Żadnej przemocy! Astrid Lindgren, recenzja

opinie o książce Żadnej przemocy Astrid Lindgren
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Żadnej przemocy! to niewielkich rozmiarów książeczka wydana przez wydawnictwo Zakamarki, które od lat, niezmiennie, kojarzy mi się z popularyzowaniem w Polsce literatury skandynawskiej dla dzieci. W tym przypadku jednak książka jest dedykowana dla dorosłych i, choć niewielkich rozmiarów, to ogromnej wagi.

Autorką Żadnej przemocy! jest znana wszystkim Astrid Lindgren. Nie jest to jednak powieść, lecz  treść przemówienia, które pisarka wygłosiła w 1978 roku odbierając Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich. Co może być ciekawego w przemówieniach?

Muszę przyznać, że „przemówienie” to nie jest słowo, które zachęca do lektury.

Na szczęście Astrid Lindgren to pisarka i nawet przemówienie potrafiła stworzyć przejmujące i mądre. Jako autorka książek dla dzieci postanowiła wykorzystać dany jej głos, by poruszyć temat, który niejednokrotnie wybrzmiewa w jej twórczości. Dzieciom należy się szacunek, wsparcie dorosłych i wszyscy powinniśmy pracować na to, by mogły wychowywać się one w świecie bez przemocy.

Nie będę tu przytaczać fragmentów tego tekstu. Chciałabym tylko podkreślić, że tekst ten, a szczególnie fragment historii o dziecku i kamieniu powinien przeczytać każdy dorosły. Mnie on głęboko poruszył i wyrwał na chwilę z komfortowej bańki w jakiej żyję na codzień. Mi się udało dorastać w szczęśliwym domu, moi synowie wychowują się w rodzinie, w której nikt nie stosuje przemocy. Mogą chodzić do szkoły, bawić się z rówieśnikami, mają wiele swobody i wolności. Lecz wiele dzieci nigdy tego nie zazna i przyznaję, że nieczęsto zaprzątam sobie tym głowę.

Przemowa Astrid Lindgren ma już swoje lata,  a dzieci (nie tylko w dalekich częściach świata) wciąż spotykają się z przemocą i wykorzystywaniem. Niewiele się zmieniło. To smutne.

Książce towarzyszą bardzo wartościowe i ciekawe teksty przedmowy i posłowia, a wiersz autorki Gdybym była Bogiem wzruszył mnie do łez. Polecam ten tekst każdemu, pozwala on pochylić się nad problemem szeroko pojętych praw dziecka, o które w 2021 roku wciąż trzeba walczyć.

Ewelina Zielińska

Żadnej przemocy!
Autor: Astrid Lindgren
Wydawnictwo Zakamarki
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 48

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent