Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Danuta - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Danusia, Danka
Znaczenie : prawdopodobnie zdrobnienie imienia Daniela
Planeta : Merkury
Znane : Danuta Błażejczyk, Danuta Hojarska, Danuta Hübner, Danuta Rinn, Danuta Stenka, Danuta Szaflarska, Danuta Wałęsa, Danuta Waniek
Imieniny : 3 stycznia, 24 czerwca, 1 października
 

Historia imienia

Imię Danuta przywędrowało do nas z Litwy. Tak miała na imię córka litewskiego księcia Kiejstuta, która została żoną księcia Mazowsza, Janusza. Zdarzyło się to jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem, kiedy Mazowsze było osobnym państwem (chociaż zaprzyjaźnionym z Polską). Tym imieniem – Danuśka – Henryk Sienkiewicz nazwał jedną z bohaterek swojej powieści „Krzyżacy”. Imię Danuta powstało prawdopodobnie jako litewskie zdrobnienie imienia Daniela. W czasach księżnej Danuty Litwini byli jeszcze poganami, ale chrześcijańskie imiona docierały do nich z Rusi. Zauważmy dla ścisłości, że w takim razie Danuta miałaby pochodzenie nie tyle litewskie, co raczej – jak Daniel – hebrajskie.

Znaczenie imienia Danuta

Danuta – prawdopodobnie zdrobnienie imienia Daniela.

Numerologia imienia Danuta

Liczba imienia równa jest TRZY. Trójka jest liczbą czynu, działania, a w numerologicznym kodzie oznacza ludzi samodzielnych, zaradnych i pewnych siebie.

Jaka jest Danuta?

Imię Danuta zwykle jest nadawane dziewczynkom, które jako dzieci są ruchliwe i psotne; wyrastają na kobiety o żywym usposobieniu, energiczne i pełne inicjatywy. Natura stwarza Danuty na ludzi czynu, do czego one mają liczne predyspozycje. Są śmiałe, przebojowe i nie lękają się wygłaszać własnego zdania. Mają mnóstwo przyjaciół i potrafią się znaleźć w każdym towarzystwie i każdej sytuacji. Często trudno nadążyć za ich skojarzeniami i tempem, w jakim prowadzą rozmowę. Często też wokół Danuty skupia się życie towarzyskie. Lubią podkreślać swoją niezależność i oryginalność. Pociągają je miejsca i role społeczne, w których można się wybić i zabłyszczeć, w tym sport i estrada. Wiele spośród nich ma wrodzony talent aktorski. Imię to, ze względu na swój „powietrzny” charakter, skłania do podróży i do częstych zmian w życiu. Danuty raczej nie przywiązują się do przeszłości, do spraw i ludzi, których czas minął.

Znak zodiaku imienia Danuta

Najbardziej odpowiednie jest to imię dla powietrznych znaków: wszechstronnych Bliźniąt i wędrowców Wodników. Danuta ze znaku Wagi będzie bardziej dynamiczna od przeciętnej Wagi. Również można polecić to imię znakom ognia, czyli Baranom, Lwom i Strzelcom, chociaż Danuty z tych znaków mogą mieć typowo męskie zainteresowania. Z kolei Koziorożcom i Pannom imię to doda werwy, a ich życiu tempa. Danuty ze znaku Skorpiona mogą gonić za oddalającymi się celami. Jedynie Bykom, Rakom i Rybom właściwy jest charakter raczej odmienny od tego, który kryje się za imieniem Danuta.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Danuta:

Hubert Urbański

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

654 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent