Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Wyjątkowy kot. Jak Mruczek wziął los w swoje łapki. Recenzja

Wyjątkowy kot recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Książki o zwierzętach nieprzerwanie cieszą się zainteresowaniem młodych czytelników. Dzieci z chęcią towarzyszą czworonogom w ich przygodach, poznając przy okazji wiele nowych faktów, rozwijając wrażliwość, empatię i odpowiedzialność. Na szczęście, mimo niezliczonej ilości publikacji, pisarzom nie kończą się pomysły na kolejne przygody ulubionych pupili. Jedną ze wzruszających nowości, Wyjątkowy kot. Jak Mruczek wziął los w swoje łapki, napisała dla dzieci Małgorzata Kur. 

Schronisko na ulicy Pięknej to ulubione, jedyne znane miejsce Mruczka – kilkumiesięcznego kociaka zawsze chętnego do zabawy. Przyjaźni się tam ze wszystkimi: ciągle śpiącą Punią, czarnym Drago, rudym Gastonem i starym Bostonem oraz wieloma psami zamieszkującymi swoje klatki. Bohaterowie żyją spokojnie, skupieni na codziennych aktywnościach, do czasu pojawienia się Puszka, smutnego kota, który przypomina wszystkim czym jest prawdziwy dom. Pod wpływem jego słów, zaintrygowany Mruczek postanawia opuścić schronisko i poszukać miejsca, w którym będzie czuł się wyjątkowy. Zderzenie z nową rzeczywistością okazuje się jednak przytłaczające. Ruchliwe skrzyżowania, blaszane maszyny i głód wcale nie pomagają kotu odnaleźć rodziny czy wymarzonego domu. Ratunek zdaję się przynieść dopiero wizyta w zoo. Jednak o tym, co egzotyczne zwierzęta mają wspólnego z szukaniem rodziny i jak odwaga pomaga Mruczkowi w poszukiwaniu wyjątkowości, musicie doczytać sami.

Wyjątkowy kot. Jak Mruczek wziął los w swoje łapki to kolejna, refleksyjna opowieść z morałem, w której czytelnik znajdzie wiele miłości, determinacji i wzruszeń. Treść skierowana do starszych dzieci przedszkolnych i uczniów klas wczesnoszkolnych, to lekcja dotycząca odpowiedzialności za innych i potrzeby bycia kochanym, a także próba wyjaśnienia zwierzęcych zachowań.

Tematyka to jednak nie jedyny atut publikacji. Lekki, zrozumiały język i wesołe dialogi, mimo dużej ilości tekstu, zatrzymają przy książce niejednego małego czytelnika. Pomoże w tym również kreacja bohaterów. Odważni, ciekawi świata i wyjątkowi, rozkochają w sobie dzieci od pierwszych stron. Dodatkowym plusem jest też duża czcionka, zachęcająca do samodzielnego czytania oraz ilustracje Małgorzaty Detner, oddające emocje towarzyszące podczas czytania książki.

Po zapoznaniu się z publikacją, myślę, że lektura Małgorzaty Kur zasługuje na uznanie szerokiego grona młodych czytelników. To pouczająca lektura o losie porzuconych zwierząt, kształtująca empatię i wpływająca na postawy społeczne dzieci.

Eliza Idczak 

Wyjątkowy kot. Jak Mruczek wziął los w swoje łapki
Autor: Małgorzata Kur
Ilustracje: Małgorzata Detner
Kategoria wiekowa: 3+
Format: 240×210
Objętość: 84 str.
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2021
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Skrzat

325 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent