Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu nocą

Zamek w Nowym Wiśniczu, należący do rodów Kmitów i Lubomirskich bez wątpienia jest jednym z najważniejszych i najlepiej utrzymanych zabytków Polski. Na południe od miejscowości rozciąga się piękne Pogórze Wiśnickie – idealne miejsce na rodzinny spacer i dopełnienie wycieczki.

Zamek zachował się w całości, więc jeśli chcielibyście pokazać dzieciom jak wygląda prawdziwy zamek, powinniście koniecznie go odwiedzić. Oprócz potężnych rodów magnackich, zamek odwiedzała także królowa Bona. Obecny kształt uzyskał zamek w XVII wieku, gdy rozbudował go Stanisław Lubomirski. Twierdza prawie nie ucierpiała podczas potopu szwedzkiego, ale – jak głosi legenda – po upadku obrony Szwedzi wywieźli 150 wozów pełnych łupów.

W zamku niemal całkowicie brak jest wyposażenia. W kuchni znajduje się kolekcja miedzianych i mosiężnych naczyń, a w jednej z komnat wystawiono makiety warowni. Tatusiów i synków zainteresuje zapewne kolekcja starych dział i moździerzy na dziedzińcu zamku. Znajduje się tam tez głęboka na 36 metrów studnia.

Ponieważ właściciele zamku lubili podsłuchiwać swoich gości, żołnierzy, a nawet współmałżonków w budynku działa niezwykły „system podsłuchu”. Gdy ktoś szepcze cichutko w kierunku ściany w jednym z rogów sali, słychać to doskonale w narożniku oddalonym o 5 metrów.

Widok na okolicę i zamek w Wiśniczu

Z zamkowego balkonu można zobaczyć malowniczy widok całej okolicy.

Na południe od Nowego Wiśnicza rozciąga się piękne Pogórze Wiśnickie – idealne miejsce na rodzinny spacer i dopełnienie wycieczki.

Do zamku idzie się pod górkę płaską aleją spacerową lub asfaltową drogą.

Godziny otwarcia  i ceny biletów

Miłośnicy nietypowych muzeów powinni zainteresować się Muzeum Mleczarstwa które można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Dojazd:
Nowy Wiśnicz znajduje się około 10 km na południe od Bochni. Najłatwiej dojechać drogą nr 4 z Krakowa do Tarnowa i w Bochni skręcić w prawo w drogę nr 965 do Limanowej.

Zamek w Nowym Wiśniczu
32- 700 Nowy Wiśnicz

tel. 14 61-283-41
e-mail: rezerwacja@zamekwisnicz.pl

http://www.zamekwisnicz.pl/

 Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]