Weleda
Weleda Baby

Rozwód to jeszcze nie koniec świata! Recenzja książki

Recenzja Rozwód to jeszcze nie koniec świata
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Obecny do niedawna w sferze tabu rozwód stał się dla dorosłych tematem codziennym. Coraz rzadziej wywołuje krytykę społeczną, będąc zjawiskiem dość powszechnym. Niestety z perspektywy wielu dzieci to nadal temat rodzący wiele negatywnych uczuć, wyzwalający poczucie osamotnienia i winy. Jak przygotować najmłodszych do  przekształcenia struktury rodziny? Na rynku wydawniczym pojawiła się propozycja Agnieszki Kazała Rozwód to jeszcze nie koniec świata!

Po afrykańskiej sawannie poniósł się głośny ryk. To lew i lwica kłócili się ze sobą, strasząc swoim zachowaniem małe lwiątko. Od jakiegoś czasu nie umieli już dzielić się swoimi pasjami, a ich silne charaktery nie pomagały w porozumiewaniu się. Ostatecznie postanowili się rozwieść, o czym od razu poinformowali swojego syna. Lwiątko nie zrozumiało jednak decyzji rodziców, a świadomość zmian źle wpłynęła na jego samopoczucie. Sytuacji nie ułatwili również koledzy z klasy, którzy zaczęli wyśmiewać się z małego lwa i obarczać go winą za niepowodzenia rodziców. Na szczęście sytuację uratowała pani Zebra – wychowawczyni, która wytłumaczyła dzieciom czym są rozwód i alimenty.

Po rozstaniu rodziców lwiątko uczyło się życia w nowej rzeczywistości i przekonywało się, że dalej może odczuwać szczęście. Dowiedziało się też czym jest adopcja i patchworkowa rodzina. Nadal miało blisko siebie mamę i spędzało czas z tatą. Czy ostatecznie zaakceptowało zmiany, a zwierzęta z sawanny zrozumiały zachodzące u sąsiadów przekształcenie struktury rodziny?

Książeczka Rozwód to jeszcze nie koniec świata! to prosta, napisana lekkim językiem historia, w której akcja rozgrywa się powoli, skupiając się przede wszystkim na emocjach bohaterów. Bajka, wykorzystująca zabieg antropomorfizacji, skierowana jest do dzieci przechodzących trudne chwile oraz tych, które kierując się ciekawością i potrzebą poznawania świata, zadają pytania dotyczące rozwodu, adopcji, tolerancji i akceptacji.

Posługując się metodą bajkoterapii, historia odbudowuje zasoby osobiste dziecka oraz redukuje przykre napięcia emocjonalne.

Opinie o książce rozwód to jeszcze nie koniec świataPostępowanie sympatycznych, często zagubionych, dziecięcych bohaterów, z którymi czytelnik może się identyfikować, daje czas na zrozumienie opisanych w tekście emocji. Co ważne, bajka pomaga również odbiorcy poradzić sobie z lękami i proponuje rozwiązanie problemu.

Oprócz wartości terapeutycznej, walorem książki jest również jej sposób wydania. Duża czcionka i wyróżnione, trudne wyrazy ułatwiają zapoznawanie się z lekturą, a kontury ilustracji zachęcają do samodzielnego pokolorowania obrazków, nadając książce indywidualnego wyglądu.

W publikacji zabrakło mi skierowanej do dorosłych części z komentarzem, który pomógłby uporządkować wiedzę i wskazać kierunek rozmowy na niełatwy temat. Jednak sama historia jest warta uwagi i z pewnością w swobodny sposób nakreśli zmiany zachodzące w życiu dziecka po rozwodzie rodziców i adopcji kolejnego dziecka.

Eliza Idczak

Rozwód to jeszcze nie koniec świata!

Agnieszka Kazała
Liczba stron 98
Wymiary 210×148
Oprawa twarda
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Białe Pióro

351 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent