Dies Natalis Copernici – Toruń

📅 wtorek 19.02.2013
Dies Natalis Copernici – Toruń

Z tej okazji zaprosiliśmy do wygłoszenia uroczystego wykładu najwybitniejszego żyjącego obecnie polskiego kosmologa, prof. Michała Hellera. Prelegent potwierdził swój przyjazd. Ks. Michał Heller jest profesorem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, wieloletnim pracownikiem Obserwatorium Watykańskiego, członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw naukowych. Jest autorem lub współautorem ponad pięćdziesięciu książek, kilkudziesięciu artykułów matematyczno- fizycznych i kosmologicznych oraz ponad trzystu artykułów filozoficznych, teologicznych i popularnonaukowych. Ideą przewodnią inspirującą prace badawcze ks. Hellera jest poszukiwanie pomostów, które pozwoliłyby zespolić dorobek nauk przyrodniczych z osiągnięciami filozofii i teologii w spójnej wizji świata. Idea ta przewija się w wielu publikacjach książkowych ks. Hellera, ukazując z jednej strony filozofię otwartą na nowe odkrycia nauk przyrodniczych, z drugiej zaś dążąc do poszukiwania humanistycznego kontekstu nauk przyrodniczych. Ksiądz profesor niezwykle często powtarza, że lubi przyjeżdżać do Torunia i że bardzo sobie ceni tutejsze środowisko naukowe, z którym niejednokrotnie prowadził owocne dyskusje naukowe.

Po wykładzie odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, natomiast w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zostaną pokazane dwie niezwykle cenne księgi, które zaważyły na naszej wiedzy o Wszechświecie. Stanowią one fragment wystawy COPERNICUS CONTRA PTOLOMAEUS, prezentowanej od lutego do kwietnia w Domu Mikołaja Kopernika. Zostaną wykorzystane m.in. dwa główne obiekty z wystawy: "De revolutionibus…” oraz "Almagest”, a dokładniej: "De revolutionibus orbium coelestium Libri VI” (tzw. I wydanie – norymberskie, ew. II wydanie – bazylejskie) oraz „Megales syntaxeos” (w arabskiej wersji "Almagest”, wydany w 1538 r. w Bazylei przez Jana Walderuma). Jako kontekst i tło dla głównych obiektów pokazu, na kilku planszach zaprezentowane zostaną filozoficzne ujęcia Wszechświata w teoriach starożytnej Grecji wraz z sylwetką Ptolemeusza – uczonego doby późnohelleńskiej, którego dzieło „Almagest” było obowiązującą wykładnią opisu Wszechświata aż do czasów nowożytnych. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na znaczenie dzieła "De revolutionibus orbium coelestium”. Przedstawiona będzie historia wydania książki oraz jej niezwykle interesujące dzieje po opublikowaniu, kiedy to dość szybko trafiła na Indeks Ksiąg Zakazanych. Uzupełnieniem dla pokazu cennych starodruków staną się animacje ilustrujące model geocentryczny i heliocentryczny Wszechświata.