📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Po pierwsze – Świadome żywienie dziecka, które samo instynktownie nie może zaspokajać swoich potrzeb żywieniowych, musi polegać na dostarczeniu mu stale zbilansowanych pokarmów, stanowiących niezbędne źródło składników potrzebnych do budowy rozwijającego się organizmu.

Po drugie – Karmienie powinno stworzyć więź emocjonalna pomiędzy matką i dzieckiem.

Kina i Yuk

Po trzecie – Powinno nie tylko zaspokoić uczucie głodu, ale także wyeliminować poczucie zagrożenia, niepokoju, a więc przynieść małemu człowiekowi komfort emocjonalny i zadowolenie.

Po czwarte – Wytworzyć i utrwalić prawidłowe zachowanie pokarmowe, czyli nawyki, zwyczaje, mające istotne znaczenie dla przyszłego zdrowia.

Świadomie żywić czy po prostu dawać coś do zjedzenia?

Po piąte – zapobiegać niedoborom pokarmowym i chorobom bezpośredni związanym z nieprawidłowym żywieniem.

Po szóste – zawierać znaczący w kształtowaniu nawyków żywieniowych element hedonistyczny, czyli wzbudzać przyjemność połączoną ze smakiem, zapachem i wyglądem nowych produktów.

Po siódme – zacieśnić więzi rodzinne i społeczne.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Już od pierwszego okresu życia dużą rolę odgrywają wszystkie powyższe elementy – wpływają na rozwój i zdrowie człowieka oraz jego relacje środowiskowo-społeczne. Dlatego tez nikogo nie powinno dziwić niemowlę siedzące przy stole razem z dorosłymi i jedzące swoją kaszkę, nawet jeżeli jest to stół w restauracji.

Jak pogodzić tę „nową” filozofię żywienia, związaną z postrzeganiem dziecka jako istoty społecznej, z niejednokrotnie odmiennym jego traktowaniem wynikającym ze zwyczaju i tradycji?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna – musimy pogodzić racjonalna wiedzę, tradycje, zwyczaje religijne czy etniczne oraz nie możemy podlegać bezkrytycznie wpływom wszechobecnej reklamy produktów odżywczych i dodatków dietetycznych. Przewodnikiem po racjonalnym żywieniu dziecka powinien być odpowiednio wykształcony dietetyk lub lekarz pediatra. Czy zawsze tak jest? Ta zagadnienie jest, jak się niektórym wydaje, mało poważne, ale i niełatwe, wskutek czego często niechętnie podejmowane przez lekarzy. To powód, dla którego w praktyce pediatrycznej bywa pomijane lub sprowadzenie do informacji ogólnych. W tej sytuacji rady babci czy sąsiadki są prawdziwe oraz sprawdzone przez pokolenia i na pewno wolne od stronniczości zawartej w reklamie.

Niestety, karmienie dziecka bywa także źródłem konfliktów międzypokoleniowych. Słyszane przez rodziców, a kierowane do wnuków uwagi typu: „przyjdziesz do babci, to babcia cię podkarmi”, stają się przyczyną negowania przez rodziców wszystkich wskazówek, nawet tych najlepszych, płynących prosto z serca babci. I w ten sposób można odrzucić nawet sprawdzone metody karmienia, wynikające z doświadczenia, tradycji oraz nierzadko rzetelnej wiedzy zweryfikowanej w praktyce przez lata.

Aneta Strelau
Mama Adasia i Wojtusia, dyplomowany dietetyk

367 ocen
4.96
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Aneta Strelau

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent