📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

W ośrodkach paliatywno-hospicyjnych brakuje psychologów dziecięcych, pedagodzy szkolni i nauczyciele nie zawsze wiedzą jak rozmawiać z takim dzieckiem. Doświadczenie hospicyjne uczy, że cierpieniu psychicznemu osieroconej rodziny często towarzyszą jej problemy materialne. Aby temu zaradzić, Fundacja Hospicyjna utworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych, z którego skorzystało już ponad 3400 dzieci będących pod opieką polskich hospicjów. Z Funduszu Dzieci Osieroconych finansowane są wyprawki do szkoły, stypendia, kolonie letnie i prezenty na Święta lub na Dzień Dziecka. Hospicja pomagają rodzinom swoich zmarłych pacjentów, pozyskują dla nich pomoc socjalną, wysyłając dzieci na wycieczki i kolonie oraz organizując dla nich różne imprezy, dzięki którym pokazują dzieciom, że w trudnym okresie swojego życia nie są same i mogą liczyć na bezinteresowną pomoc innych ludzi.

Już od siedmiu lat jesienią od kilkudziesięciu do ponad 100 hospicjów włącza się w organizowaną przez Fundację Hospicyjną kampanię społeczną "Hospicjum to też Życie". W tym roku głównym celem kampanii jest zachęcenie społeczeństwa do wspierania osieroconych dzieci, których rodzice byli pacjentami hospicjów.

Kina i Yuk

Uczestnicy kampanii
Organizatorem kampanii jest Fundacja Hospicyjna.
Jej uczestnikami jest 76 ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całej Polski.

Czas i miejsce trwania kampanii
Kampania trwa od 25 września do 31 grudnia 2010 roku. Jej główne działania mają miejsce w październiku i listopadzie. Kampania ma zasięg ogólnopolski. Fundacja Hospicyjna stara się o obecność w mediach ogólnopolskich, dodatkowo hospicja promują swoje działania w mediach lokalnych.

VII kampania Hospicjum To Też Życie

Cele kampanii
– uświadomienie społeczeństwu istnienia problemu osierocenia dzieci przez umierających w hospicjach
– uświadomienie potrzeb dzieci osieroconych i sytuacji, w której się znalazły
– zachęcenie hospicjów do podejmowania samodzielnych działań na rzecz dzieci osieroconych
– wspólne wypracowanie systemu wparcia osieroconych dzieci przez przedstawicieli: hospicjów, ośrodków pomocy społecznej, przedstawicieli świata polityki oraz psychologów
– rozwój wolontariatu na rzecz dzieci osieroconych jako kolejnego w hospicjach, po wolontariacie medycznym i akcyjnym
– promocja działań Fundacji Hospicyjnej w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych
– promocja działalności hospicjów z naciskiem na pozamedyczne aspekty ich działalności

Ważniejsze wydarzenia planowane w ramach kampanii:
23 września 2010 konferencja prasowa rozpoczynająca VII kampanię Hospicjum to też Życie (Warszawa)
25 września 2010 festyny dla dzieci osieroconych „Pożegnanie lata" z okazji końca wakacji (Polska)
09 i 10 października 2010 koncerty charytatywne z okazji Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów (Polska)
Październik-listopad 2010
– lokalne działania informacyjne poświęcone tematowi osierocenia dzieci,
– lokalne działania na rzecz rekrutacji wolontariuszy pomagających osieroconym dzieciom,
– lokalne konkursy plastyczne dla dzieci pt. „Słonik – mój przyjaciel",
– lokalne imprezy mikołajkowe dla dzieci i imprezy świąteczne
ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna poświęcona problemowi osierocenia dzieci
4 listopada 2010 debata na temat systemu wsparcia dla osieroconych dzieci i młodzieży (Warszawa, SWPS)
05 grudnia 2010 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza,
31 grudnia 2010 zakończenie kampanii "Hospicjum to też Życie"

Przykładowe wydarzenia organizowane przez lokalne hospicja w ramach kampanii "Hospicjum to też Życie":
20 września – 3 października, w ramach akcji „Razem urządzimy lepszy świat" Fundacja Hospicyjna sprzeda na Allegro meble otrzymane od IKEA Gdańsk. Dochód przeznaczony zostanie na Fundusz Dzieci Osieroconych

5 października w Tychach Społeczne Stowarzyszenie HOSPICJUM im. św. Kaliksta I zorganizuje Festiwal Tyskiej Nadziei, czyli konkurs na piosenkę hospicyjną, w której udział biorą amatorskie zespoły muzyczne z Tychów.

9 października, Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci zaprasza na "Wielkie tchnienie życia", czyli puszczanie baniek mydlanych, symbolu ulotności życia i dzieciństwa,

10 października w Gdańsku koncert charytatywny Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajewskiego. Koncertowi będzie towarzyszyła aukcja, na której wystawione zostaną m.in. fotografie Janusza Gajosa i Ryszarda Horowitza oraz fotel Honorowego Obywatela Miasta Gdańska podarowany Fundacji Hospicyjnej przez Henrykę Krzywonos-Strycharską,

10 października w Ciechanowie Specjalistyczny Szpital Wojewódzki zaprasza na dzień otwarty hospicjum oraz koncert zespołów szkolnych z ciechanowskich szkół pt. "Dzieci dzieciom".

16 października w Poznaniu na terenie Hospicjum Palium odbędzie się koncert i festyn dla osieroconych dzieci. W programie m.in. zawody sportowe, występy teatralne, loteria, zajęcia ze strażą miejską i wystawa prac plastycznych.

23 października, Wągrowiec, spotkanie z Ernestem Bryllem poświęcone poszukiwaniu nadziei i sensu życia oraz wiary i relacji z Bogiem.

30 października, Wrocław, koncert charytatywny "Raz, dwa, trzy na rzecz Wrocławskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej

Fundacja Hospicyjna
Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 roku. Naszym głównym celem jest wspieranie materialne i merytoryczne ośrodków paliatywno-hospicyjnych w całym kraju. Corocznie organizujemy ogólnopolską kampanię społeczną "Hospicjum to też Życie". Poprzez nią uwrażliwiamy Polaków na potrzeby osób umierających i ich bliskich oraz budujemy pozytywny wizerunek opieki hospicyjnej. Każdego roku szkolimy dziesiątki pracowników i wolontariuszy hospicjów. Prowadzimy ogólnopolski portal hospicjów www.hospicja.pl, współtworzyliśmy i wspieramy hospicyjne centra wolontariatu. Publikujemy bezpłatny dwumiesięcznik "Hospicjum to też Życie", poradniki i podręczniki z zakresu wolontariatu, żałoby, komunikacji z chorym, a także prowadzimy badania ruchu hospicyjnego w Polsce oraz społecznego postrzegania działalności hospicjów.

Fundusz Dzieci Osieroconych
Z myślą o rodzinach pacjentów przebywających w hospicjach w 2006 roku Fundacja Hospicyjna utworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych. Dzięki niemu dzieci wyjeżdżają na wakacje, otrzymują ubrania, wyprawki szkolne i prezenty (np. na Dzień Dziecka) oraz otrzymują stypendia na udział w zajęciach edukacyjnych i hobbystycznych. W hospicjach dzieci otrzymują pomoc psychologiczną, wzmacnianą wyjazdami integracyjnymi. Do dziś z pomocy Funduszu Dzieci Osieroconych skorzystało ponad 3000 dzieci. Obecnie skupiamy się na rozwoju wolontariatu na rzecz dzieci osieroconych przy hospicyjnych centrach wolontariatu. Więcej informacji na stronie Funduszu: www.funduszdzieci.pl

Aby wesprzeć działania Fundacji Hospicyjnej i lokalnych hospicjów na rzecz osieroconych dzieci, można wysłać SMS o treści POMAGAM pod numer 7279 (koszt: 2,44 zł z VAT).

Polecamy również  Zasadź Nadzieję! oraz Kupując świeczki pomogli dzieciom

569 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent