Artloop Festival w Sopocie

📅 czwartek 04.09.2014 do niedziela 07.09.2014
Artloop Festival w Sopocie

 
03 ARTLOOP FESTIVAL
SOPOT | 4-7.09.2014
 
SEKCJA ART LAB – edukacja / akcje  
 
Czym jest ART LAB?  
Najkrócej rzecz ujmując, to możliwość poznania sposobów wyładowywania oraz doładowywania energii twórczej drzemiącej w nas i wokół nas. Art Lab to seria warsztatów i artystycznych przedsięwzięć, które zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej rekreacji, do międzypokoleniowej, grupowej i indywidualnej aktywności, wykraczającej znacznie ponad przeciętną relaksacyjną krajową normę brutto.

Relaks to chwilowe odprężenie ciała i ducha, ładowanie życiowych akumulatorów. Chwilowemu brakoróbstwu winno towarzyszyć – o czym wie już niewielu  – nic-niemyślenie. Wszystkim chętnym proponujemy kombinację aktywnego relaksu z elementami odprężającej rekreacji. Pod rozłożystymi akacjami wraz z kolektywem Prulla stworzymy olbrzymi hamak, na którym potem kolektywnie będziemy odpoczywać. Wraz z "Towarzystwem W Przestrzeni" systemowo podejdziemy do kwestii bujania w obłokach. Podczas warsztatów na przecięciu architektury i designu zarówno młodsi, jak i starsi adepci sztuki obło-kobujania nauczą się sztuki konstrukcji ulotnych, efemerycznych i eterycznych quasi-budowli.

Przygrywający na potańcówce Zespół Szfunk przeniesie nas w atmosferę starego dansingu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a Dj Asia [Joanna Zastróżna] zadba o bardziej współczesne brzemienia, serwując autorską mieszankę brzmień medytacyjno-tanecznych. W ramach akcji RELAKStory we wnętrzu przyczepy kempingowej będziemy nagrywać na kasetę magnetofonową nasze prywatne sposoby na relaks. Nagrania będzie można potem odsłuchać wraz z archiwalnymi nagraniami relaksacyjnymi z lat siedemdziesiątych oraz prywatnymi nagraniami ludzi z tej epoki, przeznaczonymi do użytku domowego. A skoro Sopot to kurort i miejsce wypoczynku, stworzymy dźwiękową mapę miasta w ramach projektu "Strukturalny Sopot" – z pewnością dowiemy się jak brzmi miasto stworzone do relaksu i rekreacji.

Zapraszamy, wszystkie aktywności, warsztaty i akcje udostępniane są nieodpłatne.


1. wAkacje


 
Prowadzenie: Prulla (Agnieszka Baaske, Agnieszka Cybulska)

Miejsce: Park Północny, rondo przed MCKA Zatoka Sztuki

Czas: 
04-05.09 | 16.00-19.00 
oraz 06-07.09 | 12.00-16.00

Liczba uczestników: nieograniczona

Wiek: od 6 lat

Lato > słońce > lenistwo > wylegiwanie się > HAMAK! 
A co by było, gdyby hamak miał kilkadziesiąt metrów kwadratowych i był wielopoziomowy?
Czemu nie! Zróbmy to razem.
I Dzień

Instalacja gotowych elementów ,przygotowanych wcześniej przez prowadzące, listwy, mocowania do drzew.
Zapoznanie uczestników z celem projektu.
Pokaz i nauka wiązania odpowiednich węzłów splotu.
II Dzień

Wyplatanie poznaną techniką wiązania węzłów powierzchni hamaka.
III Dzień

Kontynuacja pracy nad wyplataniem hamaka i zakończenie prac.
      
        
IV Dzień
Ewentualne poprawki wynikające z prób, wypoczynek i pełen Relaks.

2. CHMURY ARCHITEKTURY – warsztaty architektoniczne

CZYLI ARCHITEKTURA W LOCIE

Prowadzenie: Towarzystwo W przestrzeni (Ewa Szylberg, Joanna Wichowska, Anna Kłochowicz, Paweł Wołejsza)

Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu

Czas: 
05.09 | 15.00-16.30
 oraz 06-07.09 | 11.00-15.30 (z przerwą 13.30-14.00)

Liczba uczestników: nieograniczona

Wiek: 5-12 lat wraz z opiekunami

SCENARIUSZ dzień 1

Budujemy architektoniczny parasol
Przekrycie architektoniczne na miejskim placu pełni funkcję parasola – chroni nas od deszczu, od słońca, czasem po prostu tworzy miejsce… Właściwie dobrana konstrukcja, estetyka i funkcjonalność to klucz, aby stworzyć mobilny parasol architektoniczny. Dzięki swej lekkiej formie pozwoli nam na sytuowanie go w dowolnym obszarze placu, spakowanie na plażę, a może nawet łączenie z innymi parasolami?
Przy użyciu prostych materiałów będziemy budować przekrycia architektoniczne. Kopuły, przewieszenia, a może bańki to tylko niektóre z pomysłów na stworzenie urbanistycznego schronienia na placu Przyjaciół Sopotu.

SCENARIUSZ dzień 2

Pajęcza pętla – czyli jak się nie zaplątać we własnym projekcie?
Architektura to sztuka budowania, kojarząca się z trwałością i twardym stąpaniem po ziemi. A co gdyby ziemia nie była twarda, a my wciąż musielibyśmy szukać schronienia? Zwierzęta, szczególnie owady, świetnie radzą sobie z trudnymi warunkami do budowania. Jakbyśmy się my czuli, gdyby zamiast betonowych ścian otaczały nas przegrody z pajęczyn, luźno bujające w powietrzu?
Na zajęciach spróbujemy odkryć sekret trwałych konstrukcji pajęczynowych, trampolin i zrozumieć sukces hamaku. Będziemy testować różne układy sieci zbudowanych z elastycznych lin i nie tylko, aby na koniec przyjrzeć się efektownej kompozycji z przecinających się kolorowych linii.

SCENARIUSZ dzień 3

20 cm ponad placem … – czyli architektura ulotna
Architektura relaksu czy relaks architektury? Ucieknijmy od betonowych ścian w stronę efemerycznych form fruwających na wietrze. Tworzymy przestrzeń, gdzie każdy podmuch, bieg przy krawędzi powoduje poruszenie całej struktury.
Za pomocą lekkich przezroczystych materiałów stworzymy wnętrza i przestrzenie do przebywania,zwiedzania i odczuwania transparentności przegrody. Forma może przybrać kształt labiryntu, muzeum z komnatami lub niezależnych form mieszkalnych

3. RELAKStory
Prowadzenie: Dariusz Brzostek, Marta Karalus

Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu – Przyczepa Kempingowa

Czas: 04-07.09 | 12.00-20.00

Liczba uczestników: nieograniczona

Wiek: od 10 lat

RELAKStory to akcja zapraszająca do zwierzeń o naszych intymnych i osobistych formach na zrelaksowanie się. Zwierzenia nagramy na kasetę magnetofonową, a zdobyte relacje posłużą do stworzenia para-poradnika. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni powstanie miejsce odsłuchowo-terapeutyczne. Dodatkowo będziemy mogli wysłuchać kompilacji autentycznych archiwalnych nagrań dokumentujących codzienność naszych rodaków z lat siedemdziesiątych oraz kaset z nagraniami terapeutycznymi, mantrami czy odgłosami, które wprowadzają nas w stan relaksu. Przekonamy się czy nadal posiadają taką samą moc jak dla tych, którzy wielokrotnie naciskali w swoich odtwarzaczach przycisk REC.

Dlaczego kaseta magnetofonowa ? To jedno z pierwszych nośników zapisu dźwiękowego, które na dłuższy czas stało się niezwykle popularne i które umożliwiło zapisywanie naszego intymnego świata domowego zacisza. Kaseta magnetofonowa jest medium nostalgicznym, które wywołuje reakcję znacznie żywszą niż sterylna płyta CD czy anonimowe i bezduszne pliki mp3. Kaseta magnetofonowa – (prze)nośnik pamięci, kieszonkowe, mobilne pudełko na wspomnienia z wakacji, koncertów, imprez i spontanicznych akcji muzycznych w garażu dziadka.

BIOGRAMY PROWADZĄCYCH WARSZTATY

Prullla (wAkacje)
DZIANINOWE TWORY WSZELKIE. SPOD CZTERECH RĄK DWÓCH AG. Agnieszka Baaske i Agnieszka Cybulska. Duet żyjący w symbiozie estetycznej. Duet uzupełniający się formalnie. Duet generujący urocze elementa.

Grupa: Towarzystwo "W przestrzeni" (CHMURY ARCHITEKTURY)
TOWARZYSTWO NA RZECZ EDUKACJI ARCHITEKTONICZNEJ W PRZESTRZENI to zespół architektów i nie tylko, którzy w swoich działaniach szukają drogi do budowania świadomości społecznej na temat otaczającej przestrzeni, zachodzących w niej zjawisk poprzez zwracanie uwagi na czynne i bierne (jako użytkownik i jako twórca) interakcje pomiędzy człowiekiem a przestrzenią.www.wprzestrzeni.com

Ewa Szylberg – Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej (w specjalności Architecture For Society of Knowledge. 2012). Od 2011 prowadzi i współorganizuje warsztaty architektoniczne dla dzieci. Na co dzień aktywny architekt. Współzałożycielka Towarzystwa "W przestrzeni".

Joanna Wichowska – Studentka trzeciego roku Architektury na Politechnice Warszawskiej. Od roku prowadzi warsztaty architektoniczne, od siedmiu lat prowadzi zajęcia z dziećmi. Uczestniczyła między innymi w międzynarodowym Wolontariacie w Madrycie i Rio de Janeiro.

Anna Kłochowicz – Ma 24 lata. Studuje Architekturę na Politechnice Warszawskiej. Dyplom inżynierski ukończyła w 2013 roku. Była również na wymianie na University of Detroit Mercy School of Architecture. Od roku prowadzi warsztaty architektoniczne.



Paweł Wołejsza – Student Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżynierski ukończył w 2013 roku. Uczestniczył w wymianie zarówno na University of Detroit Mercy School of Architecture, jak i na Stanford University School of Engineering.



Marta Karalus – edukatorka i kuratorka. Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UMK w Toruniu. Członkini Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA (wcześniej prezes), członkini Fundacji Fabryka UTU oraz Kolektywu CoCa. W latach 2010/­2011 prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Edukatorka do/poprzez sztukę współczesną; autorka wielu koncepcji warsztatów, skierowanych do najmłodszych odbiorców kultury. Koordynatorka i kuratorka  kilkudziesięciu projektów edukacyjnych i artystycznych. 

Więcej informacji / szczegółowy program na:
www.artloop.pl
www.facebook.com/artloopfestival
 
Kontakt: artloop@artloop.pl

233 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent