Andrzej
UD

Andrzej - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Jędrek, Jędruś, Andrzejek
Znaczenie : mężny
Planeta : Słońce
Znane : Andre Agassi, Andrea Bocelli, Andrzej Gołota, A. Grabowski, A. Grubba, Andres Iniesta, A. Juskowiak, A. Lepper, A. Łapicki, A. Młynarczyk, A. Piaseczny, Andrea Pirlo, A. Rosiewicz, A. Sapkowski, A. Supron, A. Szarmach, Andy Warhol, A. Wajda, A. Zaucha
Imieniny : dzień św. Andrzeja Apostoła obchodzony jest 30 listopada. Dni innych świętych Andrzejów to 6 i 19 stycznia, 4 lutego, 12 i 27 kwietnia, 13, 16 i 25 maja, 12, 16 i 21 lipca, 10 listopada i 10 grudnia
 

Historia imienia

Greckie imię Andreas (nasz Andrzej albo Jędrzej) pochodzi od słowa andreios, czyli „męski, mężny, dzielny”. A chociaż wywodzi się ono z greki, to pierwszy ze słynnych Andrzejów był Izraelitą, rybakiem z Galilei, który pierwszy poszedł za Jezusem, a potem powiedział do swego brata Szymona-Piotra: „znalazłem Mesjasza”. Tak więc już na początku na kartach Biblii imię Andrzej nosi człowiek, który wie, czego szuka, nie waha się i potrafi w okamgnieniu podejmować decyzje, które odmienią całe jego życie. Komuś takiemu rzeczywiście należy się imię Mężny! Według późniejszych świadectw św. Andrzej Apostoł odbywał długie podróże misyjne. Zginął w Grecji śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery X. Znak taki nosi odtąd nazwę krzyża św. Andrzeja. W średniowieczu krążyły pogłoski, że św. Andrzej dostał od Jezusa specjalny przekaz tajemnych nauk, które przekazał z kolei swoim uczniom. Istnieją obrazy, na których widać wkomponowane w treść dzieła znaczki „X”, świadczące o tym, że malarz, autor obrazu, należał do grona wtajemniczonych.

Znaczenie imienia Andrzej

Andrzej = mężny.

Numerologia imienia Andrzej

O wiedzy tajemnej wspominamy dlatego, że liczba imienia Andrzej równa się SIEDEM, a jest to, jak wiadomo, liczba tajemnic i mistycznych zainteresowań. Wpływ siódemki przejawił się również w sposób jakże figlarny: święto Apostoła stało się dniem wróżb, lania wosku i innych ludowych wyroczni. Połączenie mistycznej liczby siedem i znaczenia „mężny”, które jest wpisane w to imię, daje w wyniku bardzo pozytywną energię. Fakt ten tłumaczy zapewne, że imię Andrzej od zawsze i we wszystkich językach Europy było tak popularne, a u nas nabrało swojskiego, słowiańskiego brzmienia, tak iż nikt nie uważa go za obce.

 Jaki jest Andrzej?

Andrzej to imię przede wszystkim tych, którzy wiedzą – którzy mają w genach niemalże zapisaną instynktowną wiedzę o tym, jak żyć i w którą stronę się skierować. Są pewni swoich wyborów i nie tracą sił na ciągłe wahania, które wielu ludziom już obrzydziły życie i podcięły skrzydła. Imię Andrzej wręcz wymusza cały komplet pozytywnych właściwości: a więc pewność siebie, cywilną odwagę, prostolinijność i szczerość, wierność i dar opiekowania się tymi, którzy wymagają poprowadzenia silną, męską ręką. Wśród Andrzejów przeważa optymizm, nadmiar energii, dziarskość, wola życia, brak wątpliwości, co jest dobre, a co złe. Andrzejowie (podobnie jak Wojciechowie) szczególnie też dbają o to, aby być wzorowymi ojcami i przekazać dzieciom pozytywny stosunek do życia.

 Znak zodiaku imienia Andrzej

Istnieje stara tradycja, która łączy każdego z dwunastu apostołów z poszczególnymi znakami zodiaku. Andrzejowi został przydzielony dziesiąty znak, znak Koziorożca. A że krzyż w kształcie litery X jest prastarym symbolem Słońca i charakter Andrzejów wykazuje mnóstwo cech słonecznych, więc planetą, która opiekuje się Andrzejami, jest Słońce. To sprawia, że Andrzejowie są wolni od głównych wad znaku Koziorożca: nie są ani mroczni, ani śmiertelnie poważni, ani też nie podlegają zwątpieniom. Za to dziedziczą koziorożcową wytrwałość. Drugim „trafionym” znakiem w przypadku Andrzejów jest Lew, a także Strzelec, Rak i Wodnik. Pozostałym znakom imię Andrzej nie szkodzi, a przeciwnie, chroni je przed ich wadami. Tak więc Barany i Skorpiony pod wpływem tego imienia wyzbędą się nawyku rządzenia innymi, Bliźnięta – swego roztargnienia, Panny i Wagi – powierzchowności, Ryby wolne będą od wahań, a Byki zyskają więcej energii.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

185 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent