Weleda
Weleda Baby

Skrzydła Hani. Recenzja książki Natalii Przeździk

Skrzydła Hani recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Hania to ośmioletnia dziewczynka o dość specyficznej sytuacji rodzinnej. Nie zna swojego taty i w jej domu jest on tematem tabu. Mała mieszka z mamą, ale ponieważ często, a nawet bardzo często choruje, gdy mama idzie do pracy, Hania zostaje pod opieką babci. Kto by tak nie chciał, prawda?

Przecież babcia w chorobie nieba przychyli swoim skarbom, byleby tylko choć trochę poczuły się lepiej. Jednak nie babcia Marysia. Ona jest jak bluszcz, który osacza najbliższe sobie osoby i powoli, ale skutecznie ogranicza im dostęp światła. Dobrze wie, co jest najlepsze dla jej córki i wnuczki, a każdy najmniejszy przejaw indywidualizmu odbiera jako jawną niewdzięczność.

I wtedy przychodzi czas pandemii. Dla innych udręka, czas lęku i niepokoju, dla Hani i jej mamy, najpiękniejsze wspólne chwile, gdy dziewczynka nie musi chodzić do szkoły, a mama do pracy. Mogą zwyczajnie razem pobyć, a tego im bardzo brakowało. Do tego babcia w obawie przed nieznanym wirusem, przestaje je odwiedzać. Dzięki temu żyją w swoim rytmie, a nie pod dyktando babci. To sprawia, że za namową cioci, chcą iść o krok dalej i wybrać się na wspólne wakacje, na wieś, bez babci. I choć starsza pani nie chciała przyjąć do wiadomości ich planów, tym razem postawiły na swoim. Wybrały się w nowe, nieznane Hani rejony. Po raz pierwszy przestaje myśleć o tym, że zachoruje, że coś jej zaszkodzi, że znów musi z czegoś zrezygnować. To trochę tak, jakby dopiero teraz zaczynała prawdziwe życie.

Natalia Przeździk stworzyła cudowną, ciepłą opowieść o tym, jak czasem trudno dokonać właściwego wyboru, szczególnie gdy dotyczy on bliskich nam osób. Czasem ich konsekwencje ponoszą dzieci. Na szczęście opowieść zwiastuje happy end i wiarę, że na ważne życiowe zmiany nigdy nie jest za późno, szczególnie, gdy na swojej drodze spotyka się życzliwych ludzi.

Choć w książce nie ma ilustracji, to autorka wspaniale opisuje wieś i jej uroki, a nawet pierwsze wrażenia, gdy za oknem zapada zmrok, tak inny od miejskich świateł. I las. I burzę. Język literacki, urokliwy i prosty jednocześnie. Cudowna lektura.

Polecam wszystkim, szczególnie tym, którzy lubią klimat „Ani z Zielonego Wzgórza” we współczesnej, odświeżonej formie, do której zresztą mała bohaterka nawiązuje.

Skrzydła Hani
Autor: Natalia Przeździk
Oprawa: miękka
Liczba stron: 232
Format: 144 x 205
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa eSPe

482 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent