Uprawa pomidorów z dziećmi – wspólna zabawa i pożyteczna nauka

Uprawa pomidorów z dziećmi – wspólna zabawa i pożyteczna nauka
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Uprawianie ogródka to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi. Przebywając na powietrzu i wspólnie dbając o uprawy wzmacniamy więzi rodzinne, dotleniamy się i zachęcamy dziecko do sięgania po warzywa. Tylko od czego zacząć taki warzywny zakątek? Od warzyw, które nie wymagają ogromnych nakładów pracy, ale efekty tej pracy są imponujące – pełne słońca i kolorów.

Zacznijcie od pomidorów!

Nie wszyscy wiedzą, że – popularny na całym świecie pomidor (Lycopersicum esculentum) to roślina jednoroczna o azjatyckim pochodzeniu. To rozpowszechnione warzywo ma wiele odmian, różniących się między sobą zarówno wysokością jak i kształtem oraz wielkością wykształcanych przez nie owoców.

Możemy wyróżnić dwie główne grupy odmian: wysokie o płożących się pędach głównych osiągających nawet do 2,5 długości oraz niskie o zwartym i krzaczastym pokroju.

Dzieci mogą pomóc już na etapie wyboru nasion, a jest w czym wybierać!

Jeśli chodzi o rodzaj owoców wyróżniamy m.in. odmiany koktajlowe (czereśniowe), średnioowocowe, wielkoowocowe oraz typu Lima, wytwarzające owoce w kolorze czerwonym, żółtym, różowym czy pomarańczowym. W zależności od odmiany, przeznaczone są do uprawy gruntowej lub szklarniowej. Certyfikowane nasiona pomidorów dostępne są w tym sklepie online.

Siew i sadzenie pomidorów

W klimacie chłodnym takim jak nasz, pomidory uprawia się z rozsady przygotowywanej na około 6-8 tygodni przed posadzeniem ich do gruntu. Przygotujcie skrzyneczki lub doniczki i już w marcu lub kwietniu umieście w nich nasionka. Dzieci z radością będą obserwować pierwsze listki zwiastujące wiosnę na ich oknach.

Gdy siewki pomidorów mają 2-3 liście małych (i dużych) ogrodników czeka kolejne zadanie. Roślinki trzeba przesadzić do większych doniczek, dzięki czemu mają zapewniony lepszy przepływ powietrza i odpowiednią przestrzeń. Do gruntu wysadzamy je dopiero po przejściu ostatnich przymrozków, rośliny te znoszą krótkotrwałe chłody pod warunkiem, że zaraz po nich temperatura wzrośnie.

Stanowisko pod uprawę pomidorów

W zależności od tego jaką wybraliście odmianę, należy wybrać i przygotować odpowiednie dla uprawy miejsce. Odmiany szklarniowe potrzebują dobrego wietrzenia oraz zacienienia. Z kolei pomidory gruntowe wymagają osłoniętego przed wiatrem ale nasłonecznionego stanowiska.

Przed wysadzeniem siewek ziemia powinna zostać wzbogacona rozłożonym obornikiem lub kompostem. Rośliny te potrzebują sporej ilości fosforu. Najlepiej rosną na glebach ciepłych, bogatych w składniki pokarmowe, próchnicznych, przepuszczalnych i dobrze utrzymujących wilgoć. Preferują podłoża piaszczysto – gliniaste, o lekko kwaśnym odczynie.

Uprawa i pielęgnacja pomidorów

Uprawa pomidorów z dziećmi to także nauka systematyczności, dokładności i konsekwencji. Na szczęście działania z wodą to jedna z ulubionych czynności dzieci. Podlewanie roślin może stać się więc całkiem przyjemną zabawą. Pomidory wymagają regularnego podlewania, szczególnie kiedy gleba się nagrzeje, ponieważ mają tendencję do szybkiego przesychania. Podłoże powinno być równomiernie wilgotne przez cały okres ich uprawy, a nieregularne podlewanie może powodować pękanie skórki na owocach.

Odmiany wysokie, o pnących pędach, wymagają stosowania podpór. Do podtrzymywania roślin używamy palików, do których przywiązujemy za pomocą sznurka pęd główny. Możemy również wykorzystywać poziomo rozpięty drut. Dzięki palikowaniu owoce unikną kontaktu z podłożem. Ponieważ pomidory rosną szybko, dzieci mogą raz w tygodniu dokonywać naukowych pomiarów wielkości roślin i zapisywać tempo wzrostu. Pędy boczne oraz żółknące i chore liście trzeba będzie usunąć, a po uformowaniu się 6-7 gron kwiatowych, uszczykujemy wierzchołek głównego pędu, w celu zahamowania dalszego wzrostu rośliny.

Odmiany niskie przeznaczone są głównie do uprawy gruntowej. Pod roślinami można rozłożyć warstwę słomy, która uchroni owoce przez ubrudzeniem.

Kiedy dzieci mogą zbierać pomidory?

To najprzyjemniejsza część upraw. Nawet sceptycznie nastawione do warzyw dzieci będą niecierpliwie obserwować dojrzewanie owoców i sięgną po pomidorka z własnej uprawy! Owoce gotowe są do zbioru, kiedy ich skórka nabierze równomiernego koloru. W przypadku odmian żółtych barwa powinna być lekko zielonkawa. Owoce które dojrzały na krzaku najlepiej spożywać od razu po zerwaniu. Więcej porad z zakresu uprawy pomidorów do znajdziecie tutaj.

Zobaczcie kilka naszych propozycji zabawnych przepisów z pomidorami dla dzieci :

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent