Kościół Wang

Kościół Wang w Karpacz

U podnóża masywu Karkonoszy, ponad którym króluje majestatyczna Śnieżka (1602 m n.p.m.), malowniczo wkomponowany w surową, górską przyrodę Karpacza, odnalazł swe miejsce drewniany kościółek Wang.

Jego orientalnie brzmiąca nazwa WANG, w zestawieniu z niezwykłą sylwetką, wprowadza często w błąd turystów, przybywających do miejscowości, w której obrał siedzibę.

Wielu zwiedzających to miejsce odniosło wrażenie, że stoją przed chińską pagodą czy też świątynią hinduską. Nierzadko więc zaskoczeniem bywa dla nich fakt, że zabytek ten jest kościołem chrześcijańskim i nie pochodzi gdzieś z dalekiego wschodu, lecz z północy, ze Skandynawii.

O skandynawskiej Ojczyźnie kościoła Wang – Norwegii, na co dzień nie związani z tym krajem, niewiele wiemy. Wiadomym jest, że to ojczyzna kompozytora, Edwarda Griega, że jest to kraina fiordów, że stamtąd wyruszali na swych łodziach Wikingowie i tam odbyła się Olimpiada Zimowa. Natomiast dzieje norweskiego społeczeństwa, rozwój jego kultury, ogólnie – przeszłość Norwegii – jest nam prawie nieznana.

Może tym atrakcyjniejsze, tym ciekawsze będzie bliższe zapoznanie się z obiektem, który jest niezaprzeczalnym świadectwem i zarazem przykładem wytworu rodzimej kultury Skandynawów. Pochodzi on z określonego wycinka ich dziejów, z określonego topograficznie miejsca, z regionu Valdres.

Świątynia Wang jest nie tylko cennym zabytkiem, ale przede wszystkim Domem Bożym, w którym zbierają się na nabożeństwach wierni Kościóła ewangelicko – augsburskiego (luterańskiego). Na nich spoczywa obowiązek dbania o ten budynek tak, aby był dobrym świadectwem ich wiary.

Na uwagę zasługuje i ten szczególny fakt, że Wang jest nie tylko kościołem, nie tylko zabytkiem, ale również ważnym miejscem spotkań mieszkańców Europy.

Godziny zwiedzania i ceny biletów

Kościół Wang 
PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8
tel. 75 75 282 90
e-mail: wang@wang.com.pl
(Dojazd do świątyni Wang wskazują brązowe turystyczne tablice z logo kościoła Wang ustawione na przedmieściach Jeleniej Góry, Kowar, Karpacza)

Strona Kościoła: http://www.wang.com.plZobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]