Andrzejki w dworku

Dworek w Branicach, ul. Sasanek 2a mapa

sobota 26.11.2016

Wstęp bezpłatny

Andrzejki w Dworku

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na Andrzejki w dworku.

Tuż przed rozpoczęciem adwentu, między dniami św. Katarzyny a św. Andrzeja rozjaśniano jesienne wieczory spotkaniami towarzyskimi, w czasie których zabawiano się wróżbami dotyczącymi przyszłego życia uczuciowego. Katarzynki przeznaczone były dla kawalerów, którzy próbowali odgadnąć co przyniesie im nadchodzący rok w kwestii miłości, małżeństwa, a także kariery. Andrzejki, kończące ten „mały karnawał”, przeznaczone były dla panien. Wróżby, chociaż ich pochodzenie było ludowe, odbywały się również w dworach         i dworkach. Lano wosk, układano buciki „do wyścigu”, obierano jabłka i po kształcie obierki odgadywano imię przyszłego męża. Czasem też zapraszano wróża lub cygankę. Można było także uciąć „rózgę” z wiśni i wstawić ją do wody. Jeśli w ciepłej izbie zakwitła na święta – wesele pewne!

W dniu 26 listopada (sobota) zapraszamy do dworku w Branicach (Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Sasanek 2a), gdzie będą mogli Państwo zobaczyć, jak wyglądały Andrzejki w XIX – wiecznym dworku. Wśród przygotowanych atrakcji pojawią się m.in. wróżby, trochę ludowej magii oraz tajemnicza wróżbitka – cyganka. Pokazy odbędą się w godzinach 11:00-16:00. Pogadanka o andrzejkowych zwyczajach zaplanowana jest na godzinę 12:00. Pokaz zaprezentują Mme Chantberry – Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historyczne i Kostiumingu „Krynolina”.

Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy!

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Andrzejki w dworku

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszą archeologiczną placówką w Polsce. Obecnie w magazynach i na wystawach znajduje się ponad 500 tys. zabytków o walorach ekspozycyjnych. Liczącą się grupę stanowią zabytki ofiarowane do przez odkrywców, kolekcjonerów i …

Więcej

Adres:

ul. Senacka 3
31-002 Kraków


Kontakt:

(012) 422-71-00; (012) 422-75-
mak@ma.krakow.pl
http://www.ma.krakow.pl
facebook