Weleda
Weleda Baby

Zuzi rusza się ząb, Zuzia idzie na bal przebierańców. Recenzja

Zuzi rusza się ząb, Zuzia idzie na bal przebierańców
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Zuzi rusza się ząb

Dowiemy się tutaj wszystkiego o wypadającym mleczaku. Zuzia pewnego dnia odkrywa, że rusza się jej ząb. Budzi to jej przerażenie i natychmiast biegnie do mamy po pociechę. Mama uspokaja córeczkę tłumacząc, że wszystkim dzieciom w wieku Zuzi wypadają zęby mleczne.

Zuzia boi się momentu kiedy wypadnie jej ząb i nie chce tej chwili przyspieszać, ale codziennie sprawdza jakie poczynił postępy. Zuzia zauważa różne niedogodności związane z chwiejącym się zębem – trudno go umyć, przylepiają się do niego okruszki, które ciężko usunąć. Przypomina sobie jednak, że jej kolega z przedszkola, któremu już wypadł ząb, ma teraz w tym miejscu szparę, przez którą może gwizdać – to odrobinę zmniejsza negatywne emocje.

Koledzy i koleżanki w przedszkolu dają Zuzi rady co zrobić żeby ząb szybciej wypadł, ale Zuzia nie chce z nich korzystać – za bardzo boi się wypadnięcia zęba.
Wreszcie po kilku dniach, podczas jedzenia śniadania ząb sam wypada. Zuzia nawet nic nie poczuła.

Włożyła umyty ząb do pudełeczka i położyła go pod poduszką, a rano z radością zauważyła, że na jego miejscu jest prezent od wróżki zębuszki.

Cała historia skończyła się pozytywnie, Zuzia nie boi się już wypadania mleczaków, bo wie że to nic strasznego.

Historia oswaja lęk przed nieznanym. Pokazuje dzieciom, że nie muszą się bać i przygotowuje je na to wydarzenie.

Całą historię czyta się bardzo przyjemnie, tekstu nie jest dużo – w sam raz dla dziecka w wieku przedszkolnym. W prostych zdaniach doskonale został przekazany ładunek emocjonalny związany z opisywaną sytuacją. Kolorowe ilustracje dodatkowo uatrakcyjniają całą opowieść.
Jest to kolejna świetna opowieść o małej Zuzi.

Książeczka będzie bardzo pomocna również dla rodziców, jako narzędzie pozwalające na wyjaśnienie problemu wypadania zębów mlecznych i rozwianie lęku dziecka.

Zuzia idzie na bal przebierańców

Ta opowieść o Zuzi porusza bardzo ważny dla przedszkolaków temat – bal przebierańców. Każde dziecko uwielbia się przebierać i bawić na kinderbalach, każde ma również rozterki za kogo się przebrać żeby wyglądać najładniej, lub najfajniej. Dokładnie takie same odczucia ma Zuzia.

Została ona zaproszona na urodziny koleżanki i kolegi z przedszkola, będzie to bal przebierańców a motywem przewodnim jest podwodny świat. Zuzia momentalnie zaczyna rozmyślać co założyć na bal, za kogo się przebrać. Znajduje sukienkę mamy, która choć jest bardzo ładna nie pasuje na ten bal, wymyśla kostium pirata, ale zaraz zauważa, że pewnie chłopcy przebiorą się za piratów. Wreszcie mama zabiera Zuzie do sklepu żeby znaleźć prawdziwy kostium. Niestety, mimo że w sklepie znajdują strój syrenki okazuje się on o wiele za duży. Od tej pory Zuzia marzy o tym żeby być syrenką. Podczas odwiedzin u babci i dziadka opowiada o balu i przebraniu i wtedy babcia postanawia podarować Zuzi swoja za małą już bluzkę z cekinami i pasujący kolorystycznie materiał a mama obiecuje uszyć z nich kostium syrenki według projektu taty –Zuzia jest bardzo szczęśliwa. W gotowym kostiumie wygląda jak prawdziwa syrenka! Zuzia świetnie bawi się na balu przebierańców i chce taki sam urządzić w swoje urodziny.

Czy i jak motywować dzieci

Cała historia napisana jest w bardzo prosty i zrozumiały dla dzieci sposób. Każdy przedszkolak z pewnością bardzo chętnie posłucha tej opowieści, zwłaszcza w okresie karnawałowych balów. Większa część opowieści poświęcona jest wyborowi kostiumu, czyli najważniejszej rzeczy dla dziecka. Na końcu mamy krótki opis bardzo udanej zabawy w kostiumie, który nie krępuje ruchów i pozwala na udział w zabawach na przyjęciu. Dzieci, które już w balu przebierańców uczestniczyły doskonale utożsamią się z Zuzią, a te które jeszcze w takim balu nie uczestniczyły zobaczą na czym polega takie przyjęcie urodzinowe. Książeczka zawiera mnóstwo bajkowych ilustracji, bardzo przyjemnie się ją czyta oraz ogląda.

Również rodzice znajda w książęce pomysł jak urządzić przyjęcie urodzinowe dla swojego dziecka, żeby sprawić mu radość.
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Media Rodzina

Karolina Grodzińska

Liane Schneider
Zuzi rusza się ząb
ilustracje Annette Steinhauer
przekład: Emilia Kledzik
liczba stron: 24
format: 192 x 192 mm
oprawa: miękka

Liane Schneider
Zuzia idzie na bal przebierańców
ilustracje Annette Steinhauer
przekład: Emilia Kledzik
liczba stron: 24
format: 192 x 192 mm
oprawa: miękka

Zapraszamy do działu recenzji Miasta Dzieci!