Czapla Siwa. Ciekawostki o polskich ptakach

Czapla siwa w Polsce
📖 Czyta się średnio w 1 min. 🕑
Czapla zawsze dostrzeże nas, zanim my dostrzeżemy ją – najczęściej w pozycji alarmowej lub już unoszącą się w powietrzu… Byleby dalej od nas. Prześladowana od stuleci – i tylko dlatego, że tak jak my lubi ryby.
Ale przecież czaple, kormorany czy perkozy też mają prawo je lubić. Mają takie samo prawo do Ziemi jak my, czy ryby, które wszyscy łowimy.
Zresztą badania pokazują, że nie ma lepszego sposobu na zdrowe ryby w stawie hodowlanym niż systematyczne wizyty naturalnego selekcjonera.
Czapla wie o wędkowaniu co najmniej tyle, co wytrawny wędkarz. Przede wszystkim dobre miejsce, spokój i cierpliwość. Jeśli te nie wystarczą, to może na przynętę ryba weźmie. Może piórko na wodzie, może listek, a może… owad?
W Polsce mamy jeszcze dzisiaj 9-10 tysięcy par Czapli Siwej. Niestety z tendencją spadkową.

Artykuł zaczerpnięty z wystawy Ptak też Człowiek! zrealizowanej przez organizację pożytku publicznego – Ptaki Polskie. Wystawa jest częścią Kampanii Bądź na pTAK!, prowadzonej dzięki dofinasowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Sponsorem Kampanii jest firma AMS S.A., a Partnerem Medialnym Portal ONET.pl

Autor zdjęcia: Marcin Nawrocki

Zapraszamy do działu z ptasimi kolorowankami Miasta Dzieci!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent