PrzyTulanki. Opowiadania i wiersze dla dzieci. Recenzja książki

PrzyTulanki. Opowiadania i wiersze dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Jest to książka wyjątkowa, ponieważ tworzyli ją charytatywnie pisarze, poeci i ilustratorzy, a cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację chorej na padaczkę lekooporną Antosi Stępień.

Teoretycznie dla lektury nie ma to znaczenia, a jednak jestem przekonana, że osoby tworzące literaturę dla dzieci charakteryzują się pewną wrażliwością, czego potwierdzenie właśnie trzymam w rękach. Książka została wydana dzięki zbiórce na portalu wspieram.to.

Czasem nie wszystko dzieje się tak, jak byśmy tego oczekiwali. Emerytowany nauczyciel historii, pan Dariusz chciałby cieszyć się zadbanym ogródkiem, tymczasem Tomek w drodze do szkoły przeskakuje przez płot i dla zabawy depcze piękne bratki. Tola wolałaby, żeby jej brat Piotrek wraz z kolegą Tomkiem nie dewastowali ogródka starszego pana.

Bartek, uczeń piekarza Pana Bułeczki jest roztargniony, ciągle popełnia błędy, bo gdzieś zgubił pierścionek przeznaczony dla swojej narzeczonej. Jego narzeczona zaś opiekuje się chorą siostrzyczką, która dziś jest wyjątkowo marudna i kapryśna. I nagle, choć jeszcze nikt o tym nie wie, zaczyna działać magia ulicy Tulanki…

Radek i Matylda bardzo chcą mieć psa i choć najpierw myśleli o szczeniaku, to Radek zaczął się zastanawiać, co się dzieje z psami, które już nie są małe i słodkie. Tak trafił do nich pies starszy i większy, niż to wcześniej zakładali. Na jednym ze spacerów poznali Olę – dziewczynkę, która nagle upadła, tracąc kontakt z rzeczywistością. Była to ich mała sąsiadka, chora na epilepsję.

Opowiadanie jest miłą lekturą, jednocześnie kształtującą właściwą postawę wobec osób dotkniętych tą chorobą, ponieważ największą barierą między zdrowym a chorym dzieckiem jest niewiedza tego pierwszego, jak powinien się zachować w trakcie ataku choroby.

W szkole podstawowej przy ulicy Tulanki rozeszła się wieść, że do klasy pierwszej C dołączy Królewna. No i się zaczęło. Nikt nie chciał, by do klasy zaczęła chodzić dumna, nadąsana królewna z koroną na głowie, bo NA PEWNO taka jest królewna. Dzieci zanim ją poznały już wiedziały, że jej nie chcą, nie lubią i na pewno nie będą się z nią bawić, a Karolek to nawet ją kopnie. Na szczęście nauczycielka znalazła sposób na trudną sytuację. Sami sprawdźcie jaki.

Pana Bigosa nikt nie wziął za księcia, ale za niemiłego gbura, którym zresztą był. Jednak nic się nie dzieje bez powodu, o czym przekonała się piątka dzieci, która musiała u pana Bigosa odpracować zbicie piłką szyby.

Znajdziemy tu historię o małym wielkim psie, o Zosi, której wózek inwalidzki nie przeszkadzał w czerpaniu radości z dzieciństwa oraz o małej Księżniczce Snów, która na pewno i do Was nie raz zagląda. Wiersze są równie piękne.

Książka z pięknymi historiami, o walorach literackich i terapeutycznych. Warto po nią sięgnąć.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

PrzyTulanki. Opowiadania i wiersze dla dzieci
Pisarze, poeci i ilustratorzy dla dzieci
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 104
Format: 165×240 mm
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Przyjaciele Tosi

 

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent