Valentikova, a muzykę – Marcin Partyka. W przedstawieniu zagra cały zespół „Andersena”. W rolach głównych wystąpią: Mateusz Kaliński (Miś Tymoteusz), Jacek Dragun (Tato Tymoteusza) oraz Wioletta Tomica (lisica).
Kiedy dzieci pójdą spać, warto skorzystać z bogatego programu imprez odbywających się w ramach V edycji Nocy Kultury.
W przestrzeni publicznej całego miasta rozmieszczone zostaną liczne instalacje, wystawy i sceny. Najjaśniej świecić będą: Zamek Lubelski, Stare Miasto, Plac po Farze, Rynek, Plac Litewski, Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim oraz Miasteczko Akademickie i lubelskie instytucje kultury. Naturalnie sprzyjający turystom i kulturze klimat tych magicznych miejsc zostanie wzbogacony licznymi wystawami, koncertami, spektaklami, pokazami i projekcjami.
Koordynatorem działań są Warsztaty Kultury. Patronem medialnym V edycji Nocy Kultury jest Newsweek Polska.
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas Nocy Kultury jest bezpłatny.
Więcej na www.nockultury.pl oraz www.facebook.com/NocKultury.