Weleda
Weleda Baby

O bracie, który nie opowiadał bajek. Recenzja książki

o bracie ktory nie opowiadał bajek recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

„Bajki Plasterki” to seria książek dla dzieci wydawana przez Fundację Hospicyjną. Są to opowiadania terapeutyczne dla dzieci w wieku 4-9 lat, których dotyczy problem śmierci bliskiej osoby. O, bracie, który nie opowiadał bajek to historia chłopca, który musi zmierzyć się z chorobą i śmiercią starszego brata.

Historia opowiedziana w tej książce doprowadziła mnie do łez. O ile niesie ona ukojenie dzieciom i rodzicom oswajającym się ze stratą, o tyle czytanie jej dziecku dla przyjemności nie ma sensu. Ładunek emocjonalny tej opowieści jest przytłaczający. Na początku autorka opowiada o bliskiej relacji braci. Potem o chorobie, śmierci, żałobie. Historia jest opowiedziana przez pryzmat dziecka, które zmaga się nie tylko ze śmiercią brata, ale też odtrąceniem przez rodziców, którzy w naturalny sposób robią, co w ich mocy, by ratować starsze dziecko, a potem sami przechodzą żałobę. Pojawia się tu też wiele innych ważnych wątków. Bohater długo nie jest informowany, co się dzieje w domu, nie rozumie nerwowej atmosfery i złego samopoczucia brata. Mamy tu więc wiele wydarzeń i rozważań na tematy związane z samą chorobą i sytuacją panującą w rodzinie. Ważne jest także to, co dzieje się później. Po pogrzebie chłopiec wraca do szkoły pełen obaw, rodzicie starają się na nowo zbudować rodzinne życie. Pięknym momentem jest czas pierwszych urodzin Pawła, gdy cała rodzina odwiedza jego grób. Uśmiechają się wtedy przez łzy, planują wakacje. To moment wyjścia z żałoby, który pozwala zauważyć światełko w tunelu, mieć wiarę w to, że życie będzie jeszcze piękne i szczęśliwe.

Bardzo podoba mi się ta opowieść. Poza walorami terapeutycznymi jest ona dobrze napisaną i przemyślaną historią. Moim zdaniem to ważne, by książka taka była wciąż „książką dla dzieci” i, by nie odstawała od innych publikacji na rynku. Sytuacja życiowa dziecka, któremu zmarł ktoś bliski jest wystarczająco nienormalna, więc dobrze, że książka, którą mu podsuniemy jest po prostu ładna, kolorowa i ciekawa. „O bracie, który nie opowiadał bajek” zilustrowała Agnieszka Zalewska, której ilustracje świetnie uzupełniają tekst Magdy Lic obrazując zarówno wesołe, jak i smutne, trudne momenty.

Seria „Bajki Plasterki” to rzecz niezwykle potrzebna. Do książki dołączona jest także ulotka dająca wskazówki dorosłej osobie, jak czytać tę książkę dziecku, na co zwrócić uwagę oraz gdzie szukać pomocy.

Ewelina Zielińska

O bracie, który nie opowiadał bajek
Autorka: Magda Lic
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Format: 205×205
Liczba stron: 48
Oprawa: twarda
Seria: „Bajka Plasterek”

895 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent