Truchlin. Biała komnata. Recenzja książki

Truchlin Biała komnata recenzja
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

„Truchlin” to seria dla młodzieży znanego mi dobrze wydawnictwa Afera. Wydawnictwo to zajmuje się popularyzacją literatury czeskiej wśród polskich czytelników. To dzięki nim poznaliśmy kiedyś, jedyne w swoim rodzaju, „Niedoparki!” A co Czesi mają do zaproponowania starszym czytelnikom?

Truchlin. Biała komnata to finałowa część trylogii Vojtecha Matocha. Bardzo żałuję, że nie znałam wcześniejszych przygód bohaterów, gdyż Biała komnata to typowa kontynuacja, w której wydarzenia z poprzednich części są wspominane jedynie okazjonalnie, a jednocześnie ich znajomość jest niezbędna do zrozumienia działań bohaterów. Z tych wspomnień uważny czytelnik odtworzy najważniejsze momenty poprzedzające wydarzenia z Białej komnaty. Jednak polecam przeczytać w pierwszej kolejności „Truchlin” oraz Truchlin. Czarny merkuryt, by móc czerpać pełnię satysfakcji z tej wyjątkowej lektury.

Co w niej wyjątkowego? Dla mnie to już samo tło – współczesna Praga!

A co wokół niej? Tajemnice, niebezpieczeństwa i przygody. Tajemniczy Truchlin to fikcyjna dzielnica stolicy Czech, gdzie z niewiadomych powodów nie działa elektryczność. W finałowej części Jirka i Em (główni, nastoletni bohaterowie powieści) zbliżają się z każdą stroną do odkrycia tajemnicy, gdyż Em łamie zagadkowy szyfr Dalibora Napravnika. Dodatkowo Em wyrusza znów do Truchlina, by odnaleźć swoją prawdziwą mamę. Niesamowity jest ten zmyślony, praski Truchlin, w którym życie toczy się innym rytmem, a jego mieszkańcy traktują ludzi z innych dzielnic jak obcych. To połączenie współczesnej codzienności z fantastycznymi elementami wyszło autorowi genialnie!

Poza zwartą, wciągającą fabułą, na uwagę zasługuje wysoki poziom literacki powieści.

Nawet doświadczony, dorosły czytelnik będzie czerpał przyjemność z tej lektury. Mroczny klimat Truchlina dodatkowo podkreślają rewelacyjne ilustracje Karela Osohy, na których króluje czerń i szarości. Moim zdaniem jest to seria godna uwagi, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom przygód i tajemnic ze starszych klas podstawówki.Truchlin Biała komnata opinie

Ewelina Zielińska

Truchlin. Biała Komnata
Autor: Vojtěch Matocha
Ilustracje: Karel Osoha
Przekład: Anna Radwan-Żbikowska
Liczba stron: 264
Format: 130×200
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: 2022,
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Afera

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent