• Podróże
  • Weekendowy łyk świeżego powietrza

Weekendowy łyk świeżego powietrza

wycieczka

Po ciężkim tygodniu w pracy i w szkole wszystkim członkom rodziny przyda się odrobina odpoczynku i łyk zdrowego, świeżego powietrza. Żeby go zaczerpnąć, trzeba wybrać się za miasto. Na przykład do Wieliczki, albo dalej, do oddalonych od zgiełku miasta, otoczonych górami urokliwych miasteczek położonych w dolinie Dunajca.

Ilość atrakcji sprawia, że najlepiej będzie wydłużyć nieco zwykły weekend chociaż o jeden dzień.

Kopalnia Soli „Wieliczka”
Nie bez powodu pobyt w wielickiej kopalni zaleca się osobom ze schorzeniami układu oddechowego. Bogactwo mikroelementów o leczniczych właściwościach oraz brak alergenów i zanieczyszczeń występujących na powierzchni ziemi sprawiają, że kilkugodzinny pobyt w Kopalni wpływa pozytywnie na kondycję naszego organizmu. Poza walorami zdrowotnymi, Kopalnia w Wieliczce obfituje w atrakcje turystyczne. Jej zwiedzanie dostarczy niezapomnianych wrażeń i dzieciom, i dorosłym.

Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5-kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Zwiedzanie kopalni trwa ok. 3 godz. Na trasie turystycznej znajduje się kilkanaście komór, liczne rzeźby i płaskorzeźby z soli, jeziorka solankowe, kaplice.

Całą rodzinę zainteresują naturalnej wielkości solne rzeźby w komorze Janowice, ilustrujące jedną z najpiękniejszych wielickich legend. Opowiada ona o odkryciu soli kamiennej na ziemiach polskich.

Najmłodszych turystów ucieszą krasnale uważane za dobre duszki, które strzegą solnego skarbu i pomagają wielickim górnikom w kopalni.

Dreszczyk emocji wzbudzi Skarbnik – władca wielickich podziemi, strażnik podziemnego królestwa. Górnicy od wieków wierzyli w dobrego ducha kopalni. Miał on ostrzegać przed niebezpieczeństwem ognia, zawału bądź wybuchu. Gdy w danym rejonie kopalni pojawił się „On” czyli Skarbnik, należało natychmiast wycofać się w bezpieczniejsze miejsce.

Kopalnię można zwiedzać tylko w obecności przewodnika, zejście następuje mniej więcej co godzinę. Bilety (także rodzinne) można zarezerwować telefonicznie (12 278 73 02; 12 278 73 66 lub mailowo turystyka@kopalnia.pl).

Oficjalna strona Kopalni: www.kopalnia.pl.

Z Wieliczki kierujemy się na południe. Mijamy miejscowość Dobczyce, znaną z jeziora zaporowego o ponaddziesięciokilometrowej powierzchni i dalej – urokliwą drogą wśród wzniesień – przez Mszanę Dolną aż do Rabki.

Rabka Zdrój

Znana w całym kraju z uzdrowiska dla dzieci Rabka słynie także z czystego powietrza. Dlatego leczone są tu przede wszystkim choroby układu oddechowego. Obowiązkowym punktem wycieczki jest więc słynna solankowa tężnia. Warto też spędzić kilka chwil w czystym i zadbanym parku zdrojowym (plac zabaw i duży ogród jordanowski!) lub przejść się wzdłuż potoku Słonka, poprzecinanego licznymi mostkami (latem warto zabrać klapki basenowe, żeby spacer odbyć, brodząc po kostki w przejrzystej wodzie strumyka).

Małych i większych mężczyzn zaciekawi zapewne Skansen taboru kolejowego w Chabówce – w sąsiedztwie Rabki. Ilość ciuchci, lokomotyw i wagonów oszałamiająca. Ja lekko się nudziłam, ale mąż i synek byli w swoim żywiole:)

Doskonałym miejscem na zakończenie spaceru jest Rabkoland czyli Rodzinny Park Rozrywki. Tego typu miejsc nie trzeba małym podróżnikom polecać! Także dorośli nie powinni się tu nudzić. Od diabelskiego młyna po tor mini motocykli i samochodów. Od pałacu wampirów po basen z piłeczkami. Są tu atrakcje tradycyjne, nowoczesne i całkiem niekonwencjonalne, jak na przykład przejażdżka na… muszlach klozetowych. W sierpniu odbywają się nawet mistrzostwa w jeździe na tych – trzeba przyznać – nietypowych środkach transportu.

Na terenie Rabkolandu funkcjonują też muzea o bardzo ciekawych zbiorach: Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości.
Rabkoland można odwiedzać od maja do października, szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, cenach i atrakcjach znajdują się pod adresem www.rabkoland.pl i nr telefonu 32 258 84 67, 18 267 69 57.

Termy Podhalańskie i nocleg

Pewnie niełatwo będzie namówić dzieci do opuszczenia Parku, dlatego odwiedzenie go jest ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki. Nocleg zaplanować można w Nowym Targu lub okolicach. Odpoczynek w samym sercu Gorców pozwoli zdobyć nowe siły i energię na kolejny, aktywny dzień.

Do zatrzymania się na noc w tej okolicy zachęcają liczne – reklamujące się także w Internecie – gospodarstwa, a ceny noclegów są tutaj niższe niż w innych rejonach kraju.

Jeśli wystarczy czasu i „przypadkowo” zabraliście na wycieczkę stroje kąpielowe, można się wybrać do oddalonych od Nowego Targu o 8 km Term Szaflary (Podhalańskich) (ul. Osiedle Nowe nr 20, 34 – 424 Szaflary www.termyszaflary.com; e-mail: biuro@termyszaflary.com, tel: +48 721 100 800)

Otwarty w 2008 roku obiekt znajduje się w Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary i jest otwarty przez cały rok. Trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna, brodzik i fontanna, siatka do wspinaczki nad wodą oraz baseny z urządzeniami do hydromasażu pozwolą spędzić czas na beztroskiej zabawie w wodzie o leczniczych właściwościach. Przy termach znajduje się hotel oraz restauracja.

Niestety w sezonie jest tam dość ciasno. My wybraliśmy kąpiel w basenach termalnych Bukowiny Tatrzańskiej (ul. Sportowa 22, 34-530 Bukowina Tatrzańska, tel.: 18 20 200 70, e-mail: biuro@termabukowina.pl, www.termabukowina.pl). Odległość 30 km od Rabki pokonuje się w pół godziny (przez Nowy Targ i Białkę Tatrzańską), a wielkość basenów sprawia, że nawet mimo tłumu turystów każdy znajdzie zakątek dla siebie.

Na pewno nikt nie będzie się tutaj nudził! Baseny wewnętrzne i zewnętrzne (z pięknymi górskimi widokami), brodzik, sauny, grzybek, zjeżdżalnie… 2,5 godziny – bo na taki okres czasu sprzedawane są „najkrótsze” karnety latem – miną niepostrzeżenie.

Po takiej dawce emocji i zabawy nawet dzieci o charakterkach „żywych sreber” będą spały jak susły 🙂Zobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]

Anna Perlińska-Supeł

Anna Perlińska-Supeł

Redaktor Naczelna MiastoDzieci.pl. Mama Adasia. Miłośniczka mocnego brzmienia, koncertów rockowych (które chętnie recenzuje na blogu) i ciszy leśnego popołudnia. Pedagog z wykształcenia. Praca z dziećmi to jej pasja.