Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys? Recenzja

Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys? Książka dla dzieci i rodziców
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Rozwód i separacja stały się dla dorosłych tematem codziennym. Coraz rzadziej wywołują krytykę społeczną, będąc zjawiskami o płynnym charakterze. Niestety dla dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i szkolnym, to nadal tematy wyzwalające poczucie winy i osamotnienia. By rozwód nie był dla nich sytuacją trwale odczuwaną, powinien zostać odpowiednio przepracowany – dzieci muszą być gotowe na przekształcenia struktury rodzinnej. Pomóc może książka Elżbiety Zubrzyckiej Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?

Aktualna, atrakcyjna, a przede wszystkim łatwo dostępna książka pełniąca jednocześnie rolę poradnika dla dorosłych jak i opowiadania dla dzieci, porusza ważne kwestie dotyczące kryzysów i rozstań w rodzinie. Podzielona na dwie części – „dla dzieci i młodzieży” oraz „dla rodziców i wychowawców” – staje się konkretną pomocą, a nie rozprawą naukową, która zalega w biblioteczce.
Pierwsza część, oznaczona brzoskwiniowym kolorem, skierowana jest do dzieci. Zawiera oparte na faktach opowiadanie o dziewczynce, która nie rozumie dlaczego jej rodzina się rozpada. Tekst opatrzony jest wyjaśnieniami, zawartymi w ramce, które pomagają czytelnikom zrozumieć emocje swoje i bohaterki. W dalszej części znajdują się wskazówki i ćwiczenia, które mają sprawić, by dziecko poczuło się lepiej. Autorka zawarła tu kwestie dotyczące poczucia winy, rozmowy o uczuciach, kłótni, przeprowadzki, pozytywnego myślenia.

Druga część, w kolorze niebieskim, jest rozdziałem dla dorosłych. Rodzice i wychowawcy znajdą w nim przykłady oraz wskazówki pomocne w przygotowaniu się do rozmowy o rozstaniu. Otrzymają porady dotyczące rozmowy z nastolatkami, z dziećmi młodszymi, przeczytają informacje o miejscu przeprowadzania trudnych rozmów, istocie emocji i rodzicielstwa. W części dla dorosłych znalazło się też miejsce na inspiracje w jaki sposób pomóc dziecku przetrwać kryzys i rozwód rodziców.

Mimo że jest to poradnik, książkę czyta się z łatwością, ponieważ prosty i zrozumiały język, a także podział na podrozdziały ułatwia zapoznawanie się z lekturą. Poruszane tematy są przedstawione treściwie i z empatią. Pomimo trudnego tematu czytelnik będzie chciał zapoznać się z całą książką i skorzystać z oferowanej pomocy.

Przetrwać burzę to pozycja dla rodzin, które przechodzą kryzys i nie wiedzą jak sobie z nim poradzić. Napisana przez specjalistów książka odpowie na podstawowe pytania i pomoże przygotować się do nadchodzących zmian zarówno dzieciom jak i dorosłym, tak by każdy członek rodziny spotkał się ze zrozumieniem pozostałych.

Eliza Idczak

Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?
Autorzy: Elżbieta Zubrzycka
Data wydania: 2020
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne/GWP
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165 x 235 mm
Liczba stron: 168

840 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent