Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu. Recenzja

Sieciaki. Twarzozmieniacz recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Druga część przygód Sieciaków, to edukacyjna i nietuzinkowa pozycja, która skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym. Czytelnicy, przeżywając zaskakujące przygody paczki przyjaciół, będą jednocześnie mogli spojrzeć z boku na świat Internetu i social mediów, które są częścią codzienności nas wszystkich.

Nie znam pierwszej części przygód Sieciaków, jednak nie przeszkadza to w żaden sposób w lekturze Twarzozmieniacza i Wielkiej Gali Fejmu. Muszę przyznać, że oryginalne pomysły Łukasza Wojtasika w połączeniu z charakterystyczną stylistyką ilustracji Macieja Łazowskiego tworzą spójną, niezwykle intrygującą całość.

Pomieszanie rzeczywistego świata z wirtualnym odbywa się tu na poziomie niemal fantastycznym, co niewątpliwie spodoba się dziecięcym czytelnikom. Muszę przyznać, że fabuła jest ciekawa i wciągająca, a przede wszystkim –  jej edukacyjność nie jest nachalna. Czytelnik w trakcie lektury po prostu dobrze się bawi, a to, że przemyśli wiele ważnych spraw, dzieje się niezauważalnie, przy okazji. Uważam, że to niezwykle ważne. Gdy nauczyciel czy rodzic mówią „liczba lajków nie jest najważniejsza”  lub „obrażanie kogoś na filmikach jest niedopuszczalne” nie ma to większej siły przebicia. Gdy z takimi problemami zderzają się książkowi rówieśnicy, gdy uznają oni pewne rzeczy za dobre lub złe, dziecko zaczyna patrzeć na nie całkiem inaczej. A w tej książce takich tematów jest wiele.

Tytułowe Sieciaki to paczka znajomych, która po lekcjach dba o bezpieczeństwo w sieci i ma za sobą pokonanie złego Sieciucha.

W ich dzielnicy ma się odbyć Wielka Gala Fejmu, na której pojawią się największe internetowe gwiazdy. Dzieciaki mają mieszane uczucia, bo wiedzą, że nie są to gwiazdy godne naśladowania. Jednak ich znajomi skuszeni okazją do zdobycia lajków i serduszek nie mają takich wątpliwości. Dodatkowo ukazuje się nowa apka o nazwie Twarzozmieniacz, która zdobywa natychmiastową popularność. Internet zalewają zdjęcia z filtrami, które upiększają użytkowników dzięki Twarzozmieniaczowi. Okazuje się, że za tymi internetowymi problemami stoi sam Sieciuch, który uciekał z komputera i znów planuje nieźle namieszać…

Moim zdaniem ta lektura to „must have”. Jest to książka typowo rozrywkowa, która porusza tematy ważne dla współczesnych dzieci. Dodatkowo porusza je w sposób mądry, nienachalny, skłaniający do myślenia. Sieciaki wydawnictwa Muchomor to ważna i potrzebna książka, po którą powinno sięgnąć jak najwięcej dzieciaków.

Ewelina Zielińska

Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu
Wojtasik Łukasz
Liczba stron: 60
Rok wydania: 2021
Wymiary produktu [mm]: 170 x 6 x 120
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Muchomor

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent