UD

Razem na scenę. Recenzja

Razem na scenę! Książka wspierająca naukę współdziałania
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Gdy syn rozpoczynał edukację przedszkolną wydawnictwo Amber, a dokładnie seria Amberek, to były jedne z naszych ulubionych książek. Zabawne, pięknie ilustrowane i zwykle z prostym, lecz przemyślanym morałem. W Amberku wciąż pojawiają się nowe tytuły, między innymi takie z podserii „Uczę się…”, które kładą nacisk na rozwój kompetencji miękkich.

Bohaterami tych książek są zwierzątka. Koala uczy empatii, wiewiórka pokazuje jak radzić sobie z trudnościami. My mieliśmy przyjemność poznać historię wilczego rodzeństwa.

Razem na scenę to książka, który uczy współdziałania.

Co ważne, główny temat książki jest widoczny już z okładki. W prawym górnym rogu każdej z nich, znajduje się koło, a w nim „Uczę się…”. W przypadku Razem na scenę jest to „Uczę się współdziałać”. Główny bohater przygotowuje magiczny spektakl. Nie robi tego sam. Na każdym etapie pomaga mu rodzeństwo, które także chciałoby móc przedstawić sztuczki na scenie. Jednak Maks doskonale wie, czego chce. Ma własny plan i nie podoba mu się, że brat i siostra próbują mu zepsuć pokaz nadmiernym angażowaniem się.

Historia prowadzi czytelnika przez całą paletę działań i emocji bohaterów.

Początkowo nikt nie narzeka. Rodzeństwo stopniowo dostrzega, że bycie pomocnikami i słuchanie wytycznych to dla nich za mało. Mamy tu więc powolne rodzenie się potrzeby zmiany, nieśmiałe próby zaznaczenia swojej pozycji i apogeum wydarzeń, gdy dochodzi do kłótni. Maks czuje się zagrożony, obawia się, że przestanie być gwiazdą, nie chce zmian. Stopniowo, gdy emocje opadają zaczyna dostrzegać swoją sytuację jaśniej. Zauważa, że wiele zawdzięcza rodzeństwu, znajduje w sobie przestrzeń do zauważenia ich potrzeb. Wilczek idzie na kompromis, na czym zyskują wszyscy.

Opowieść to nie jedyna część tej książki. Z tyłu znajdziemy jeszcze dwie bardzo ważne strony. Są one uzupełnieniem przeczytanej historii. Pozwalają odnieść opowieść do codziennych sytuacji dzięki praktycznym wskazówkom i pytaniom do tekstu. To bardzo ważna część i cieszę się, że autorzy ją tu umieścili. Jest ona świetną pomocą dla rodziców, którym ciężko rozpocząć rozmowę. Morał tekstu często zostaje gdzieś tam, w podświadomości małych czytelników, i dopiero wspólna rozmowa na temat zachowań  bohaterów pozwala dziecku w pełni zrozumieć sens historii oraz to, jak książkowe wydarzenia można odnieść do własnego życia. Właśnie ten ostatni fragment książki sprawia, że jest ona wyjątkowo wartościowa i nabiera edukacyjnego, poradnikowego charakteru.

Ewelina Zielińska

Razem na scenę
Tłumaczenie: Małgorzata Cebo-Foniok
Ilość stron: 40, pełny kolor
Rodzaj: oprawa twarda
Format: 276×276
Data wydania: 2023-02-24
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Amber

 

617 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent