Dźwiękospacery! Kanały hydroakustyczne – Warmia i Mazury

📅 czwartek 17.05.2012 do sobota 19.05.2012
Dźwiękospacery! Kanały hydroakustyczne – Warmia i Mazury

Dźwiękospacery! Kanały hydroakustyczne to cykl twórczych terenowych warsztatów, skierowanych do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Przedsięwzięcie ma na celu stworzenie archiwum dźwiękowego, dźwiękowej mapy najbliższego otoczenia. Warsztaty prowadzą profesjonalni muzycy, realizatorzy dźwięku, audio-eksperymentatorzy z całej Polski, których zadaniem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z nagrywaniem i obróbką dźwięku oraz uwrażliwienie ich na muzykę otaczającej nas przestrzeni. Projekt bada możliwości wykorzystania muzyki i dźwięku w edukacji i kulturze oraz stara się upowszechniać wiedzę na temat dźwięków. Efekty wspólnej jak i indywidualnej pracy zostaną zaprezentowane w formie interaktywnej wystawy do słuchania w Mikołajkach i Mrągowie; powstanie także książka-przewodnik po dźwiękach Warmii i Mazur oraz płyta audio.

Ze względu na specyfikę obszaru działania leimotivem tegorocznej edycji Dźwiekospacerów jest jeden z żywiołów – woda – jej estetyka i możliwości w kontekście antropologii dźwięku; motywami przewodnimi warsztatów skierowanych do dzieci oraz młodzieży będą więc: estetyka wody oraz twórczo pojęta hydroakustyka. Tropiąc hybrydy pejzażu dźwiękowego Warmii i Mazur (dźwięki natury – dźwięki przemysłu, turystyki) – zajmiemy się tworzeniem dźwiękowego hydropolis, dźwiękowej mapy regionu.

Warsztaty:

Pierwsze warsztaty, organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Oświatowo-Kulturalnym Zełwągi, odbędą się już 17 maja o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie, a także
18 maja godz. 15.00 dzieci starsze (+10)  i 19 maja godz. 10.00 dzieci młodsze (4-10) w świetlicy w Zełwągach, Zełwągi 25a.

Kolejne działania obejmą Mikołajki, Mrągowo, Ryn oraz wiele innych, mniejszych miejscowości.

Grupy docelowe:
Projekt Dźwiękospacery adresowany jest głównie do dzieci i młodzieży, jednakże zakładamy także
udział seniorów oraz wszystkich osób potencjalnie zainteresowanych projektem.

Oczekiwane rezultaty:
– Wyrównywanie szans w dostępie do kultury i nieformalnej edukacji, podnoszenie kompetencji
kulturowych grup marginalizowanych
– Zapoznanie mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego z zagadnieniami muzyki współczesnej
– Poznanie własnego otoczenia, tożsamości oraz historii poprzez badania terenowe związane z
eksplorowaniem audiosfery wsi, małych miasteczek oraz miast regionu
– Stworzenie bazy elektronicznej dźwięków regionu na stronie internetowej, dostępnej wraz z
materiałami i plikami do pobrania dla wszystkich
– Nieszablonowa promocja regionu – wydanie dźwiękowego przewodnika wraz z płytą

Fundacja Fabryka UTU
ul. Kujota 5A/12, Toruń