Daniel
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Daniel - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Danielek
Znaczenie : Bóg jest moim sędzią
Planeta : Słońce
Znane : Daniel Castellani, Daniel Craig, Daniel Defoe, Daniel Olbrychski, Daniel Passent, Daniel Radcliffe
Imieniny : 16 lutego, 21 lipca, 11 grudnia

Historia imienia

 W Biblii opisane są przygody proroka Daniela, który przebywał na dworze dwóch królów Babilonu: Nabuchodonozora i Baltazara. Władcy ci cenili go za to, że umiał odczytywać sny i inne boskie znaki; ale i karali go okrutnie, gdy Daniel, prawowierny Żyd, przestrzegał nie królewskich rozkazów, lecz przykazań swej religii. Dzięki opiece Jahwe i Jego aniołów Daniel przetrwał bez szkody na zdrowiu, gdy królewscy oprawcy wrzucili go raz do pieca, drugi raz do jaskini pełnej lwów. On też zrozumiał, co znaczą słowa mane, tekel, fares – zapowiedź upadku pysznego Babilonu. W samym imieniu Daniel i w historii biblijnego proroka zawarte jest bardzo wyraziste przesłanie. Daniel, „Bóg moim sędzią”, to ktoś, kto bez wahania stawia się przed osądem Najwyższego, a więc zarówno wysoko ceni samego siebie, jak i nie widzi wśród ludzi zbyt wielu takich, którzy by mu dorównywali. Daniel to imię jakby specjalnie wynalezione dla jednostek niepospolitych i wyjątkowo uzdolnionych. Prorok Daniel nie lęka się ognia i lwów. Źródłem ognia na ziemi jest Słońce, a znakiem zodiaku, którym opiekuje się Słońce, jest znak Lwa. Ani lwy, ani ogień nie czynią krzywdy Danielowi, gdyż poznają w nim „swojego człowieka”, pełnego mocy człowieka ze znaku Lwa.

Znaczenie imienia Daniel

Imię Daniel, po hebrajsku daniyal, znaczy „Bóg jest moim sędzią”.

Numerologia imienia Daniel

Liczbą imienia Daniel jest JEDEN, liczba założycieli, pionierów, tych, którzy wyznaczają cele swoim następcom i potomkom.

Jaki jest Daniel?

Danielowie do dziś są upartymi indywidualistami. Robią swoje, nie oglądając się na innych. Nie lubią, kiedy porównuje się ich z chłopcami z tej samej klasy czy, w późniejszym wieku, z kolegami z pracy. Z natury Daniel uważa się za kogoś wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju. Jak wszystkie jedynki ma własny pomysł na życie. Daniela nie można „urobić”. Chłopcy noszący to imię są trudnym zadaniem dla pedagogów! Imię, które znaczy „tylko jeden Bóg będzie mnie sądził” znaczy przecież także: „nikt nie będzie się wtrącał w moje sprawy!”. Dlatego Danielowie starają się tak się urządzić w życiu, aby stać się kimś niezastąpionym, aby być poza konkurencją. Często zajmują się zawodowo jakąś rzadką specjalnością, w której osiągają mistrzostwo. Warto pamiętać, że pewien Daniel założył państwo, które przez wieki rozrosło się w światowe imperium. Imię Daniel nosił bowiem pierwszy władca… Moskwy!

Znak zodiaku imienia Daniel

Jak już powiedzieliśmy, imię to najsilniej kojarzy się z ognistym znakiem Lwa. Równie odpowiednie jest dla śmiałych Strzelców i niezależnych duchem Wodników. Dobrze się też zgadza z charakterem marsowych znaków, Skorpiona i Barana, chociaż… Daniel z tych znaków może się okazać oryginałem o trudnym charakterze. Koziorożcom, Rybom i Bliźniętom imię to pozwoli być bardziej twórczymi i ciekawymi świata. Z pozostałymi znakami – Bykiem, Rakiem, Panną i Wagą – imię Daniel współdziała nieco gorzej.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

398 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent