Zwiedzamy Stronie Śląskie i okolice

gmina Stronie Śląskie-google maps

Gmina leży w całości na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na krańcu Kotliny Kłodzkiej, między Górami Złotymi i Bialskimi, a Masywem Śnieżnika. 75 proc. powierzchni gminy pokrywają lasy. Tereny idealne do zimowego i letniego wypoczynku.

Z niedalekiego Kłodzka dojeżdża się do Stronia Śląskiego często kursującymi autobusami lub w pół godziny samochodem.

Kłodzko ma wiele dalekobieżnych połączeń kolejowych i autobusowych z miastami Polski i kilka z zachodnią Europą. Jazda samochodem z międzynarodowego lotniska we Wrocławiu zajmuje dwie godziny.

Z Wrocławia najwygodniej dojechać bezpośrednim dalekobieżnym autobusem, lub częstszymi autobusami z przesiadką w Kłodzku.

Z Pragi i Berlina najwygodniej dojechać można do Stronia samochodem: bez pośpiechu, w mniej niż cztery godziny.

Największą osobliwością przyrodniczą Masywu Śnieżnika jest Jaskinia Niedźwiedzia. Odkryto ją w październiku 1966 roku, w soczewce prekambryjskich marmurów, na prawym zboczu doliny potoku Kleśnica, na wysokości ok. 800 m n.p.m., w czasie prac w kamieniołomie marmuru Kletno III. Łączna długość, poznanych do dziś, rozwiniętych w trzech poziomach, korytarzy i sal przekracza 2,7 km. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów, niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna, prezentująca bogate w szczątki kostne zwierząt epoki lodowcowej, fragmenty namuliskowe i bogatą w różnorodne formy nacieków kalcytowych część zwaną „Salami Pałacowymi”. W wyrobisku dawnego kamieniołomu znajduje się pawilon z ciekawą ekspozycją muzealną, m.in. zamieszkały tam dinozaury.

Jaskinia powstała na skutek zapoczątkowanych już około 50 milionów lat temu niszczących procesów rozpuszczania i erodowania przez wodę krystalicznych wapieni. Procesy te doprowadziły do powstania form naciekowych, takich jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, kaskady, misy martwicowe i polewy kalcytowe. Najbardziej okazałe nacieki kaskadowe osiągają wysokość ok. 8 metrów (Wielka Kaskada). Wypełniające znaczną część korytarzy i sal namuliska, zawierają olbrzymią ilość kości zwierząt zamieszkujących okolice jaskini w okresie ostatniego zlodowacenia (niedźwiedzi jaskiniowych, lwów, wilków i hien jaskiniowych) oraz zwierząt występujących również współcześnie. Wśród szczątków kostnych zwierząt epoki lodowcowej, zdecydowanie przeważają kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), od którego pochodzi nazwa jaskini. Obecnie jaskinia stanowi miejsce noclegowe i zimowisko wielu gatunków nietoperzy.

Współczesna fauna jaskini to również cienio i wilgociolubne owady, pająki i zamieszkujące wody wypełniające misy martwicowe, niewielkie skorupiaki, zwane studniczkami. Jaskinia i otaczająca ją okolica jest miejscem wieloletnich badań naukowych. Trwający od czerwca 1983 roku ruch turystyczny w jaskini, ograniczony jest precyzyjnymi wymogami regulaminowymi, których celem jest maksymalna ochrona tego unikalnego obiektu. Dlatego zwiedzanie jaskini odbywa się w sposób zorganizowany, 15-to osobowych grupach z wykwalifikowanym przewodnikiem, w ściśle określonym czasie .

Z uwagi na ograniczenia w ilości osób mogących wejść do jaskini w ciągu jednego dnia, pewność zwiedzenia obiektu daje jedynie wcześniejsza rezerwacja.

Obsługę ruchu turystycznego w jaskini prowadzi:
Zakład Usług turystycznych „Jaskinia Niedźwiedzia”
tel (074) 814 12 50

 www.stronie.pl
Główną atrakcją miasta jest jego położenie, stanowiące doskonały punkt wyjściowy w Masyw Śnieżnika dolinami prowadzącymi przez wsie Kletno (słynna Jaskinia Niedźwiedzia) oraz Kamienica (ze stacją narciarską) w kierunku Śnieżnika (schronisko i punkt widokowy).

W odległości 7 km w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej, w miejscowości Sienna, znajduje się największy na Ziemi Kłodzkiej ośrodek narciarski Czarna Góra z kolejką linową czynna równiez latem i z wieżą widokową u szczytu porośniętego soczystymi jagodami.

Stąd też prowadzi droga do Kletna, przy której napotkamy otwarte dla zwiedzających sztolnie po kopalni uranu.

Ponadto w Stroniu Śląskim funkcjonuje nowoczesny kompleks basenowy (kryty).

W samym mieście warto zwiedzić barokowy kościół Matki Bożej Królowej Polski oraz hutę szkła „Violetta”.

A jeśli lubicie wodę – zabierzcie z sobą kocyk i okulary przeciwsłoneczne, by móc poopalać się nad przepięknym Zalewem z widokiem na gęsty górski las. Na miejscu są pomosty do spacerów, wieża widokowa, wyznaczone miejsce do kąpieli pod okiem ratownika, i „basenik” dla maluszków.

Na terenie Gminy znajdują się m.in.:

Stronie Śląskie,
Bielice,
Sienna,
Bolesławów,
Młynowiec,
Nowy Gierałtów,
Stary Gierałtów,
Stara Morawa,
Kletno,
Nowa Morawa

dysponujące ciekawą ofertą wypoczynkową.

Miasto Dzieci poleca również:

Centrum Sportu i Rekreacji

Leśniczówkę

Linki do ciekawych stron opisujący ten region:

www.jaskinia.pl – informacje o Jaskini Niedźwiedziej, noclegach, atrakcjach, wydarzeniach

www.czarnagora.info – aktywny wypoczynek w okolicach Stronia Śl. i Lądka Zdr.

www.kopalniazlota.pl – strona Kopalni Złota w Złotym Stoku

www.kletno.info.pl – strona mieszkańców Kletna

www.ladek.pl – strona gminy Lądek Zdrój

www.klodzko.pl – strona gminy Kłodzko

www.miedzygorze.com – strona o Międzygórzu

www.sudety.info.pl – strona o turystyce w Sudetach

www.gory.info.pl – strona o turystyce w polskich górach

 Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

ZOBACZ TAKŻE:wyjazdy