Wskazówki. Paradoks – recenzja 2 tomu książki Bartosza Szczygielskiego

Wskazówki paradoks recenzja książki dla młodzieży

Do uszu nauczycieli, rodziców, opiekunów dochodzą liczne komunikaty dotyczące zachęcania dzieci do czytania książek, gdyż te intensywnie wpływają na emocje, kształtują zachowania prospołeczne i tworzący się obraz samego siebie, rozbudzają wyobraźnię, polepszają pamięć…

O ile z przedszkolakiem łatwiej usiąść przy książce, tak dzieci w wieku szkolnym trudniej przekonać, że czytanie może się stać przyjemnym nawykiem. By zachęcić uczniów do sięgnięcia po książkę, warto ich w nią „wciągnąć”. Jak to zrobić? Niezwykle istotną kwestią będzie dobór lektury. Sprawdzą się na przykład Wskazówki. Paradoks Bartosza Szczygielskiego – książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.

Maks – główny bohater powieści – to nastolatek, którego czytelnicy znają z pierwszej części serii.

Mija rok od niecodziennych wydarzeń opisanych na jej kartach, a chłopiec nadal pozostaje zamknięty w sobie i izoluje się od rówieśników. Pełna magii i niesamowitości przygoda, którą przeżył, nie ułatwia mu odnalezienia się w szkolnej rzeczywistości. Pewnego dnia kłopoty, w które Maks pakuje się co jakiś czas, sprawiają, że uczeń zostaje wezwany do dyrektorskiego gabinetu. Nie to jest jednak najstraszniejsze. Dużo gorsza jest scena, którą widzi przez okno – jego koleżanka z klasy, Marta, z którą rok temu przeżył zaskakującą przygodę, zostaje porwana. Nie zastanawiając się wiele, chłopiec postanawia ją uratować, korzystając z magicznego zegarka pradziadka, który przenosi ludzi w czasie. Właściwie przenosił kiedyś, ponieważ niespodziewanie okazuje się, że pamiątka zepsuła się. Niestety to dopiero początek kłopotów. Co jeszcze czeka chłopca? I czy Maks będzie w stanie pomóc koleżance?

Wskazówki. Paradoks to druga część serii Wskazówki, kryminału dla dzieci, pozbawionego przemocy, ale pełnego zabawnych sytuacji, niezwykłych przygód, sympatycznych bohaterów i ważnych dla nastolatków problemów.

Słowa uznania należą się przede wszystkim za konstrukcję fabuły i język powieści. Za sprawą dynamicznej, nieprzewidywalnej akcji czytelnik nie może oderwać się od książki, a przystępny, dostosowany do młodzieży język sprawia, że tekst czyta się szybko, a przede wszystkim chętnie. Dodatkowym atutem książki są bohaterowie – niejednoznaczni, autentyczni, często działający pod wpływem emocji, na pewno znajdą zrozumienie w oczach dzieci.

Do gustu przypadnie też sposób wydania dziecięcego kryminału. Miękka okładka ze skrzydełkami wygląda estetycznie i intrygująco, a błyszczące elementy przyciągają oko. Ilustracje Joanny Rusinek utrzymane w czarno-białej kolorystyce uzupełniają lekturę, oddając jej klimat.

Podsumowując, Wskazówki. Paradoks to jedna z książek, która wciągnie w czytanie nie tylko miłośników kryminałów.

Mieszanka przyjaźni, strachu, przygody i magii będzie idealnym rozwiązaniem dla dzieci powyżej 8 roku życia, które będą chciały spędzić w towarzystwie książki kilka przyjemnych dni. Zapewniam, że oprócz zabawy lektura wyciszy też nadmiernie rozbudzone emocje, a pod wpływem wielu mądrych treści pozwoli optymistycznie spojrzeć na młodzieńcze trudności, które z pewnością da się rozwiązać.

To jak, gotowi na śledztwo w towarzystwie Maksa i innych bohaterów?

Eliza Idczak

Paradoks. Wskazówki. Tom 2
Bartosz Szczygielski
Premiera: 2021-02-10
Liczba stron: 280
Oprawa miękka
Więcej informacji: Wydawnictwo Wilga

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie