UD

Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu nocą

Zamek zachował się w całości, więc jeśli chcielibyście pokazać dzieciom jak wygląda prawdziwy zamek, powinniście koniecznie go odwiedzić. Oprócz potężnych rodów magnackich, zamek odwiedzała także królowa Bona. Obecny kształt uzyskał zamek w XVII wieku, gdy rozbudował go Stanisław Lubomirski. Twierdza prawie nie ucierpiała podczas potopu szwedzkiego, ale – jak głosi legenda – po upadku obrony Szwedzi wywieźli 150 wozów pełnych łupów.

W zamku niemal całkowicie brak jest wyposażenia. W kuchni znajduje się kolekcja miedzianych i mosiężnych naczyń, a w jednej z komnat wystawiono makiety warowni. Tatusiów i synków zainteresuje zapewne kolekcja starych dział i moździerzy na dziedzińcu zamku. Znajduje się tam tez głęboka na 36 metrów studnia.

Ponieważ właściciele zamku lubili podsłuchiwać swoich gości, żołnierzy, a nawet współmałżonków w budynku działa niezwykły „system podsłuchu”. Gdy ktoś szepcze cichutko w kierunku ściany w jednym z rogów sali, słychać to doskonale w narożniku oddalonym o 5 metrów.

Widok na okolicę i zamek w Wiśniczu

Z zamkowego balkonu można zobaczyć malowniczy widok całej okolicy.

Na południe od Nowego Wiśnicza rozciąga się piękne Pogórze Wiśnickie – idealne miejsce na rodzinny spacer i dopełnienie wycieczki.

Do zamku idzie się pod górkę płaską aleją spacerową lub asfaltową drogą.

Godziny otwarcia  i ceny biletów

Miłośnicy nietypowych muzeów powinni zainteresować się Muzeum Mleczarstwa które można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Dojazd:
Nowy Wiśnicz znajduje się około 10 km na południe od Bochni. Najłatwiej dojechać drogą nr 4 z Krakowa do Tarnowa i w Bochni skręcić w prawo w drogę nr 965 do Limanowej.

Zamek w Nowym Wiśniczu
32- 700 Nowy Wiśnicz

tel. 14 61-283-41
e-mail: rezerwacja@zamekwisnicz.pl

http://www.zamekwisnicz.pl/

 

697 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent