Szczudłak. Ciekawostki o polskich ptakach

Szczudłak ptaki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
O ironio – imię, jakie mu wybraliśmy, w pewnym sensie brzmi jak zaprzeczenie Szczudłaka. Ptak ten jest uosobieniem elegancji, wdzięku i gracji. Patrząc jak się porusza pośród swoich ulubionych płycizn i rozlewisk, nie sposób nie zadać sobie pytania, jak to w ogóle możliwe. Ale też nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to jeden z najpiękniejszych widoków. Subtelny i zjawiskowy zarazem.

Jeszcze jeden dowód na to, że one (ptaki) są jakby istotami z innego świata  – wysłannikami bogów, jak wierzyli nasi przodkowie. Bądźmy szczerzy: Gdy my (ssaki) znaczymy teren swoimi odchodami – one w tym samym celu śpiewają. Gdy nam rosną rogi, grzywy albo kopyta – one hodują pióra w najbardziej fantazyjnych barwach i kształtach. Gdy my (ludzie) stoimy w kolejce do tanich linii lotniczych – one patrzą na nas z nieba…

Szczudłaki są u nas nowe, robią wrażenie egzotycznych. Do tej pory zaledwie kilka par zdecydowało się założyć gniazda – wszystkie w ciągu ostatnich kilku lat. A może nam się tylko tak wydaje…

My, ludzie, nazywamy je zaledwie od niespełna 300 lat – przynajmniej jeśli chodzi o tzw. nazwę naukową. Ale to nie zmienia faktu, że Szczudłaki są na Ziemi od zawsze.
Na przestrzeni tysiącleci zmieniały się klimat i krajobraz. Naiwnością byłoby sądzić,  że miejsce, które dzisiaj umownie nazywamy Polską, zawsze charakteryzowało się klimatem, który dzisiaj umownie nazywamy umiarkowanym przejściowym. Arogancją byłoby też upierać się, iż zawsze zamieszkiwały tutaj te same zwierzęta i rośliny, co obecnie.

Szczudłak – piękny dodatek do naszej współczesnej Polskiej Przyrody. Dowód na to,  że zmienia się klimat, że zmienna jest Przyroda, a jedyna równowaga, do której dąży, ma charakter dynamiczny! I wspaniała wiadomość – nasz krajobraz tym razem się wzbogacił. Cieszmy się widokiem Szczudłaków. Przywitajmy Pliszki Cytrynowe, Szablodzioby, Dziwonie, Czaple Nadobne… Niech żyje Bioróżnorodność!

Ptaki nie znają granic. Granice – to tylko nasza, ludzka specjalność. Najczęściej służą ograniczaniu.

W naszym krajobrazie ostatnio pojawiają się nowe i zaskakująco skuteczne. Na przykład osiedla pełne martwych ogrodów, tak samo martwe parki, pokryte grubym kurzem drogi po tym, jak wycięto kolejną aleję starych, dobrych drzew…

Bądźmy na pTAK! Bez granic.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Mateusz Matysiak

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent