VII kampania Hospicjum To Też Życie

VII-kampania-Hospicjum-To-Też-Życie
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

W ośrodkach paliatywno-hospicyjnych brakuje psychologów dziecięcych, pedagodzy szkolni i nauczyciele nie zawsze wiedzą jak rozmawiać z takim dzieckiem. Doświadczenie hospicyjne uczy, że cierpieniu psychicznemu osieroconej rodziny często towarzyszą jej problemy materialne. Aby temu zaradzić, Fundacja Hospicyjna utworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych, z którego skorzystało już ponad 3400 dzieci będących pod opieką polskich hospicjów. Z Funduszu Dzieci Osieroconych finansowane są wyprawki do szkoły, stypendia, kolonie letnie i prezenty na Święta lub na Dzień Dziecka. Hospicja pomagają rodzinom swoich zmarłych pacjentów, pozyskują dla nich pomoc socjalną, wysyłając dzieci na wycieczki i kolonie oraz organizując dla nich różne imprezy, dzięki którym pokazują dzieciom, że w trudnym okresie swojego życia nie są same i mogą liczyć na bezinteresowną pomoc innych ludzi.

Już od siedmiu lat jesienią od kilkudziesięciu do ponad 100 hospicjów włącza się w organizowaną przez Fundację Hospicyjną kampanię społeczną "Hospicjum to też Życie". W tym roku głównym celem kampanii jest zachęcenie społeczeństwa do wspierania osieroconych dzieci, których rodzice byli pacjentami hospicjów.

Uczestnicy kampanii
Organizatorem kampanii jest Fundacja Hospicyjna.
Jej uczestnikami jest 76 ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całej Polski.

Czas i miejsce trwania kampanii
Kampania trwa od 25 września do 31 grudnia 2010 roku. Jej główne działania mają miejsce w październiku i listopadzie. Kampania ma zasięg ogólnopolski. Fundacja Hospicyjna stara się o obecność w mediach ogólnopolskich, dodatkowo hospicja promują swoje działania w mediach lokalnych.

Cele kampanii
– uświadomienie społeczeństwu istnienia problemu osierocenia dzieci przez umierających w hospicjach
– uświadomienie potrzeb dzieci osieroconych i sytuacji, w której się znalazły
– zachęcenie hospicjów do podejmowania samodzielnych działań na rzecz dzieci osieroconych
– wspólne wypracowanie systemu wparcia osieroconych dzieci przez przedstawicieli: hospicjów, ośrodków pomocy społecznej, przedstawicieli świata polityki oraz psychologów
– rozwój wolontariatu na rzecz dzieci osieroconych jako kolejnego w hospicjach, po wolontariacie medycznym i akcyjnym
– promocja działań Fundacji Hospicyjnej w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych
– promocja działalności hospicjów z naciskiem na pozamedyczne aspekty ich działalności

Ważniejsze wydarzenia planowane w ramach kampanii:
23 września 2010 konferencja prasowa rozpoczynająca VII kampanię Hospicjum to też Życie (Warszawa)
25 września 2010 festyny dla dzieci osieroconych „Pożegnanie lata" z okazji końca wakacji (Polska)
09 i 10 października 2010 koncerty charytatywne z okazji Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów (Polska)
Październik-listopad 2010
– lokalne działania informacyjne poświęcone tematowi osierocenia dzieci,
– lokalne działania na rzecz rekrutacji wolontariuszy pomagających osieroconym dzieciom,
– lokalne konkursy plastyczne dla dzieci pt. „Słonik – mój przyjaciel",
– lokalne imprezy mikołajkowe dla dzieci i imprezy świąteczne
ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna poświęcona problemowi osierocenia dzieci
4 listopada 2010 debata na temat systemu wsparcia dla osieroconych dzieci i młodzieży (Warszawa, SWPS)
05 grudnia 2010 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza,
31 grudnia 2010 zakończenie kampanii "Hospicjum to też Życie"

Przykładowe wydarzenia organizowane przez lokalne hospicja w ramach kampanii "Hospicjum to też Życie":
20 września – 3 października, w ramach akcji „Razem urządzimy lepszy świat" Fundacja Hospicyjna sprzeda na Allegro meble otrzymane od IKEA Gdańsk. Dochód przeznaczony zostanie na Fundusz Dzieci Osieroconych

5 października w Tychach Społeczne Stowarzyszenie HOSPICJUM im. św. Kaliksta I zorganizuje Festiwal Tyskiej Nadziei, czyli konkurs na piosenkę hospicyjną, w której udział biorą amatorskie zespoły muzyczne z Tychów.

9 października, Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci zaprasza na "Wielkie tchnienie życia", czyli puszczanie baniek mydlanych, symbolu ulotności życia i dzieciństwa,

10 października w Gdańsku koncert charytatywny Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajewskiego. Koncertowi będzie towarzyszyła aukcja, na której wystawione zostaną m.in. fotografie Janusza Gajosa i Ryszarda Horowitza oraz fotel Honorowego Obywatela Miasta Gdańska podarowany Fundacji Hospicyjnej przez Henrykę Krzywonos-Strycharską,

10 października w Ciechanowie Specjalistyczny Szpital Wojewódzki zaprasza na dzień otwarty hospicjum oraz koncert zespołów szkolnych z ciechanowskich szkół pt. "Dzieci dzieciom".

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

16 października w Poznaniu na terenie Hospicjum Palium odbędzie się koncert i festyn dla osieroconych dzieci. W programie m.in. zawody sportowe, występy teatralne, loteria, zajęcia ze strażą miejską i wystawa prac plastycznych.

23 października, Wągrowiec, spotkanie z Ernestem Bryllem poświęcone poszukiwaniu nadziei i sensu życia oraz wiary i relacji z Bogiem.

30 października, Wrocław, koncert charytatywny "Raz, dwa, trzy na rzecz Wrocławskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej

Fundacja Hospicyjna
Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 roku. Naszym głównym celem jest wspieranie materialne i merytoryczne ośrodków paliatywno-hospicyjnych w całym kraju. Corocznie organizujemy ogólnopolską kampanię społeczną "Hospicjum to też Życie". Poprzez nią uwrażliwiamy Polaków na potrzeby osób umierających i ich bliskich oraz budujemy pozytywny wizerunek opieki hospicyjnej. Każdego roku szkolimy dziesiątki pracowników i wolontariuszy hospicjów. Prowadzimy ogólnopolski portal hospicjów www.hospicja.pl, współtworzyliśmy i wspieramy hospicyjne centra wolontariatu. Publikujemy bezpłatny dwumiesięcznik "Hospicjum to też Życie", poradniki i podręczniki z zakresu wolontariatu, żałoby, komunikacji z chorym, a także prowadzimy badania ruchu hospicyjnego w Polsce oraz społecznego postrzegania działalności hospicjów.

Fundusz Dzieci Osieroconych
Z myślą o rodzinach pacjentów przebywających w hospicjach w 2006 roku Fundacja Hospicyjna utworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych. Dzięki niemu dzieci wyjeżdżają na wakacje, otrzymują ubrania, wyprawki szkolne i prezenty (np. na Dzień Dziecka) oraz otrzymują stypendia na udział w zajęciach edukacyjnych i hobbystycznych. W hospicjach dzieci otrzymują pomoc psychologiczną, wzmacnianą wyjazdami integracyjnymi. Do dziś z pomocy Funduszu Dzieci Osieroconych skorzystało ponad 3000 dzieci. Obecnie skupiamy się na rozwoju wolontariatu na rzecz dzieci osieroconych przy hospicyjnych centrach wolontariatu. Więcej informacji na stronie Funduszu: www.funduszdzieci.pl

Aby wesprzeć działania Fundacji Hospicyjnej i lokalnych hospicjów na rzecz osieroconych dzieci, można wysłać SMS o treści POMAGAM pod numer 7279 (koszt: 2,44 zł z VAT).

Polecamy również  Zasadź Nadzieję! oraz Kupując świeczki pomogli dzieciom

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent