Julia i rekin. Recenzja książki
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Julia i rekin. Recenzja książki

Julia i rekin recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Julia i rekin to wyjątkowo nastrojowa powieść dla młodszych i starszych czytelników. Choć główną bohaterką jest dziesięcioletnia dziewczynka, to historia może spodobać się także chłopcom oraz czytelnikom dużo starszym od tytułowej Julii. Ja jestem nią zachwycona!

Ta książka do wydawnictwa Słowne spodobała mi się z wielu powodów. Pierwszym z nich jest estetyka wydania. Mamy tu piękną, twardą oprawę ze srebrnymi elementami oraz wiele ilustracji w środku, które w książkach dla starszych czytelników często są już pomijane lub umieszczane są z niewielką dbałością. Tak jak na okładce, w środku dominują szarości i czernie przełamane kontrastującą żółtą barwą. Ilustracje Toma de Frestona są  bardzo nastrojowe, idealnie korelują z atmosferą powieści. Co jakiś czas znajdziemy nietypowe ilustracje na półprzezroczystych stronach, które nakładają się na siebie, co świetnie oddaje oniryczny charakter niektórych fragmentów powieści.

Drugim powodem jest miejsce akcji. Julia wraz z rodzicami i kotem wyrusza na Wyspy Szetlandzkie. Ta rodzina będzie przez jakiś czas mieszkać w latarni. Trudno mi sobie wyobrazić bardziej tajemnicze i melancholijne miejsce!

Trzecim zaś jest jeden z wątków – matka Julii choruje na chorobą dwubiegunową. Dowiadujemy się o tym dopiero na końcu powieści, która skupia się głównie na Julii poznającej nowe miejsce i obserwującej rodziców. Ojciec pracuje w latarni, matka jest badaczką i szuka rekina grenlandzkiego. Autorka w przemyślany sposób pokazuje nam perspektywę dziewczynki, która jest z jednej strony bardzo prosta, z drugiej bardzo skomplikowana. Nowe miejsce, nowi znajomi, dziwne zachowanie rodziców. Są chwile, w których Julia zachowuje się niemal jak dorosła i te, w których jest jeszcze dzieckiem, które wiele rzeczy odbiera jedynie intuicyjnie. Bogaty rys psychologiczny postaci sprawia, że każdy czytelnik znajdzie w bohaterach powieści cząstkę siebie.

Julia i rekin to bardzo mądra, ciekawa i niesamowicie nastrojowa powieść.

Porusza wiele ważnych wątków obyczajowych, skłania do refleksji, zwraca uwagę czytelnika na tematykę chorób psychicznych. Jeśli szukacie ciepłej, mądrej i momentami dramatycznej historii (dochodzi tu do próby samobójczej podjętej przez mamę bohaterki), to polecam Wam tę powieść. Wiele tu emocji, snów, nostalgii i poszukiwań. Naprawdę warto.

Ewelina Zielińska

Julia i rekin
Kiran Milwood Hargrave
Okładka: twarda
Format: 158 x 230
Ilość stron: 224
Premiera: 13.04.2022r.
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Słowne

732 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent