Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Celem projektu jest przybliżenie zagadnień współczesnej sztuki, kultury audiowizualnej, mediów i technologii komunikacji poprzez zabawę i różnego rodzaju zajęcia warsztatowe prowadzone przez artystów, kuratorów i pedagogów. Począwszy od marca 2008 roku Przedszkole mediów jest realizowane jako projekt ciągły w nowych przestrzeniach galerii i pracowni Centrum Sztuki WRO przy ulicy Widok 7.

Podczas zajęć wykorzystywane są współczesne narzędzia kreacji i komunikacji, takie jak komputer z peryferiami, telefon, kamera, aparat cyfrowy, systemy detekcji ruchu, systemy transmisji obrazu i dźwięku, cyfrowa rejestracja i obróbka, animacja czy druk.

W 2008 r. realizowane będą następujące części:

Wystawa instalacji i obiektów medialnych Interaktywny plac zabaw

wraz z towarzyszącym programem filmowym

Niedzielne poranki filmowe

Warsztaty animacji w ramach programu „Smart Playground”

Weekendowy program mediacji sztuki

Udział we wszystkich wydarzeniach Przedszkola mediów dla grup zorganizowanych i indywidualnych uczestników jest bezpłatny.

Zajęcia w ramach Przedszkola mediów mają na celu:

rozwijanie wyobraźni i wrażliwości plastycznej dzieci;

 rozwój umiejętności odbioru oraz tworzenia współczesnych przekazów;

 naukę klasycznych pojęć związanych ze sztuką (np. perspektywa, faktura, kolor) i technikami medialnymi (np. interakcja, reprezentacja, sprzężenie zwrotne, projekcja wielokanałowa);

 realizację działań warsztatowych z użyciem współczesnych i klasycznych narzędzi kreacji i komunikacji, takich jak komputer z peryferiami, systemy detekcji ruchu, systemy rejestracji i transmisji obrazu i dźwięku, montaż, animacja, grafika, druk;

 popularyzację historii polskiego filmu animowanego i warsztatowe zajęcia z technik tworzenia filmów animowanych;

 kształtowanie krytycznych, otwartych postaw, wykształcenie umiejętności współpracy wewnątrz grupy, podnoszenie kompetencji;

 zwiększenie roli sztuki w procesach edukacji i adaptacji społecznej oraz integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i zagrożonej wykluczeniem społecznym;

 przygotowanie dzieci, rodziców i opiekunów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym, także do kreatywnych form spędzania wolnego czasu.

Interaktywny plac zabaw – Centrum wizualno-doświadczalne dla dzieci

Towarzysząca otwarciu Centrum i rozpoczynająca cykl Przedszkole mediów wystawa autorstwa wrocławskich artystek Patrycji Mastej i Dominiki Sobolewskiej, które we współpracy z Pawłem Janickim z Centrum Sztuki WRO rozwinęły swój adresowany do dzieci projekt o interaktywny system, umożliwiający im aktywną zabawę z fakturą, światłem i kolorem.

Zabieram dzieci z sieci

Kurs dla rodziców cyfrowych dzieci

Nauka zdalna spowodowała, że twoje dziecko nie odchodzi od komputera nawet w wolnym czasie? Czujesz się bezsilny jako rodzic? Nie wiesz, gdzie wytyczyć granice i jak je egzekwować? Chciałbyś nawiązać z dzieckiem konstruktywny dialog na temat używania mediów elektronicznych?

Ten kurs jest właśnie dla ciebie!

Wystawie towarzyszy atrakcyjny program filmów animowanych.
Wystawa trwa od 29 lutego do 30 marca 2008 r. od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00, w niedziele od 12:00 do 16:00.

Rezerwacje terminów dla grup oraz szczegółowe informacje:
tel. 0 71 343 32 40 / e-mail: przedszkolemediow@wrocenter.pl

Wystawa Interaktywny plac zabaw składa się z czterech części:

Sala mieszania kolorów RGB (Red-Green-Blue) – przestrzenna aranżacja dziewięciu sześcianów wykonanych z przezroczystego tworzywa w podstawowych barwach – czerwonej, zielonej i niebieskiej – oraz odpowiedniego oświetlenia. Dzieci, przechodząc pomiędzy różnokolorowymi obiektami oraz samodzielnie je oświetlając, obserwują przenikanie i mieszanie się kolorów.

Zabawa graficzna Perspektywa – to animacja komputerowa oraz cztery plansze zawierające ruchome elementy. Manipulując elementami dzieci zmieniają ich kontekst w przestrzeni, dzięki czemu poznają zasady perspektywy linearnej i sposoby odwzorowania trójwymiarowej rzeczywistości na płaskiej powierzchni.

Instalacja Faktury – system detekcji ruchu zarejestruje dłoń położoną na jedną z pięciu powierzchni o różnych fakturach (kamienie, woda, para, kora, trawa), uruchamiając wielkoformatową projekcję wizualno – dźwiękowej animacji odpowiadającej danej fakturze.

Malowanie światłem – gesty dzieci bawiących się świecącymi zabawkami (latarki, lampki choinkowe) są rejestrowane przez system śledzenia ruchu. Za pomocą specjalnego oprogramowania informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na obraz i dźwięk.

Niedzielne Poranki Filmowe
Otwarte, coniedzielne projekcje filmów dla najmłodszych, odbywające się począwszy od 2 marca przez pięć kolejnych niedziel. W programie pokazów znajdą się produkcje interesujące z artystycznego punktu widzenia, ukazujące bogactwo form i możliwości kina tworzonego dla dzieci, zapewniające jednocześnie rozrywkę i edukację.

Druga odsłona planowana jest na sierpień. Poranki filmowe będą się także odbywać w poszerzonej formule, obejmującej spotkania z twórcami prezentowanych filmów i demonstrację technik animacji.

Weekendowy program mediacji sztuki
Komplementarnie do niedzielnych poranków filmowych, w odniesieniu do bieżącego programu wystawienniczego, w wybrane soboty i niedziele do końca roku w galerii WRO realizowany jest edukacyjny cykl dla rodziców i dzieci, podczas którego można zwiedzać aktualne wystawy w towarzystwie osoby w przystępny sposób opowiadającej o kontekście i znaczeniu prezentowanych dzieł, autorach oraz wykorzystywanych przez nich środkach i technologiach ekspresji. Przewodnikami po galerii WRO będą kuratorzy, artyści oraz odpowiednio przeszkoleni wolontariusze.

Warsztaty animacji
Zaplanowane na sierpień warsztaty animacji poświęcone tematyce współczesnego miasta w kontekście sztuki i technologii, dające możliwość zapoznania się z teorią, technikami i historią animacji. Warsztaty „Smart Playground” prowadzone będą przez artystów z Polski i zagranicy. Efektem warsztatów będzie wystawa prezentująca zarówno materiały plastyczne, na bazie których powstaje obraz filmowy (elementy scenografii, dekoracje i fazy użytkowe do realizowanego klasycznie obrazu), filmy stworzone przez dzieci przy wykorzystaniu klasycznych i komputerowych technik animacji, jak i projekty artystyczne (instalacje medialne).

Partnerem zagranicznym WRO przy realizacji warsztatów „Smart Playground” jest stowarzyszenie Dedale z Paryża, organizator festiwalu sztuki mediów Emergences w La Villette.

Opiekę kuratorską nad segmentami „Przedszkola mediów” dotyczącymi animacji sprawuje Aniela Lubieniecka.

Przestrzenie Centrum Sztuki WRO są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 Polecamy również Interaktywny Plac Zabaw na Biennaleoraz Rzeki Kultury

 

856 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent