Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Temperamentne dziecko. Recenzja książki dla rodziców

Temperamentne dziecko recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Temperamentne dziecko to międzynarodowy bestseller wydany w Polsce przez Samo Sedno. Zetknęłam się z kilkoma poradnikami tego wydawnictwa i każdy z nich wniósł wiele dobrego w moje rodzicielstwo. Nie inaczej był z tą lekturą.

Określenie „temperamentne dziecko” używane w tym poradniku to termin tak szeroki, że czytając o cechach takiego dziecka, mamy wrażenie, że czytamy horoskop. Bo temperamentne dziecko może być tym, któremu przeszkadzają szwy w skarpetkach; tym, które nie potrafi usiedzieć w miejscu; tym, które frustruje się na każdą zmianę planu dnia lub tym, które nie respektuje odmowy. Może być dzieckiem niesamowicie towarzyskim i energicznym, lecz także tym, które potrzebuje ciszy i wytchnienia w samotności. To dlatego, że „temperamentne dziecko” nie jest dzieckiem z zaburzeniami, lecz jest „bardziej wrażliwe, emocjonalne, uparte i aktywne”. Zresztą, moim zdaniem ta książka przyda się każdemu rodzicowi.

Dlaczego uważam, że książka przyda się niemal każdemu rodzicowi?

Bo dzieci, które zawsze na wszystko się zgadzają i spełniają rodzicielskie oczekiwania nie istnieją! Na początku lektury dowiesz się czy Twoje dziecko jest naprawdę temperamentne i czy jego zachowania nie sygnalizują pewnych zaburzeń. To bardzo cenny fragment, który pozwala nam przyjrzeć się reakcjom dziecka na codzienne wyzwania. Doceniam fakt, że autorka nieustannie podkreśla, że temperamentne dziecko, nie jest dzieckiem z zaburzeniami, a cechy problematyczne w wieku dziecięcym, mogą stać się zaletami w wieku dorosłym (lub nawet wcześniej, jeśli pomożemy je oswoić, docenić i rozwijać).

Najważniejsze jednak, że gdy już zdefiniujemy temperament naszej pociechy, przejdziemy do części pełnej wskazówek.

Wiele z tych rad to proste działania, które sprawią, że będziemy dogadywać się z dzieckiem lepiej i przestaniemy czuć się bezsilni np. wobec nagłych ataków złości. Autorka pokazuje nam jakich słów używać, by budować w dziecku poczucie własnej wartości, by ułatwić mu uspokojenie się i wyciszenie. Niejednokrotnie też zwraca się bezpośrednio do rodziców, nawiązując do naszych zachowań i reakcji, które nieustannie wpływają na dzieci.

To my jesteśmy przewodnikiem i najlepszym przyjacielem dziecka, mamy w sobie siłę i determinację, by mu pomóc. Wystarczy zajrzeć do tej książki, by być o krok bliżej od stworzenia z nim dobrej relacji.

Ewelina Zielińska

Temperamentne dziecko
Autor: dr Mary Sheedy Kurcinka
Strony: 352
Oprawa: miękka
Seria: Samo sedno
Więcej informacji o książce TUTAJ

880 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent