Będą kuć na Oruni

📅 sobota 18.10.2014
Będą kuć na Oruni

Impreza zakończy się po godzinie 18.15 pokazem „Fire Show" zaprezentowanym przez grupę „Nu – Art". W ramach „Oruńskie Kujemy" odbędzie się także Spacer z Historią pod Rękę – pod tytułem „Orunia – Psi zakątek". Spacer potrwa około 2,5 godziny i rozpocznie się o godzinie 10.00 przed Szkołą Podstawową nr 56, przy ul. Małomiejskiej 8a.

 

Tegoroczne „Oruńskie Kujemy" jest kontynuacją zapoczątkowanego w 2012 roku wydarzenia artystycznego na bazie poddanego renowacji zabytku, ważnego w skali dzielnicy – Kuźni Oruńskiej. Zachęceni dużym zainteresowaniem, jakim cieszyły się poprzednie dwie edycje, organizatorzy postanowili po raz kolejny przypomnieć o historycznym dziedzictwie dzielnicy.

 

W czasie trwania imprezy mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać w wielu atrakcji rozrywkowo-kulturalnych. Zaplanowano „Spacer z Historią pod Rękę", zajęcia z survivalu dla dzieci od 10 roku życia, pokazy kowalstwa artystycznego, spotkanie muzyczne dla dzieci w wieku 1-4 z opiekunami – „Muzyka dla Ucha Malucha". Punktem kulminacyjnym imprezy będzie otwarcie wystawy starych zdjęć Oruni udostępnionych przez mieszkańców w ramach projektu „Historie po Oruńsku". Wystawę  będzie można podziwiać w Kawiarni Kuźnia, od godziny 13.00. Popołudniu odbędzie się koncert zespołu "Sektor L4" oraz warsztaty plecenia biżuterii z gumek "Loom Bands". Na odwiedzających będzie czekał bezpłatny poczęstunek: zupa dyniowa i pieczone jabłka, stoisko "Slow food" z żywnością ekologiczna z kaszubskiego gospodarstwa, a także darmowe przejażdżki bryczką. „III Oruńskie Kujemy" zakończy się po godzinie 18.15 pokazem "Fire Show" grupy „Nu – Art".

 

Organizatorzy „Oruńskie Kujemy" do których należą m.in. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia" i Gdański Archipelag Kultury za celem stawiają sobie przede wszystkim stworzenie na Oruni przestrzeni dla poszerzenia oferty kulturalnej oraz budowa tożsamości lokalnej na bazie rzemieślniczej kultury kowalskiej charakterystycznej z historycznej perspektywy dzielnicy. Chcą to osiągnąć poprzez włączenie lokalnych partnerów i mieszkańców jako kreatorów i uczestników procesu artystycznego. W ramach wydarzenia zaplanowano realizację działań ukierunkowanych na podniesienie atrakcyjności oferty kulturalno-artystycznej skierowanej do mieszkańców Gdańska Oruni i upowszechnianie wiedzy o kulturze lokalnej w kontekście sztuki rzemieślniczej i ginących zawodów tj. m.in. kowal, miecznik.

 

Imprezę „III Oruńskie Kujemy" dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

644 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent