Weleda
Weleda Baby

Pyszna środa. Recenzja książki dla dzieci

Pyszna środa - nowa książka w serii Czeska bajka
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Po Pyszną środę sięgnęliśmy pełni oczekiwań. Dobrze znając (również pochodzące z Czech i wydane przez Aferę) Niedoparki, mieliśmy nadzieję, że nowa propozycja tego wydawnictwa będzie równie świetna i pełna humoru.

Wydawnictwo Afera zajmuje się popularyzacją w Polsce literatury czeskiej, również tej dedykowanej dzieciom. Czytając trylogię Niedoparki podziwiałam nietuzinkowe pomysły autora, a przede wszystkim odważny i przewrotny humor, którego próżno szukać w innych książkach. Nie miałam pewności, czy to twórczość tego jednego autora tak przypadła nam do gustu? Czy może czeski luz widoczny jest nawet w literaturze dla dzieci?

Wystarczyło nam przeczytać kilkanaście stron Pysznej środy, by zrozumieć, że to czeski styl nadaje niebywałej lekkości nawet najtrudniejszym tematom.

Jak rozśmieszyć osobę, która czyta o niemowlęciu porzuconym w pociągu i jak cieszyć się z tego, że dzieciństwo spędza ono w zaniedbanym sierocińcu? Ja nie wiem jak, ale wie to Iva Prochazkova, która kreuje świat pełen optymizmu, humoru i absurdalnych wydarzeń. To kojarzy mi się trochę z kultową Astrid Lindgren, której powieści osadzone w realnym świecie nie stroniły od niezwykłych wydarzeń.

W Pysznej środzie towarzyszymy Hesi w sierocińcu poznając jej codzienność. Nie ma tu żadnych fantastycznych wydarzeń, poza jednym… Na głowie dziewczynki rosną jabłka, a kto je zje, ten czuje się szczęśliwy.

Opiekunka sierocińca – Pani Pralinka – ustanawia „pyszną środę”, w którą z zebranych jabłek przyrządza się wszystkim dzieciom szarlotkę. Niestety, Pani Pralinka trafia do szpitala, a na jej miejscu pojawia się miły, ale stanowczy Pan Dyrektor, który robi wszystko, by wyleczyć Hesię i wychować w dyscyplinie resztę dzieci. Beztroskie zabawy, chaos i wesoły rozgardiasz zastępują słuszne, ale sztywne zasady, które sprawiają, że dzieci zaczynają zastanawiać się, jak sprowadzić Panią Pralinkę ponownie do pracy.

Pyszna środa, poza niezwykle oryginalną fabułą, cieszy też porządnym wydaniem. Twarda oprawa, matowy mięsisty papier i duża czcionka pokazują, że wydawnictwu zależało na tym, by książka była przyjemna w odbiorze. Na uwagę zasługują też ilustracje Kasi Michałkiewicz-Hansen, które świetnie pasują do klimatu powieści. Są równie wesołe i oryginalne, jak rzeczywistość mieszkańców sierocińca Słonecznik.

Jesteśmy zachwyceni. Zdecydowanie polecamy!

Ewelina Zielińska

Pyszna środa
Autor: Iva Procházková
Ilustracje: Kasia Michałkiewicz-Hansen
Liczba stron: 80
Format: 172x 228
Oprawa: twarda
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2018, wydawnictwo Afera
Seria: Czeska Bajka
Kategoria wiekowa: 5+

 

689 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent