Dzieci Dzieciom w Teatrze Leśnym

📅 niedziela 01.06.2014
Dzieci Dzieciom w Teatrze Leśnym

Dzieci Dzieciom

1 czerwca

miejsce: Teatr Leśny ul. Jaśkowa Dolina 45

wstęp wolny

godz. 11: 00

– Teatru Miniatura „Teatralny Dzień Dziecka z Muminkami"

Performatywne czytanie autorskich książek Tove Jansson „Kto pocieszy

Maciupka?" i „Co było potem. Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi"

– Koncert piosenek studentów lat 70-tych w wykonaniu dzieci

– Tajemniczy Las – zabawy dla dzieci „Leśni Poszukiwacze"

– Elżbieta Stanielewicz – malowanie twarzy

godz. 16:30

„Przez okulary Jana Sebastiana" – Bach dla dzieci realizowany w ramach

Roku Bachowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

informacje o twórcach:

Teatr Miniatura „Teatralny Dzień Dziecka z Muminkami" W 2014 roku obchodzimy okrągłą setną rocznicę urodzin fińskiej pisarki Tove Jansson (1914-2001), pomysłodawczyni świata kochanych przez wszystkich Muminków. Miejski Teatr Miniatura zaprezentuje performatywne czytania dwóch autorskich książek Tove Jannson, wydanych przez gdańskie Wydawnictwo EneDueRabe. „Kto pocieszy Maciupka" to pełna mądrości opowieść o małym, nieśmiałym trollu Maciupku, a „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi" to pełna przygód i humoru historia powrotu Muminka z mleczarni z bańką mleka dla mamy. W obu książkach spotkamy znanych nam bohaterów z Doliny Muminków – Hatifnaty, Filifionkę, Paszczaka, Małą Mi.

Czytaniom będzie towarzyszyło stoisko Wydawnictwa EneDueRabe z wartościowymi książkami dla dzieci niszowych polskich wydawnictw, m.in. EneDueRabe, Format, Czerwony Konik, Dwie Siostry, Wytwórnia, Bona, Media Rodzina, Hokus-Pokus, Tatarak, Zakamarki, Tako.

O nieśmiałości
Książkę „Kto pocieszy Maciupka?" Tove Jansson przeczytają aktorzy Teatru Miniatura: Edyta Janusz-Ehrlich i Piotr Kłudka.
„Kto pocieszy Maciupka" to jedna z autorskich, obrazkowych książek Tove Jansson. Ujmująca, pełna mądrości opowieść o małym, nieśmiałym trollu Maciupku. Historia o samotności, potrzebie bliskości, odwadze w pokonywaniu własnego strachu i nieśmiałości.

O samodzielności
Książkę „Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – co było potem" Tove Jansson przeczytają aktorzy Teatru Miniatura: Edyta Janusz-Ehrlich i Wioleta Karpowicz.
To historia powrotu Muminka z mleczarni z bańką mleka dla mamy. Jednak krótka wyprawa zamienia się w trzymającą w napięciu przygodę. Zaginiona Mała Mi, zrozpaczona Mimbla, iskrzące Hatifnaty, Filifionka, Paszczak – to tylko niektórzy bohaterowie czarującego Świata Muminków, których spotyka podczas swej wyprawy Muminek. Co przeżyją razem? Co stanie się z mlekiem?

Dodatkowym wydarzeniem będzie plenerowe stoisko z książkami Wydawnictwa Ene Due Rabe czynne w godz. 11.00-13.00

„(…) Teatr Miniatura to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się instytucji teatralnych w Polsce. W swojej ofercie, oprócz szeregu różnorodnych tematycznie i formalnie spektakli skierowanych do dzieci i młodzieży, ma również warsztaty. Warto zwrócić uwagę na cykl „Emocje od Z do A", kierowany do rodziców i dzieci. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a każde z nich poświęca się innemu tematowi wywiedzionemu ze współczesnej literatury (…)"

Fika, Justyna Czarnota „Eksperyment o inności"

www.teatrminiatura.pl

Koncert piosenek studentów lat 70-tych w wykonaniu dzieci – Na koncert wypełnią piosenki które powstały w latach siedemdziesiątych. Były to lata rozkwitu kultury studenckiej, traktowanej jako protest przeciwko oficjalnej, namaszczonej przez władze kulturze.

Powstała wtedy ogromna ilość zespołów teatralnych, kabaretowych i muzycznych, często zaangażowanych politycznie. Ale młodzi ludzie lat siedemdziesiątych, jak wszyscy młodzi ludzie, chcieli cieszyć się życiem, kochać i być wolni. Wolność jako wielka wartość pojawia się więc nie tylko w tekstach zaangażowanych politycznie, lecz również w tych pozornie zajmujących się tylko relaksowo-rozrywkową stroną życia: wędrówkami, pogodą, pięknem krajobrazu itp.

Warto podkreślić, że powstawały wówczas zarówno piosenki proste, do wspólnego śpiewania przy ognisku, jak i takie, które do dziś zadziwiają dojrzałą warstwa muzyczną.

Kilkanaście piosenek powstałych w tamtym czasie w środowisku studenckim chcemy przedstawić w nowych opracowaniach podczas naszego koncertu. Oprócz piosenek wykonawców wciąż popularnych – Wolnej Grupy Bukowina, Mikroklimatu, Naszej Basi Kochanej, Elżbiety Adamiak – zaprezentujemy również piosenki autorów (niesłusznie) zapomnianych.

Piosenki w opracowaniu Mariusza Wali zaśpiewają dzieci i młodzież z Klubu Winda-GAK.

Tajemniczy Las – zabawy dla dzieci „Leśni Poszukiwacze"

warsztaty plastyczne: pt. Moje baśniowe wakacje.

– gra dla dzieci: zagłębimy się w tajemniczy świat bajek, baśni i legend szukając odpowiedzi na pytania nurtujące postacie z dziecięcej wyobraźni. Przewodnikiem po nieznanym będzie Wiła opiekunka lasu.

Bach dla dzieci – Barbara Sutt – „Przez okulary Jana Sebastiana" (godz. 16.30)

W programie m.in. utwory :

J.Bacha i jego rówieśników – trochę poważniejsze

W.A.Mozarta – uroczyste, ale niezwykle piękne

Z. Cohena – naprawdę wzruszające, w tym m.in. Alleluja z filmu Schreck

oraz taniec z  baroku i późniejszych czasów w odpowiednich kostiumach z epoki- pełne barokowej powagi, ale też współczesnego piękna.

Wystąpią :

Karolina Karcz – sopran, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku Karolina Sutt – skrzypce – tegoroczna absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej St, Podst. i Lic. W Gdańsku, laureatka m.in. Konkursu w Kijowie, zaczyna studia w Londynie

Witalij Wydra – tenor – solista Opery Bałtyckiej, laureat konkursu im. J. Kiepury w Sosnowcu

Karolina Maik, Kinga Richter, absolwentki Szkoły Baletowej w Gdańsku

Radosław Kruszyna – fortepian, akordeon

Barbara Żurowska – Sutt – opracowanie i prowadzenie koncertu.

458 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent