Cztery światowe wydarzenia na IV Światowy Zjazd Gdańszczan

📅 piątek 25.07.2014 do niedziela 27.07.2014
Cztery światowe wydarzenia na IV Światowy Zjazd Gdańszczan

„Korona Starego Gdańska". Nowa interinstytucjonalna atrakcja turystyczna

„Korona Starego Gdańska" obejmuje 8 najważniejszych gdańskich punktów widokowych, znajdujących się: na Wieży Ratusza Głównego Miasta, Wieży Więziennej, Wieży kościoła św. Katarzyny, Wieży Bazyliki Mariackiej, Wieży Twierdzy Wisłoujście, Wieży Przyrodników Muzeum Archeologicznego, na Górze Gradowej, w Latarni Morskiej w Nowym Porcie. Po zdobyciu wszystkich punktów biorących udział w Projekcie uczestnik akcji otrzyma nagrodę w postaci odznaczenia „Zdobywca Korony Starego Gdańska".

 

Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście – rekonstrukcja historyczna

Miejsce: Twierdza Wisłoujście (widownia na ul. Starowiślnej)

26 lipca 2014, 14:00-15:00

Dwustu rekonstruktorów, trzy potężne galeony, kilkadziesiąt armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Twierdzy Wisłoujście oraz pokładach okrętów. Dym, huk wystrzałów, krzyki rannych. Już 26 lipca 2014 r. o godz. 14.00 na wodach okalających Twierdzę Wisłoujście po raz kolejny rozegra się wielka morska bitwa z czasów napoleońskich!

W latach poprzednich inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zgromadziła kilkanaście tysięcy widzów, cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów.

W tym roku inscenizacja będzie dłuższa, głośniejsza i jeszcze bardziej atrakcyjna. Przewidziane zostały również dodatkowe atrakcje pirotechniczne, które do dnia Bitwy pozostaną tajemnicą. Całość wesprą komentarzami dr Andrzej Nieuważny i Andrzej Trzeciak, wybitni znawcy wojskowości nowożytnej.

Scenariusz bitwy zakłada, że jeden z okrętów pod niezależną banderą chce wpłynąć do Gdańska. Podczas rutynowej kontroli celnicy odkrywają angielski spisek. Marynarze statku są przebranymi żołnierzami. Wyrzucili oni przez burtę gdańskich celników. Na pomoc w obronie miasta zostały wyznawane dwa polskie okręty, które stoczą bitwę z wrogim statkiem.

 Statystyka Bitwy:

– 280 rekonstruktorów z kilku europejskich krajów

– 40 armat rozstawionych na wałach Twierdzy oraz okrętach

– 3 galeony

– 100 kilo prochu + efekty pirotechniczne

– dwóch narratorów

 

Noc Sztuki: Z życia Gdańszczan. 300 lat historii Gdańska.

Miejsce: dziedzińce Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu

26-27 lipca 2014, godz. 19:00-1:00

Na dziedzińcach Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena oraz Muzeum Bursztynu będą odgrywane scenki historyczne inspirowane codziennym życiem gdańszczan z różnych epok. W autentycznych, historycznych, nocnych sceneriach 18 rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk przedstawi żywe obrazy opierające się na udokumentowanych obyczajach. W Ratuszu Głównego Miasta będą to dyskusje sądowe i handlowe w kancelarii urzędnika miejskiego z XVII w.; w Domu Uphagena zobaczymy toaletę i posiłek XVIII-wiecznego mieszczanina, natomiast na dziedzińcu Muzeum Bursztynu znajdzie się punkt kontrolny żołnierzy z epoki napoleońskiej.

 

Trzy wystawy czasowe: Herby mieszczan gdańskich XV-XVIII wieku  w Domu Uphagena, Gdańskie rody reprezentowane w Bractwach – Ławach Dworu Artusa w Teatrze Wybrzeże a następnie w Dworze Artusa oraz Kto odbudowywał Gdańsk w ratuszu Głównego Miasta

Herby mieszczan gdańskich XV-XVIII wieku
Miejsce: Dom Uphagena
Wernisaż wystawy – 25 lipca 2014 godz. 16:00

Na wystawie można będzie zobaczyć dokumenty nobilitacyjne znanych rodzin gdańskich z XV-XVIII wieku, rękopiśmienne herbarze, obrazy i przedmioty kultury materialnej z wizerunkami herbów tych patrycjuszy.

Dzięki zebranym na wystawie eksponatom możliwe będzie również ukazanie powiązań genealogicznych oraz herbów rodów zamieszkujących w mieście w ciągu wieków.

Kto odbudowywał Gdańsk po 1945 roku?
Miejsce – Ratusz Głównego Miasta
Wernisaż wystawy: 25 lipca 2014.

Wystawa ukazuje ludzi, którzy po II wojnie światowej, niczym garstka pionierów „walczyli o przekształcenie morza zgliszcz w żyjący miejski organizm", przedstawia rozmiar zniszczeń Głównego Miasta, a na tym tle sylwetki budowniczych- od inżynierów, konserwatorów, architektów, artystów plastyków, po murarzy, cieśli i pomocników, którzy dokonali rzeczy powszechnie uważanej za niemożliwą.

Gdańskie rody reprezentowane w Bractwach – Ławach Dworu Artusa
Miejsce: Teatr Wybrzeże*
25-27 lipca 2014
* po IV Światowym Zjeździe Gdańszczan wystawa zostanie przeniesiona do Dworu Artusa

 

410 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent