Truchlin. Biała komnata. Recenzja książki

Truchlin Biała komnata recenzja

„Truchlin” to seria dla młodzieży znanego mi dobrze wydawnictwa Afera. Wydawnictwo to zajmuje się popularyzacją literatury czeskiej wśród polskich czytelników. To dzięki nim poznaliśmy kiedyś, jedyne w swoim rodzaju, „Niedoparki!” A co Czesi mają do zaproponowania starszym czytelnikom?

Truchlin. Biała komnata to finałowa część trylogii Vojtecha Matocha. Bardzo żałuję, że nie znałam wcześniejszych przygód bohaterów, gdyż Biała komnata to typowa kontynuacja, w której wydarzenia z poprzednich części są wspominane jedynie okazjonalnie, a jednocześnie ich znajomość jest niezbędna do zrozumienia działań bohaterów. Z tych wspomnień uważny czytelnik odtworzy najważniejsze momenty poprzedzające wydarzenia z Białej komnaty. Jednak polecam przeczytać w pierwszej kolejności „Truchlin” oraz Truchlin. Czarny merkuryt, by móc czerpać pełnię satysfakcji z tej wyjątkowej lektury.

Co w niej wyjątkowego? Dla mnie to już samo tło – współczesna Praga!

A co wokół niej? Tajemnice, niebezpieczeństwa i przygody. Tajemniczy Truchlin to fikcyjna dzielnica stolicy Czech, gdzie z niewiadomych powodów nie działa elektryczność. W finałowej części Jirka i Em (główni, nastoletni bohaterowie powieści) zbliżają się z każdą stroną do odkrycia tajemnicy, gdyż Em łamie zagadkowy szyfr Dalibora Napravnika. Dodatkowo Em wyrusza znów do Truchlina, by odnaleźć swoją prawdziwą mamę. Niesamowity jest ten zmyślony, praski Truchlin, w którym życie toczy się innym rytmem, a jego mieszkańcy traktują ludzi z innych dzielnic jak obcych. To połączenie współczesnej codzienności z fantastycznymi elementami wyszło autorowi genialnie!

Poza zwartą, wciągającą fabułą, na uwagę zasługuje wysoki poziom literacki powieści.

Nawet doświadczony, dorosły czytelnik będzie czerpał przyjemność z tej lektury. Mroczny klimat Truchlina dodatkowo podkreślają rewelacyjne ilustracje Karela Osohy, na których króluje czerń i szarości. Moim zdaniem jest to seria godna uwagi, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom przygód i tajemnic ze starszych klas podstawówki.Truchlin Biała komnata opinie

Ewelina Zielińska

Truchlin. Biała Komnata
Autor: Vojtěch Matocha
Ilustracje: Karel Osoha
Przekład: Anna Radwan-Żbikowska
Liczba stron: 264
Format: 130×200
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydanie: 2022,
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Afera

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie