Zamek w Gołuchowie

zamek w głuchowie

Historia zamku gołuchowskiego wznoszącego się nad rzeczką Trzemną liczy ponad 400 lat. Początkowo była to siedziba rodu Leszczyńskich – okres jej świetności jako okazałej rezydencji magnackiej zakończył się u schyłku XVII wieku.

Nieopodal zamku, na terenie parku, znajduje się tzw. ,,Oficyna”, rezydencja książąt Czartoryskich do II wojny światowej, obecnie Muzeum Leśnictwa oraz kaplica, w której została pochowana w 1899 roku Izabella Działyńska. Opiekę nad parkiem oraz pozostałymi budynkami sprawuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Izabella z Czartoryskich Działyńska kolekcjonerstwem zajmowała się od wczesnej młodości. W latach sześćdziesiątych XIX stulecia wraz z Janem Działyńskim stworzyła kolekcje dzieł sztuki antycznej obejmującą również niezwykle cenny zbiór waz greckich. Dzięki tej kolekcji Zamek w Gołuchowie stał się, obok Muzeum Czartoryskich w Krakowie, jednym z najbardziej znanych muzeów polskich przed II wojna światową. Tysiące dzieł sztuki zgromadzone w zamku uznawane były za jedne z najcenniejszych pod względem wartości artystycznej i historycznej.

Godziny otwarcia 

Bilety

Kontakt:
tel.: +48 62 76 15 094
e-mail: goluchow.info@mnp.art.pl

Źródło fotografii: http://www.mnp.art.pl/

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:wyjazdy