Zwierz się zwierza – recenzja

Zwierz się zwierza – recenzja

zwierz się zwierza recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Większość rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym mierzy się z problemem emocji i przeróżnych wyzwań, jakie ten czas stawia przed dziećmi. Jak skutecznie pomagać maluchowi w tym trudnym dla niego okresie życia? Co zrobić, by mądrze wspierać go w codziennej drodze rozwoju? Przydatna okazuje się tu dwutomowa pozycja Zwierz się zwierza autorstwa Ewy Stadtmüller.

Zwierz się zwierza to bajkoterapia dla przedszkolaka, który nie rozumie jeszcze swoich emocji, a pojawiające się co rusz trudne wyzwania często generują u niego stres i zagubienie. Książki przeznaczone są do pracy z dziećmi w wieku 3-5 lat.

W historiach i przeżyciach bohaterów Zwierz się zwierza nie tylko dziecko może rozpoznać sytuacje, lęki, trudne zdarzenia które bywają i jego udziałem… Również rodzice/opiekunowie mają okazję przyjrzeć się temu jak postępują, co mówią, jak wspierają maluchy – ich “dorośli” zwierzęcy, bajkowi odpowiednicy. Być może okaże się, że czytając kolejne stronice uzmysłowimy sobie, że w naszym podejściu do dzieci są obszary wymagające poprawy, że nasze zachowania/słowa – dziecku szkodzą zamiast pomagać.

W pięknie wydanym zestawie znajdziemy 2 książki: Tom 1. Bajki o ważnych emocjach, tom 2. Bajki o wielkich wyzwaniach, a w nich łącznie:

– 25 opowieści
– kody QR do nagrań audio
– pytania inspirujące do rozmowy
– wskazówki mądrej sowy
– propozycje zabaw w domu i przedszkolu
– 3 stronice zawierające opis cech rozwoju dziecka – osobno dla 3, 4 i 5 latka.

Na pierwszych kartach tomu 1 umieszczono zalecenie, by nim przeczyta się opowieść dziecku – najpierw zapoznać się z nią samemu. Warto mieć to na uwadze… Każde dziecko jest inne, ma inny zasób słownictwa i jego zrozumienia. Mając tego świadomość i znając malucha, możemy modyfikować słowa/pojęcia tak, by ułatwić mu lepsze zrozumienie treści. 

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Trzeba podkreślić, że bardzo wartościowym jest tu fakt, że bajki przygotowano i udostępniono również w wersji audio (kody QR do nagrań audio). Jest to szczególnie przydatne dla dzieci, które lubią audiobooki i słuchają ich często np. w czasie jazdy autem. Uważam jednak, że będzie to raczej wstęp do pracy z dzieckiem niż opcja – młody człowiek posłucha i zrozumie… Nie… Jeśli  się osłucha, prawdopodobnie będzie mu łatwiej rozmawiać o treści bajki, gdy usłyszy ją ponownie czytaną przez rodzica/opiekuna. Zachęcam do posłuchania  “O myszce Dorocie i wielkim kłopocie”, którą czyta autorka Ewa Stadtmüller: https://bit.ly/O-myszce-Dorocie

 

Uatrakcyjnić czytanie może pacynka! U nas szczęśliwie udało się znaleźć w zasobach zabawek – Sowę! Dziecku  na pewno się spodoba, jeśli to ona “będzie czytała” sowie posłowie znajdujące się tuż po zakończeniu każdej opowieści!:)

Zwierz się zwierza
Autorka: Ewa Stadtmüller
Ilustracje: Edyta Karaban
Format książeczek: 26 x 26 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 135 (tom 1), 111 (tom 2)
Wydawnictwo WiR
Patronat: MiastoDzieci.pl

Joanna Wilgucka-Drymajło

Joanna Wilgucka

Dziennikarka, redaktorka, autorka e-booka "50 pomysłów na proste życie z dziećmi". Specjalizuje się w dziennikarstwie internetowym. Podejmuje tematy m.in. w obszarach: psychologia, edukacja, ekologia, rodzina i wychowanie dzieci, zdrowy styl życia, minimalizm, slow life. Na co dzień "biega" po Internecie, szuka sposobów na prostsze życie i walczy ze stresem.... nie tylko własnym. W wolnych chwilach czyta 3 książki naraz.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie