Zielona Sowa
Zielona Sowa

Bóle brzucha w ciąży – czy to normalne?

📅 wtorek 10.04.2018 do środa 18.04.2018
Niepokojące bóle brzucha w ciąży
Wszelkie dolegliwości bólowe w okresie ciąży zawsze wywołują niepokój kobiety. Najwięcej wątpliwości rodzi ból brzucha, który jest częstą przyczyną stresu. Nasuwa się więc pytanie: czy każdy taki przypadek wymaga konsultacji ginekologicznej? Sprawdzamy.

Chociaż wiele dolegliwości bólowych wpisanych jest w fizjologię okresu ciąży, nie wszystkie można bagatelizować. Lekarze zwracają szczególną uwagę na bóle brzucha, które mogą się okazać zupełnie niegroźne, ale równie dobrze mogą wskazywać na poronienie lub świadczyć o przedwczesnym porodzie. Wiele zależy od tego, czy jesteś w 8. tygodniu ciąży, czy wkroczyłaś w drugi trymestr lub w końcowy etap ciąży.

Ból brzucha a pierwszy trymestr ciąży

Najwięcej niepokoju wywołuje ból brzucha w pierwszym trymestrze. Niezależnie od tego, czy jest to 8., 10. czy 12. tydzień ciąży, każda taka dolegliwość jest niezwykle stresująca. Wynika to z prostego faktu: jest to okres, w którym prawdopodobieństwo poronienia jest większe.

Warto mieć jednak świadomość, że początkowe tygodnie, choć rzeczywiście niosą za sobą większe ryzyko utraty ciąży, są jednocześnie okresem intensywnych zmian zachodzących w organizmie kobiety. Chociaż wzrastanie macicy przebiega stopniowo, mogą pojawić się lekkie skurcze (niekiedy przypominające bóle miesiączkowe) i towarzyszące im bóle w pachwinach.

Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciąży ryzyko poronienia jest dużo mniejsze, jednak i w tym okresie mogą się pojawiać bóle brzucha.

Dolegliwości związane są przede wszystkim z rosnącą macicą i rozciągającymi się więzadłami, przez które może się nasilać ból w okolicach podbrzusza i pachwin. Ponadto może dochodzić do częstszych zaparć i wzdęć – zaleganie stolca w jelitach oraz nagromadzenie gazów to częsta przyczyna uciążliwego bólu brzucha.

Łagodne dolegliwości bólowe (a właściwie pobolewania) mogą być związane z pierwszymi ruchami dziecka. W pierwszym okresie przypominają delikatne skurcze, muśnięcia czy bulgotanie. Z czasem są coraz intensywniejsze, a ból brzucha wynika z silnego rozpychania się płodu.

Ponadto po 20. tygodniu ciąży macica coraz intensywniej przygotowuje się do porodu: nie tylko rośnie, ale i „trenuje”. W efekcie możesz odczuwać bóle w postaci skurczów, którym towarzyszy twardnienie brzucha. Takie dolegliwości maja charakter przemijający – znikają np. po krótkim odpoczynku.

Kiedy ból brzucha wymaga natychmiastowej reakcji?

Jako że ból brzucha w ciąży może wskazywać na pewne nieprawidłowości, żadnych dolegliwości nie można bagatelizować. Twojej uwadze nie mogą umknąć takie objawy jak:

– silne kolkowe bóle brzucha pojawiające się ok. 8. tygodnia ciąży lub wcześniej – mogą świadczyć o rozwoju ciąży pozamacicznej (ektopowej);

– silne bóle brzucha i krwawienie w początkowym okresie ciąży – mogą świadczyć o poronieniu samoistnym;

– bóle w dolnej części brzucha na początku ciąży – jeśli dolegliwościom towarzyszy gorączka oraz ropne upławy z pochwy, mogą świadczyć o poronieniu septycznym;

– silne bóle brzucha o charakterze skurczowym, którym towarzyszy krwawienie z dróg rodnych – mogą świadczyć o całkowitym lub częściowym odklejeniu się łożyska.

Musisz także uważać na bóle brzucha o charakterze skurczowym, które świadczą o rozpoczęciu akcji porodowej. W przeciwieństwie do tzw. skurczów Braxtona-Hicksa pojawiają się z coraz większą częstotliwością – w regularnych odstępach czasu. Są też od nich dużo bardziej bolesne i nie zanikają po odpoczynku czy ciepłej kąpieli.

Bóle brzucha a infekcje układu moczowo-płciowego

Bóle brzucha wcale nie muszą być bezpośrednio związane z ciążą. W tym okresie wiele kobiet zmaga się z infekcjami układu moczowo-płciowego. W razie wystąpienia niepokojących objawów ginekolog zwykle pobiera wymaz z pochwy i zleca wykonanie badania ogólnego moczu. Jeśli wyniki wskażą na obecność bakterii, kobieta ciężarna musi rozpocząć celowaną antybiotykoterapię.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego, a co za tym idzie – uniknąć dolegliwości bólowych w okolicy brzucha, warto pamiętać o profilaktyce. Włączenie do diety żurawiny pozwolą zadbać o układ moczowo-płciowy.

Troska o zdrowie swoje i rozwijającego się płodu jest niezwykle ważna. Jeżeli więc zauważysz niepokojące objawy lub chcesz rozwiać swoje wątpliwości, zawsze konsultuj się z lekarzem. Ginekolog przeprowadzi wywiad lekarski i wykona niezbędne badania – dzięki temu będzie w stanie stwierdzić, czy występujący ból brzucha rzeczywiście nie stanowi żadnego zagrożenia.

494 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent