Półkolonie „Etno-Inspiracje"
od 9 lipca do 3 sierpnia 2012
poniedziałek – piątek, godz. 9.00 – 16.00
Zajęcia przeznaczone dla dzieci od 7 do 13 roku życia.
Turnusy 5-dniowe w terminach:
– 9 – 13 lipca 2012 – program „Ludy Świata"
– 16 – 20 lipca 2012 – program „Polska"
– 23 – 27 lipca 2012 – program „Polska"
– 30 lipca – 3 sierpnia 2012 – program „Ludy Świata"
Turnus dodatkowy (po wyczerpaniu miejsc na pozostałych turnusach)
9 – 13 lipca 2012 – program „Ludy Świata"
RAMOWY PLAN DNIA:
9.00 – 9.30 – czytanie na dobudzanie
9.30 – 10.00 – wprowadzenie w temat dnia i część edukacyjna
10.00 – 10.15 – śniadanie (kanapki + napoje)
10.15 – 11.15 – warsztaty tematyczne (plastyczne, rękodzielnicze i techniczne związane z tematem dnia)
11.15 – 12.15 – wycieczki edukacyjne, gry i zadania na dworze
12.15 – 13.15 – blok etnograficzny
13.15 – 13.45 – obiad (zupa + drugie danie, napoje)
13.45 – 14.00 – opowieść dnia
14.00 – 16.00 – warsztaty artystyczne
Koszt uczestnictwa: 480 zł /cały turnus, 100 zł/ dzień.
Rabaty: 10 % zniżki dla rodzeństwa lub za drugi turnus, 10% zniżki dla uczestników poprzednich edycji półkolonii w Pracowni SztukaPuka.
Adres: Pracownia SztukaPuka
ul. Matejki 44/2, Poznań
Warunkiem rezerwacji miejsca jest pisemne zgłoszenie na adres: info@sztukapuka.pl z podaniem imienia i nazwiska dziecka, wieku oraz danymi kontaktowymi opiekuna oraz wpłata zaliczki w kwocie 100 zł bezpośrednio w Pracowni lub na konto. Pozostała kwota płatna w pierwszym dniu półkolonii. Zgłoszenia na pojedyncze dni będą przyjmowane od 1 lipca, tylko w przypadku niepełnej grupy na cały turnus.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu: Tel. 660 457 110 (pon-pt, w godz. 13.00-19.00) lub info@sztukapuka.pl
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PÓŁKOLONII „Etno-Inspiracje – POLSKA"
Przybliżymy dzieciom świat widziany oczyma naszych przodków i odkryjemy różnorodność kultur poszczególnych regionów. Każdego dnia będzie spotkanie z dawną kulturą „na żywo", na którym zaproszeni etnografowie poprzez eksponaty, stroje, muzykę, taniec, naukę dawnych zabaw i opowieści przybliżą kulturę niedawną, a jednocześnie odległą młodym ludziom.
Nawiązując do dawnej sztuki ludowej będziemy tworzyć współczesne formy artystyczne i użytkowe zarówno plastyczne, rękodzielnicze, jak i muzyczne. Na warsztatach artystycznych poznamy ciekawe techniki, spróbujemy także pracy z rattanem, drewnem przy użyciu profesjonalnych narzędzi stolarskich.
Prowadząca: Joanna Cieszyńska-Promińska
Katarzyna Hełpa – Liszkowska – etnolog, instruktor tańca ludowego.
PONIEDZIAŁEK: Nasze korzenie
Pierwszego dnia cofniemy się do czasów naszych pradziadów, przyjrzymy się ich codziennemu życiu i posłuchamy ich opowieści. Będziemy także zgłębiać historię swoich rodzin, śledzić migracje swoich przodków i stworzymy drzewo genealogiczne. Gość specjalny: Hanna Billert z Muzeum na Gościńcu.
Warsztat artystyczny: SCRAPBOOKING – Rodzinny album.
WTOREK: Kaszuby i Śląsk
Poznamy kulturę ludową i zwyczaje dwóch pierwszych regionów. Przygotujemy grę terenową (podchody), podczas której dzieci poznają charakterystyczną śląską gwarę, kaszebskie nuty i wykonają zadania związane z kulturą tych regionów. Na spotkaniu z etnografem uczestnicy poznają charakterystyczne zwyczaje a w bloku muzycznym nauczą się prostych zabaw i tanuszków śląskich oraz kaszubskiego dżeka.
Warsztat artystyczny: PLECIONKARSTWO – koszyk z rattanu.
ŚRODA: KURPIE I ŁOWICZ
Kolejnego dnia przeniesiemy się do Polski środkowej, aby poznać charakterystyczne wzornictwo kurpiowskie i łowickie. Odwiedzimy pracownię tkacką i spróbujemy pracy na krośnie. Dowiemy się co to konik, powolniak, przytrampywanie i klapok.
Warsztat artystyczny: ZABAWKARSTWO – ruchoma zabawka z drewna.
CZWARTEK: PODHALE I MAŁOPOLSKA
Inspirując się dawnym zwyczajem, z którego zasłynęła wieś Zalipie ozdobimy wnętrze pracowni. Spróbujemy także malowania na szkle w charakterystycznym wzornictwie podhalańskim i pomalujemy własny wazon. Pójdziemy z wizytą do pracowni rzeźbiarskiej a na spotkaniu z etnografem powiemy trochę o lajkoniku, poznamy krakowiaka, obrzędy pasterskie i nauczymy się przyśpiewki góralskiej.
Warsztat artystyczny: SNYCERSTWO – drewniane pudełko
PIĄTEK: ZWYCZAJE I RYTUAŁY ŚWIĄTECZNE
Ostatniego dnia chcemy przybliżyć symbolikę oraz znaczenie świąt, kultywowanych przez naszych przodków i poszukać odniesienia we współczesności. Stworzymy kalendarz obrzędowy, w którym spotkają się dawne zwyczaje ze współczesnymi ilustracjami młodych uczestników. Przygotujemy salę tworzonymi podczas całego tygodnia dekoracjami do finałowego Etno-party.
Warsztat artystyczny: Muzyczne eksperymenty (połączenie tradycyjnych, prostych form wyrazu z nowoczesną techniką)
UWAGA: wszystkie prace indywidualne uczestnicy zabierają ze sobą do domu. Uczestnicy otrzymają także materiały i utwory muzyczne na CD.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PÓŁKOLONII „Etno-Inspiracje – Ludy świata"
W programie „Ludy świata" przeniesiemy uczestników do najodleglejszych zakątków świata: mroźnej Północy, gdzie mieszkają Inuici, Wielkich Równin – krainy Indian Pawnee, afrykańskich sawann i Australii z Okresu Marzeń. Tradycje i sztuka wybranych grup etnicznych staną się inspiracją do zajęć plastycznych i muzycznych. Codziennie opowiadacze historii będą na żywo opowiadać tradycyjne opowieści, wprowadzające uczestników w świat improwizacji, zabaw i spontanicznego tworzenia etiud teatralnych.
Warsztaty teatralne to praca z ciałem i głosem, mająca na celu przełamywanie barier, rozwijanie ekspresji i swobody ruchu oraz naukę improwizacji. Dzieci podejmą próby interpretacji usłyszanych opowieści: od swobodnej zabawy w teatr inspirowanej tematem po odczytywanie znaczeń, teatr ciała i performance. Autorski program warsztatów opiera się na zabawach i spontanicznym tworzeniu etiud teatralnych inspirowanych opowieściami.
Prowadząca: Małgorzata Swędrowska.
Prowadząca warsztaty teatralne: Adrianna Koralewska – pedagog teatralny i performing arts, instruktor tańca i jogi. Ukończyła Theatre Training & Research Programme w PPAS w Singapurze. Od 2002 prowadzi interdyscyplinarne zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W latach 2006-2010 tworzyła i prowadziła programy (PYP, IB) teatralne, taneczne i performing arts w międzynarodowych szkołach (SSIS, BISS, SAS, JZ School) w Szanghaju. W pracy wykorzystuje elementy Kinezjologii Edukacyjnej (Edu-K), która jest metodą terapii i twórczej pracy z dziećmi.
PONIEDZIAŁEK: Innuci
Wakacyjną „podróż" rozpoczniemy na mroźnej Północy, zamieszkałej przez Inuitów. Poznamy niezwykłe inuickie rysunki i szukając inspiracji w malarstwie rentgenowym ozdobimy okładki własnoręcznie wykonanych dzienników naszej „podróży", które będą przez cały tydzień zapełniane zapiskami i wrażeniami.
WTOREK: Indianie Pawnee
Przeniesiemy się na Wielkie Równiny Ameryki Północnej, gdzie mieszkają Indianie Pawnee – wykonamy tradycyjną indiańską grę i rozegramy zawody. Odwiedzimy też Stowarzyszenie „Jeden Świat", gdzie dowiemy się, dlaczego warto troszczyć się o bogactwo kulturowe świata.
ŚRODA: Arabowie
Na kolejnym etapie naszej podróży poznamy tajniki pisma arabskiego i próbując swoich sił w sztuce kaligrafii zapiszemy na deseczkach swoje imiona – powstaną unikatowe wizytówki na drzwi.
CZWARTEK: Bantu
Inspirując się sztuką i zwyczajami afrykańskiego ludu Bantu stworzymy ręcznie malowane bawełniane chusty.
PIĄTEK: Aborygeni
Ostatniego dnia przeniesiemy się do Australii – wykonamy własne instrumenty perkusyjne, na których zagramy podczas finałowego etno-party. Gościem specjalnym będzie muzyk Marcin Kłusak, z którym poznamy tradycyjne instrumenty i muzykę z Afryki, Australii i Bliskiego Wschodu.
UWAGA: wszystkie prace indywidualne uczestnicy zabierają ze sobą do domu.