Zielona Sowa
Zielona Sowa

Europejskie Dni Dziedzictwa w Toruniu

📅 sobota 14.09.2013
Europejskie Dni Dziedzictwa w Toruniu

Specjalnie dla Was, w tym dniu, uruchamiamy wehikuł czasu, który pomoże przenieść się kilka wieków wstecz. Zapraszamy do udziału w konkursach, warsztatach, podchodach miejskich oraz licznych aktywnościach. Zachęcamy do obejrzenia turnieju rycerskiego oraz do wysłuchania koncertu. A dla spragnionych nocnych wrażeń, muzeum otwiera swe podwoje i w aurze wieczoru zaprasza na  ciekawe prelekcje, wykłady, pokazy, a także na wieżę ratuszową, z której podziwiać będzie można wyjątkową panoramę naszego miasta, oświetloną latarniami.

W godzinach 11.00 – 17.00 na Zamku Krzyżackim odbędą się VI Toruńskie Medievalia
W ŚREDNIOWIECZNYM TURNIEJU RYCERSKIM „MEDIEVALIA" wezmą udział rycerze z całej Polski w „Pieszym Turnieju Bojowym" „Turnieju łuczniczym" i „Turnieju konnym". Podczas tego turnieju, rycerze będą zmagać się o miano mistrza. Walki odbędą się systemem „każdy z każdym", a w poszczególnych starciach zwycięstwo przysługiwać będzie temu rycerzowi który utrzyma się na nogach. W przypadku walki na kopie – starcia konne będą oceniane przez doświadczonych sędziów.
Impreza jak co roku zostanie wpisana do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Podczas tegorocznej XXI edycji hasłem przewodnim są słowa: „Nie od razu Polskę zbudowano". Ideą obchodów EDD jest promowanie dziedzictwa kulturowego poszczególnych europejskich regionów i podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej.
W fosie wyrośnie średniowieczne obozowisko turniejowe z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Chętni będą mogli m.in. przymierzyć strój mieszczański, zbroję, spróbować się w strzelaniu z łuku oraz dowiedzieć więcej o historii średniowiecza. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci takich jak walka bezpieczną bronią, czy gry i zabawy plebejskie.

Program godzinowy:
11.00 Otwarcie turnieju w Fosie Staromiejskiej

11.30 – 15.00 Pokaz archeologiczny
– kuchnia średniowieczna
– przędzenie na wrzecionie
– zabawy z ceramiką

12.00 Turniej rycerski
– walki rycerzy pieszych
13.00 Szkoła fechtunku dla dzieci

14.00 Turniej łuczniczy

15.00 Turniej konny
– najazd na saracena
– łapanie pierścieni
– turniej kopijniczy
– Pokaz Formacji Bojowych z bitwy pod Grunwaldem

16.30 Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców turnieju

17.00 Zakończenie turnieju

W godzinach 12.00 – 18.00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się impreza „Nie od razu Toruń zbudowano… czyli jak drzewiej w Toruniu bywało"
Jest to kolejna z imprez organizowanych pod szyldem EDD przez Muzeum Okręgowe w Toruniu na Rynku Staromiejskim. Impreza będzie odbywać się w plenerze i będzie miała charakter rodzinny, dedykowany mieszkańcom Torunia oraz odwiedzającym miasto turystom.

Uroczyste rozpoczęcie zaplanowane zostało w samo południe 14 września, kiedy to na scenie przy Ratuszu Staromiejskim burmistrz w towarzystwie heroldów ogłoszą otwarcie imprezy. Atrakcją mają być „Relacje na żywo z przeszłości" czyli inscenizowane „wywiady" z postaciami z dziejów Torunia – krzyżakami, flisakiem, mieszczkami oraz królami – Kazimierzem Jagiellończykiem i Janem Olbrachtem. Nie mogło w tym gronie zabraknąć również postaci kluczowej dla miasta – czyli Mikołaja Kopernika z rodziną. W tym samym czasie będą się odbywały podchody miejskie, których zwycięzcy będą losowani co godzinę. Kolejną atrakcją będą warsztaty tańców dawnych pod tytułem „W tanecznym kręgu". Impreza przy Ratuszu przewidziana jest od godziny 12.00 do 18.00. Na Rynku Staromiejskim rozłożone będą w tym czasie kramy rzemieślnicze (m.in. kowal, mincerz, garncarz, witrażownik, snycerz, wikliniarz, piwowar oraz oczywiście piernikarz). Odbędą się tam pokazy wytwarzania biżuterii, czerpania papieru, tkania itp. Uczestnicy będą mogli otrzymać specjalne certyfikaty potwierdzające udział w imprezie. Dla chętnych zorganizowano cykl dawnych gier i zabaw pod tytułem „swawole i niedole" (m.in. bieg w worze, rzut ciżemką do beczki, toczenie koła lub beczki, rzut tamborkiem, nawlekanie igły oraz… dyby). Na miejscu odbędą się także występy kuglarzy.
Najciekawszymi punktami imprezy będą: pokaz mody dawnej w wykonaniu grupy rekonstruującej stroje oraz występ Jacka Kowalskiego i Henryka Kasperczaka – duetu odtwarzającego muzykę średniowieczną.

12.00 Uroczyste otwarcie imprezy

12.15 „Dźwięki historii" – koncert muzyki dawnej

12.30 „Relacja na żywo z przeszłości" – „wywiad"z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia

12.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca" – losowanie zwycięzców gry miejskiej

13.00 Koncert muzyki dawnej

13.30 „Relacja na żywo z przeszłości" – „wywiad" z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia

13.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca" – losowanie zwycięzców gry miejskiej

14.00 „W tanecznym kręgu" – nauka dawnych tańców

14.30 „Relacja na żywo z przeszłości" – „wywiad" z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia

14.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca" – losowanie zwycięzców gry miejskiej

15.00 „W tanecznym kręgu" – nauka dawnych tańców

15.30 „Relacja na żywo z przeszłości" – „wywiad" z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia

15.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca" – losowanie zwycięzców gry miejskiej

16.00 „Z modą przez wieki" – pokaz mody historycznej

16.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca" – losowanie zwycięzców gry miejskiej

17.00 „Przygody Litwina w Toruniu" wedle pieśni krucjat i krzyżackich powieści – koncert muzyki dawnej w wykonaniu Jacka Kowalskiego (przekłady, śpiew, citola, lira średniowieczna) i Henryka Kasperczaka (lutnia, teorba, rba)

17.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca" – losowanie zwycięzców gry miejskiej

18.00 Uroczyste zakończenie imprezy

W godz. od 18.00-22.00 odbędzie się IV Toruńska Noc Muzealna 

Dom Eskenów (ul . Łazienna 16)

18.30, 19.30, 20.30 Zrozumieć przeszłość – wynalazki epoki kamienia – prelekcja przy pradziejowej części wystawy Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze

19.00, 20.00, 21.00 Wśród średniowiecznych murów – prelekcja przy wystawie Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze

18.00, 20.00 Przedmioty pożądania w ostatnich wiekach starożytności w barbarzyńskiej Europie – wykład z pokazem, tzw. Sala za kratą.

18.00, 19.00, 20.00, 21.00 „Księga Toruń" 3D – pokazy multimedialne. Pokazy dla grup maksimum 30-osobowych, możliwa wcześniejsza rezerwacja wejścia (tel. 56 660 56 19). W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość wejścia bez rezerwacji.

 

Muzeum Podróżników im. Tony′ego Halika (ul. Franciszkańska 9/11)

18.15 Kuba – wyspa niezwykła – relacja z podróży z pokazem multimedialnym Joanny i Janusza Traczykowskich.

19.30, 21.00 Polskie odkrywanie świata – prelekcja z pokazem.

Ponadto:

Możliwość podziwiania niepowtarzalnej wieczornej panoramy Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (wejście biletowane; bilety w cenie 10/6 zł; ostatnie wejście o godz. 21.30).

 

617 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent