Odpowiednia kołdra dla alergika – jak dobrać właściwą?

Odpowiednia kołdra dla alergika – jak dobrać właściwą?
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

W XXI wieku alergia staje się coraz powszechniejszą chorobą – według niektórych badań dotyka jedną na trzy osoby. Szczególnie powszechnym uczuleniem jest alergia na roztocza kurzu domowego. Z tego powodu, nawet jeśli nie stwierdzono u ciebie żadnych alergii, warto podjąć profilaktyczne działania, które zmniejszą ryzyko uczulenia na pewne alergeny. Jedną z takich czynności może być zakup odpowiedniej pościeli. Przykładowo kołdra dla alergika  zarówno będzie minimalizować objawy u osób uczulonych, ale także będzie zapobiegać pojawieniu się jej u osób obecnie zdrowych.

Co to są roztocza?

To jedne z najpowszechniejszych alergenów występujących pośród nas. Najbardziej niebezpieczne są dla ludzi ich odnóża i odchody, które wywołują alergię, co w konsekwencji skutkuje często m.in. dusznościami, swędzeniem, zaczerwienieniem spojówek oraz zapaleniem skóry. Roztocza żyją głównie w naszych materacach i pościeli, żywią się martwym naskórkiem, który się tam znajduje. Najlepiej rozwijają się w warunkach ciepła i wilgoci, gdy temperatura wynosi minimum 20 stopni Celsjusza.

Pozbycie się ich jest często żmudną walką, która wymaga dużych pokładów cierpliwości i motywacji. Chcąc się ich pozbyć należy często i dokładnie sprzątać, żeby zminimalizować ilość kurzu, która znajduje się w naszym domu. Odpowiednia kołdra dla alergika (np. pościel antyroztoczowa) też potrafi zdziałać cuda. Poza powyższymi, warto również często wietrzyć pomieszczenia oraz zadbać o odpowiednie ich urządzenie. Należy unikać tzw. “kurzołapów”, jak np. ozdoby na półkę, świeczki, sztuczne rośliny, które świetnie zbierają kurz i sprawiają, że pozbycie się go jest o wiele trudniejsze.

Czym powinna się charakteryzować kołdra dla alergika?

Osoby, u których stwierdzono uczulenie na roztocza albo podejrzewają taką możliwość powinny zaopatrzyć się w odpowiednie posłanie. Kołdra dla alergika powinna należeć do grupy pościeli antyroztoczowych i antyalergicznych posiadających w sobie barierę nie do przejścia dla roztoczy i kurzu domowego. Z tego powodu należy odrzucić kołdry wykonane, np. z pierza czy puchu, ponieważ osadzone są na nich białka zwierzęce i stanowią idealne siedlisko dla alergenów. Sprawdzi się tutaj natomiast kołdra dla alergika, która posiada silikonowe wypełnienie. Taki typ pościeli jest bardzo wytrzymały i można go często prać, co jest ważnym aspektem walki z roztoczami. Osoby uczulone mogą również śmiało korzystać z jedwabnych pościeli, które są hipoalergiczne, co oznacza, że m.in. nie wywołuje reakcji uczuleniowych oraz nie kumuluje w sobie roztoczy. Kołdra dla alergika powinna pozwalać na swobodny przepływ powietrza, co jest kluczowym aspektem przy alergiach na kurz, które mogą doprowadzić do różnych zmian skórnych. Należy również zwrócić uwagę na posiadane certyfikaty. Samo określenie, że kołdra nadają się dla alergików nie wystarczy, ponieważ może tak ją określić każdy sprzedawca, gdyż nie regulują tej kwestii żadne konkretne przepisy. Najczęściej wymienianym certyfikatem jest Oeko-Tex Standard 100, który poświadcza, że produkt nie zawiera w sobie szkodliwych dla zdrowia substancji.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się już, np. z alergią na roztocza czy chcesz podejść do tematu profilaktycznie – decyzja o zakupie odpowiedniej kołdry to z pewnością krok w dobrą stronę.

 

 

Materiał promocyjny

455 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent