Pomoc ukryta wśród drzew – recenzja książki Reniferka i pomocny Rudzik

recenzja książki Reniferka i pomocny Rudzik
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W literaturze zima przedstawiana jest jako niezwykle ciężki okres, będący wyzwaniem dla świata przyrody i człowieka. Ale nie zawsze musi być szara i przytłaczająca. Kiedy przychodzi zima, a ziemię okrywa biała kołderka śniegu, świat spowija się też nostalgią, ciszą i tajemnicą. Dokładnie tak zimę przedstawia książka Reniferka i pomocny Rudzik Rosy Bailey.

Końcówka roku to czas, kiedy renifery wybierają się w długą podróż na południe, chcąc schronić się w jaskiniach przed najgroźniejszą zimą. Wśród dorosłych zwierząt jest też mała Reniferka -zafascynowana otaczającym światem i zmieniającym się otoczeniem główna bohaterka opowiadania. Przyglądając się płatkom śniegu, księżycowi i spadającym gwiazdom, zwierzątko zatrzymuje się na chwilę. Niestety to wystarcza, by odłączyć się od stada i zgubić w nieznanym lesie. Na domiar złego zaczyna padać śnieg, robi się coraz zimnej. Reniferce wydaje się, że w lesie jest zupełnie sama, kiedy pośród drzew zauważa czerwony błysk i słyszy cichuteńki trzepot skrzydeł. Kim okaże się nieznana postać i czy pomoże jej odnaleźć drogę do rodziny?

Reniferka i pomocny Rudzik to ponadczasowa opowieść przypominająca czytelnikowi co w życiu jest najważniejsze.

Mimo poważnej tematyki, dzieci nie zniechęci nadmierny patos czy filozoficzne rozmyślania. Skierowana dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, historia napisana jest prostym językiem, w którym nie brakuje czułości, przez co książkę czyta się lekko i przyjemnie. Dużym atutem są również bohaterowie, którzy zyskają sympatię dzieci, przywołując na myśl czerwononosego Rudolfa. Odważne i sympatyczne zwierzęta uczą dzieci, że kochając i będąc kochanym można osiągnąć cel.

Ta zimowa opowieść to nastrojowa pozycja na mroźne popołudnie.

Mimo braku wartkiej akcji, opowieść szybko przenosi w świat pełen przyjaźni, miłości, a także odwagi, jakiej potrzeba, by znaleźć swoją drogę. Przyjemność z lektury odczuje zarówno dziecko jak i dorosły, dlatego warto przeczytać ją wspólnie. Dodatkowym elementem wpływającym na atrakcyjność książki są również stonowane, oddające treść subtelne ilustracje, znajdujące się na każdej stronie.

Zima może mieć w sobie wiele uroku, a książka Rosy Bailey jest na to dowodem.

Zaczynając od pięknej okładki, po niesamowicie magiczną fabułę, kończąc na ilustracjach i wspaniałej końcówce, książka oczarowuje pod każdym względem. Zapewniam, że ta zimowa opowieści Was napełni refleksją oraz spokojem. To historia, która potrzeba jest dzieciom, dlatego nie czekajcie długo i razem z Reniferką podążcie za czerwonym Rudzikiem.

Eliza Idczak

Reniferka i pomocny Rudzik
Autor: Bailey Rosa,
format: 15.5×23.5cm
oprawa twarda
rok wydania: 2021
liczba stron: 96
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Słowne

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent