• Podróże
  • Jurapark w Bałtowie - zabawa dla...

Jurapark w Bałtowie – zabawa dla całej rodziny

Jurapark w Bałtowie - park dinozaurów dla dzieci

JURAPARK w Bałtowie obchodzi w tym roku 10-lecie swego istnienia. Czy to długo? Wcale nie. Jednak patrząc na cały kompleks odnosi się wrażenie, że jego twórcy wnieśli nie tylko mnóstwo pracy, pomysłów, ale przede wszystkim serca – tak, by stał się zarówno skarbnicą wiedzy, jak i miejscem wspaniałej rodzinnej zabawy przez cały rok.

Przekonaliśmy się o tym spędzając bardzo! intensywny weekend w tym przepięknie położonym zielonym miejscu. Nie sposób się tam nudzić – nawet, gdy pogoda niespecjalnie dopisze.

Zacznę od tego, że oprócz znanego JURAPARKU cały kompleks obejmuje też m.in. Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec, Sabathówkę, Żydowski Jar, park rozrywki, rollercoaster, kino 5D. Bilety są sprzedawane w postaci opasek na rękę i można na nich w danym dniu wchodzić na teren parku dowolną ilość razy (co przy małych dzieciach stanowi rzecz bezcenną). Bilety można kupić na każdą atrakcję osobno lub też w pakietach (co polecam uczynić). Więcej informacji na ten temat na oficjalnej stronie Parku www.juraparkbaltow.pl.

Dodatkowych atrakcji wkoło jest jeszcze więcej – choćby spływ tratwami, kolejka Bałtowska, jazda konna, domek do góry nogami i warto zaplanować pobyt nawet na kilka dni. Z własnego doświadczenie powiem, że jeden dzień to niestety (albo też szczęśliwie:)) stanowczo za mało! No chyba, że planujecie szybki powrót!

Wędrówkę zaczniemy od JURAPARKu

Przenieśmy się do świata sprzed milionów lat. Tu czeka na nas ścieżka prowadząca przez park, w którym znajduje się ponad 100 naturalnej wielkości modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń ładnie umiejscowionych w krajobrazie. Co cenne, wykorzystano naturalne środowisko i tutaj przyroda nikomu nie przeszkadza, przeciwnie – dodaje uroku. Ścieżka wzbogacona jest o liczne tablice zawierające ciekawe informacje o minionym świecie. Modele, które można oglądać w JuraParku wykonywane są przez  paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami. Dzięki współpracy ze światowej sławy naukowcami stworzono prawdopodobnie najdokładniejsze rekonstrukcje na świecie. Ciekawostką są polskie odkrycia z terenów woj. świętokrzyskiego, których nie ma w innych parkach – i właśnie dlatego JuraPark Bałtów ze względu na dokonane tutaj znaleziska jest główną placówką Transeuropejskiego Dinoparku w Polsce.

Mniej więcej w połowie ścieżki umiejscowiono „paleontologiczny” plac zabaw dla dzieci, gdzie mogą chwilę odsapnąć i pobawić się w odkopywanie szkieletu, poukładać skamieliny rozwiązywać zagadki oraz dotknąć modeli dinozaurów.

Następny punkt – Prehistoryczne Oceanarium

Oceanarium prehistoryczne to miejsce, które sprawi, że przeniesiesz się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Tu spotkasz się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu.. Czekają na Ciebie morski żółw, ryba pancerna, rekin, prawaleń, ichtiozaur. Świetny pomysł i niesamowite wrażenia wizualne. Nawet dorośli mogą się tu poczuć nieswojo 🙂 Naprawdę warto tu zajrzeć!

Kończąc szlak prehistoryczny – Żydowski Jar

Niestety na przejście tego wąwozu zabrakło nam po prostu czasu. Następnym razem  … „Zajrzeliśmy” jedynie – u jego wylotu leży blok wapienia z naturalnym odlewem stopy mięsożernego dinozaura – przedstawiciela celurozaurów, bezpośrednich przodków ptaków. Lecz nawet z samego dołu widać, że spacer Żydowskim Jarem to możliwość kontaktu z żywą przyrodą.

Kolejna atrakcja – Zwierzyniec Bałtowski   

Zwierzyniec podzielony jest na dwie strefy: górną i dolną.

Przez „górną część” Zwierzyńca podróżujemy schoolbusem. Ogromne wrażenie, zwłaszcza na  naszych pociechach robi safari tymi autentycznymi amerykańskimi autobusami szkolnymi, a z okien tychże autobusów zwierzęta są na dosłownie wyciągniecie ręki.
Ponad 400 zwierząt biegających swobodnie w kilku sektorach żyje w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Obserwując wielbłądy, lamy, alpaki, bydło zebu, żubry,  australijskie emu, jelenie i wiele innych gatunków oraz słuchając opowieści przewodnika można dowiedzieć się wiele o zwyczajach zwierząt.
Zwierzęta mają swojsko:) brzmiące imiona i są bardzo zaprzyjaźnione z pracownikami Parku.

Spacer „dolną częścią” bałtowskiego Zwierzyńca nie zajmuje wiele czasu – to przede wszystkim spotkanie z różnobarwnym światem ptaków. Dopełnieniem są liczne ssaki, wśród których uwagę dzieci przykuwają kuce, osły, owieczki i małpki makaki. Zwierzyniec niewielki, ale dzieci mogą wiele ze zwierząt karmić oraz głaskać i to jest dla nich największa przyjemność.

Zapraszamy do Sabathówki 

Miejsce magiczne, łączące świat rzeczywisty ze światem baśniowym. Nazwa nawiązuje do sabatów czyli spotkań czarownic, które kiedyś ponoć odbywały się w Górach Świętokrzyskich. Przekraczając bramę Sabathówki trafiamy do świata wiedźm i czarownic. Sercem Sabathówki jest Chata Czarownicy przykryta szpiczastą czapą. To tam zamówicie pyszne ciasta o nazwach tak potwornych, że aż strach jeść 🙂 – ale gdy nie skosztujecie będziecie żałować. Koniecznie należy popić je smakowitym sokiem z pająków.

Ale co najważniejsze – Sabathówka jest również miejscem odpowiednim do aktywnego spędzania czasu. Tu rodzice odpoczywają, zaś dzieci  mają czas zajęty grami i zabawami prowadzonymi przez Czarownice. Zaczynamy od  wyprawy przez domki goblinów – małych złośników. Za jej pokonanie otrzymujemy nagrodę (dorośli też i niech nie wymigują się, że są za duzi!). A potem dzieci proszą o coraz to nowe zadania … My na koniec ugotowaliśmy wywar dobrego nastroju, a mym dzieciom nadano magiczne imiona. W ten sposób do domu wróciłam z Landrynką i Zgrywuskiem 🙂

Jesienną porą w Sabathówce prowadzone są specjalne, „okolicznościowe” animacje – wszak jesień to taki magiczny czas, gdy ze swoich mrocznych kryjówek wypełzają straszliwe zjawy i zmory. Czarownice, czarty, diabły, chochliki, pająki – całe to wesołe towarzystwo sprowadziło się właśnie teraz do Bałtowa!
https://www.facebook.com/WioskaCzarownic

Czas na Park Rozrywki

Park Rozrywki został przygotowany z myślą o zapewnieniu rozrywki całej rodzinie. Znajdziecie tu urządzenia dla dzieci i dorosłych (karuzele, statek piracki, family coaster, urządzenia wodne, gokarty, bungy, baseny z kulkami i wiele innych). Znów można się poczuć dzieckiem:)

Osobne słówko o kolejce Rollercoaster

To zjazd o długości prawie 400 m, w którym prędkość wózka regulowana jest indywidualnie przez każdego uczestnika odpowiednio do swojej odwagi 🙂 Ta atrakcja dodaje adrenaliny – to nie ulega wątpliwości, ale moja siedmiolatka nie chciała z niej wysiąść.

Kino Emocji Cinema 5D

Fantastyczne efekty i mocne doznania w kinie 5 D sprawiają, że najchętniej każdy film oglądałoby się w taki sposób. Tam, oprócz trójwymiarowego obrazu widzom dostarczane są inne wrażenia zmysłowe: dźwiękowe, ruchowe, dotykowe.
My obejrzeliśmy dwa filmy: mi szczególnie przypadło do gustu „8 minut z Historii Powstania Wszechświata” o dziejach materii od powstania Wszechświata do momentu złożenia kości prehistorycznych zwierząt w krasiejowskiej ziemi. Zaś moje rozbawił film animowany „Robin Hood”.

Z informacji dodatkowych warto wspomnieć, że zaplecze restauracyjne istniejące w Kompleksie Bałtowskim jest bardzo dobre i wystarczające. Jedzenie smaczne i w dużych porcjach. Na miejscu można zjeść nie tylko obiad, potrawy z grilla, ale również lody i inne przekąski.

Na terenie kompleksu są umiejscowione komfortowe domki wypoczynkowe o pięknie brzmiących nazwach –  pochodzą one od imion koni zamieszkujących. Domki wypoczynkowe przystosowane są do przyjęcia zarówno grup zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych. Domki położone w malowniczym terenie dają możliwość odpoczynku od codziennego zgiełku, a przy tym zapewniają bliskość wszelakich atrakcji 🙂

Cennik http://www.juraparkbaltow.pl/zaplanuj-wizyte/cennik/

Godziny otwarcia http://www.juraparkbaltow.pl/zaplanuj-wizyte/godziny-otwarcia/

No cóż, zakończyliśmy naszą wyprawę. Czujemy pewien niedosyt, bowiem nie udało nam się wszystkiego zobaczyć. Jednak to najlepszy powód do tego, by tam wrócić! Spędziliśmy cudowne, kreatywne, pełne inspiracji dwa dni.

Polecamy bardzo wyprawę do Bałtowa! Nas urzekło to, wszystko jest tam przemyślane, podparte rzetelną wiedzą. I mali i duzi znajdą tam dla siebie miejsce. Przy okazji doznają tam tyle życzliwości, jak mało gdzie. Wszyscy pracownicy są bardzo mili, pomocni, kompetentni. Niestety nie jest to jeszcze wszędzie standardem, ale – jak widać w Bałtowie – do wykonania. Koniecznie się tam wybierzcie!

Bałtów 8a, 27-423 Bałtów, woj. świętokrzyskie 
www.juraparkbaltow.plZobacz także

1/6

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

miejsca ze zwierzakami Trójmiasto, atrakcje dla dzieci

10 miejsc w Trójmieście i okolicach, w których można spotkać zwierzęta

zobacz

Wychowujesz młodego miłośnika zwierząt? W takim razie koniecznie musisz być na bieżąco z miejscami gdzie Twój maluch może spotkać czworonogi, skrzydlaki czy cokolwiek uwielbia. Interakcja z zwierzętami jest bardzo ważna w okresie dzieciństwa oraz w późniejszych latach, ale oczywiście nie zawsze jest szansa by dziecko miało styczność z nimi w domu. Bywa też, że te [...]

2/6

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

Miejsca ze zwierzętami we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

10 miejsc we Wrocławiu, gdzie można zobaczyć/spotkać się ze zwierzętami

zobacz

Dzieci kochają zwierzęta! Spotkania ze zwierzakami uczą wrażliwości, empatii, śmiałości, poczucia odpowiedzialności i nawiązywania kontaktów, co potem przekłada się i na kontakty z rówieśnikami. Nie w każdym domu mieszka zwierzę i nie wszystkie dzieci mają możliwość codziennych spotkań z nimi. Warto więc zadbać o te kontakty choć od czasu do czasu. Jeśli nie mamy babci [...]

3/6

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

wycieczki z dziećmi okolice Trójmiasta, rodzinne atrakcje

10 pomysłów na rodzinne wycieczki w okolice Trójmiasta

zobacz

Twoje dziecko bawiło się już w każdym parku rozrywki w całym Trójmieście? Odwiedziło każdy plac zabaw czy boisko? I to już parę razy, a Ty nie wiesz co dalej? Najwyższy czas na wyjazd za miasto. Takie wycieczki są niesamowicie interesujące, często stanowią wspaniałą okazję do odrobiny wytchnienia. No tak, ale przecież praca, szkoła, przedszkole... , [...]

4/6

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

10 pomysłów na super atrakcje dla dzieci we Wrocławiu

zobacz

Zastanawiasz się jak zorganizować dziecku czas we Wrocławiu? Jak pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność, spędzając czas na jednoczesnej nauce i zabawie? Wrocław to miasto idealne dla dzieci! Oferuje wiele bardzo ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. A gdzie udać się z dzieckiem we Wrocławiu oprócz słynnego ogrodu zoologicznego? Zobacz nasze pomysły! [...]

5/6

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

plac zabaw Młociny

15 najlepszych placów zabaw w Warszawie

zobacz

Oto najfajniejsze, naszym zdaniem, place zabaw w Warszawie. Ciekawe czy zgadzacie się z nami i czy znajdziecie na naszej liście swoje ulubione place zabaw.

6/6

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

Wyjazdy za maisto z dziećmi Wrocław, atrakcje dla dzieci

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia

zobacz

Słoneczna niedziela czy długi weekend w mieście nie nastrajają optymistycznie. Dzieci roznosi energia, a i rodzice chętnie wyrwaliby się z zapachu spalin i hałasu. Krótki wypad w góry czy nad morze brzmi kusząco, ale przecież w poniedziałek trzeba być w pracy, a domowy budżet może nie podołać opłatom za przejazd, hotel i dodatkowe atrakcje. Jaka [...]