Kościół Wang

Kościół Wang

Kościół Wang w Karpacz
Jego orientalnie brzmiąca nazwa WANG, w zestawieniu z niezwykłą sylwetką, wprowadza często w błąd turystów, przybywających do miejscowości, w której obrał siedzibę.

Wielu zwiedzających to miejsce odniosło wrażenie, że stoją przed chińską pagodą czy też świątynią hinduską. Nierzadko więc zaskoczeniem bywa dla nich fakt, że zabytek ten jest kościołem chrześcijańskim i nie pochodzi gdzieś z dalekiego wschodu, lecz z północy, ze Skandynawii.

O skandynawskiej Ojczyźnie kościoła Wang – Norwegii, na co dzień nie związani z tym krajem, niewiele wiemy. Wiadomym jest, że to ojczyzna kompozytora, Edwarda Griega, że jest to kraina fiordów, że stamtąd wyruszali na swych łodziach Wikingowie i tam odbyła się Olimpiada Zimowa. Natomiast dzieje norweskiego społeczeństwa, rozwój jego kultury, ogólnie – przeszłość Norwegii – jest nam prawie nieznana.

Może tym atrakcyjniejsze, tym ciekawsze będzie bliższe zapoznanie się z obiektem, który jest niezaprzeczalnym świadectwem i zarazem przykładem wytworu rodzimej kultury Skandynawów. Pochodzi on z określonego wycinka ich dziejów, z określonego topograficznie miejsca, z regionu Valdres.

Świątynia Wang jest nie tylko cennym zabytkiem, ale przede wszystkim Domem Bożym, w którym zbierają się na nabożeństwach wierni Kościóła ewangelicko – augsburskiego (luterańskiego). Na nich spoczywa obowiązek dbania o ten budynek tak, aby był dobrym świadectwem ich wiary.

Na uwagę zasługuje i ten szczególny fakt, że Wang jest nie tylko kościołem, nie tylko zabytkiem, ale również ważnym miejscem spotkań mieszkańców Europy.

Godziny zwiedzania i ceny biletów

Kościół Wang 
PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8
tel. 75 75 282 90
e-mail: wang@wang.com.pl
(Dojazd do świątyni Wang wskazują brązowe turystyczne tablice z logo kościoła Wang ustawione na przedmieściach Jeleniej Góry, Kowar, Karpacza)

Strona Kościoła: http://www.wang.com.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie