UD

Opowieści o Czujątkach. Ćwiczenia z empatii… Recenzja książki

recenzja opowiesci-o-czujatkach-cwiczenia-z-empatii-dla-dzieci-i-doroslych
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Z oficyną wydawniczą Impuls „zaprzyjaźniłam się” podczas studiów pedagogicznych i nie tyle nie umiem, ile nawet nie chcę się z nim rozstać. Głównie dlatego, że tworzą literaturę wychodzącą naprzeciw potrzebom odbiorcy. Tak samo jest z Joanną Bogudał-Borkowską, autorką Opowieści o Czujątkach, która po wybuchu pandemii poczyniła jakoby drugą część, podążającą za nagle zmieniającą się rzeczywistością.

Przyznam, że na biorąc książkę do ręki, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, iż za późno na jej lekturę. Przecież pandemia minęła. Po co nam teraz opowieści o maseczkach, wirusach? Po przeczytaniu książki z zadowoleniem odkryłam, że spokojnie może zostać w mojej biblioteczce, bo jest potrzebna nie tylko w czasie zarazy.

Znajdziemy tu pięć opowieści, pełnych ciepła i dobroci, mimo trudnych emocji w nich zawartych.

Kiedy brat myszki poważnie zachorował, musiał na jakiś czas pozostać w szpitalu. Wtedy rodzicom myszek wydawało się, że najlepiej będzie udawać, że nic się nie zmieniło. Zachowanie dotychczasowej rutyny miało chronić najmłodszą latorośl przed lękiem. Tymczasem przyniosło to skutek odwrotny. Mała wiedziała o chorobie brata, a to, że nikt z nią o tym nie rozmawiał, tylko potęgowało jej strach. Na szczęście doktor doskonale rozumiał, co dzieje się w głowie małej myszki, dzięki czemu mógł wyjaśnić rodzicom, czego teraz tak naprawdę potrzebuje ich mała córeczka.

Jest tu opowieść o młodej kurze, która miała marzenia o innym życiu, niż te, które zaplanowała dla niej rodzina. A trzeba przyznać, że mama potrafiła rządzić jak nikt inny w kurniku. Na szczęście wiara w swoje przekonania, pozwala dążyć do celu, szczególnie gdy znajdziemy wokół siebie kogoś, kto nie tylko nas zrozumie, ale będzie nas wspierał. Czytamy o zagrożeniach, współpracy, o braku tolerancji w obliczu strachu i innych emocjach, które nam towarzyszą. Mimo że książka powstała z myślą o pandemii, to charakteryzuje ją pewien uniwersalizm. Nadal ktoś przebywa w szpitalu, ktoś czuje się zagrożony, niezrozumiany albo potrzebuje wsparcia i współpracy, aby przegonić to, co jawi się jako coś złego.

Do każdej baśni dołączono część dydaktyczną, bardzo przydatną dla osób prowadzących zajęcia z dziećmi.

Zawiera cel zajęć, spis materiałów dydaktycznych, sposób na przywitanie i rozpoczęcie zajęć, propozycje tematów do omówienia zarówno z baśnią (dotyczącą bohaterów), jak i dla nauczyciela (pytania o emocje dzieci), propozycje ćwiczeń grupowych i zakończenia.

Z czystym sumieniem polecam do domu, przedszkola, szkoły i gabinetu terapeutycznego. Wszędzie tam, gdzie są dzieci ze swoimi radościami, lękami, smutkami i wątpliwościami, które należy uspokoić.

Opowieści o Czujątkach. Ćwiczenia z empatii dla dzieci i… dorosłych
Autor: Joanna Bogudał-Borkowska
Ilustracje: Anna Andrzejewska
Liczba stron: 92
Oprawa: miękka
Format: B5
Więcej informacji na stronie Oficyna Wydawniczej Impuls

 

392 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent