Janowiec nad Wisłą

To najwspanialsze miejsce, jakie ostatnio odwiedziliśmy. Gdzie leży? W województwie lubelskim. Po drugiej stronie Wisły znajduje się znany i oblegany Kazimierz Dolny. To miasto znają wszyscy, ale na drugą stronę rzeki mało kto się udaje.

Janowiec to mała, cicha spokojna miejscowość. Można tam dojechać bezpośrednio samochodem, bądź dla zwiększenia atrakcji dopłynąć promem z Kazimierza.

 

Będąc w Janowcu, zatrzymujemy się na parkingu przy zabytkowym kościele. Kościół wybudowany ok. 1350 r. w stylu gotyckim znacznie przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Wewnątrz nagrobek Firlejów. Właścicieli zamku znajdującego się na pobliskiej górze. Możemy dodatkowo zwiedzić ruiny tego zamku, w którym obecnie znajduje się muzeum. Dodatkowa atrakcja dla maluchów: muszą się wspiąć na górę ok. 10 min. Widok z góry zapiera dech w piersiach.

Niedaleko znajduje się zespół dworski złożony z budynków przeniesionych z pobliskich terenów Lubelszczyzny. W skład zespołu wchodzą: barokowy dwór, drewniany spichlerz oraz stodoła z końca XIX w. Tam znajdziemy mnóstwo eksponatów, które pochodzą z poprzednich epok. Dzieci wszystko interesowało, chętnie biegały po wszystkich zakamarkach i dopytywały : „Co to?”, „Do czego?”, „A po co?” itd…Chłopcy wspominają ten wyjazd do dnia dzisiejszego i dopytują, kiedy znów odwiedzimy tamte strony.

Widoki z góry na rynek w Janowcu czy niebieską wstęgę Wisły i piękny Kazimierz – niezapomniane.

Strona Muzeum Nadwiślańskiego: www.muzeumnadwislanskie.pl

Opis atrakcji przysłała Pani Mariola Olszewska, Laureatka drugiej edycji Wakacyjnego Konkursu Miasta Dzieci. Autorka otrzymuje upominek:) 

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.muzeumnadwislanskie.pl 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:weekendwyjazdy