Fisher Price
rysuj
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Kiedyś przebojami były piosenki z filmów o Panu Kleksie, dziś dzieci najlepiej znają i chętnie śpiewają utwory z animowanych hitów Disneya. Niestety, rodzime kino młodego widza nie rozpieszcza, a skoro mało powstaje polskich filmów dla dzieci i młodzieży, to i nowych polskich filmowych piosenek pojawia się niewiele. Zawsze jednak można odwołać się do klasyki, co uczyniło wielu uczestników I Przeglądu Filmowej Piosenki Dziecięcej „Rejs na Bergamuty”, który odbył się 24 lutego 2017 roku na scenie Domu Kultury „502” w Łodzi. Młodzi wykonawcy postawili nie tylko na utwory z serii filmów o przygodach Pana Kleksa („Kaczka dziwaczka”, ,,Jak rozmawiać trzeba z psem” czy „Meluzyna”), sięgnęli również po znane przeboje z innych polskich filmów, seriali czy programów telewizyjnych („Paweł i Gaweł”, „Wojna domowa”, „Pan Tik-Tak”).

https://www.youtube.com/watch?v=BcN9A6SqQRE

film

PONADCZASOWY PRZEBÓJ

Wiele znakomitych, znanych i śpiewanych również dziś, piosenek z filmów, które można uznać za skierowane do dzieci (czy też szerzej – do widzów w każdym wieku, jak to ma miejsce w przypadku produkcji określanych mianem „kina familijnego”) to utwory napisane wiele lat temu. Słynna, zaśpiewana przez Judy Garland w filmie „Czarnoksiężnik z Oz” (1939) piosenka „Gdzieś tam, za tęczą” (Over the Rainbow) powstała prawie 80 lat temu (jej autorami byli Harold Arlen i E. Y. Harburg).

Piosenka odniosła olbrzymi sukces. Jest uznanym standardem muzyki rozrywkowej zarówno w wersji wokalnej, jak i instrumentalnej, sięgały po nią takie muzyczne sławy, jak: Ray Charles, Frank Sinatra, Eric Clapton, Norah Jones czy Céline Dion. I pomyśleć, że o mały włos utwór ten nie trafiłby do filmu. Producenci uważali, że nie jest odpowiedni i nie pasuje do postaci Dorotki granej przez Garland. Na szczęście utwór i scena, w której jest wykonywany, pozostały w filmie, a dziś jest to najlepiej znany jego fragment! To dlatego piosenki „Gdzieś tam, za tęczą” nie mogło zabraknąć także na liście utworów, które do wykonania mogli wybrać uczestnicy naszego Przeglądu i mogliśmy go wysłuchać również podczas naszej imprezy.

OSCAROWE PIOSENKI

Wśród występów ocenianych przez jury Przeglądu nie brakowało oczywiście ciekawych wykonań znanych utworów z filmów animowanych, takich jak „Kraina lodu”czy „Pocahontas”. Warto przypomnieć, iż najpopularniejsze utwory z obu tych filmów – „Mam tę moc” oraz „Kolorowy wiatr” – zostały swego czasu nagrodzone Grammy oraz Oscarem dla najlepszej piosenki filmowej. Bez wątpienia dobrze napisana piosenka to jeden z najważniejszych atutów każdego filmu, a zwłaszcza tego, który ma trafić do młodej widowni. To dlatego do ich skomponowania, a następnie zaśpiewania zaprasza się najlepszych artystów. Wśród kompozytorów piosenek do filmów adresowanych do młodej widowni znajdują się więc tacy twórcy, jak choćby Elton John – autor i wykonawca kilku piosenek do filmu „Król Lew”, w tym tej najsłynniejszej –„Miłość rośnie wokół nas” (Can You Feel the Love Tonight). W gronie wykonawców tych utworów znaleźć zaś można m.in. Christinę Aguilerę czy Edytę Górniak (obie wykonywały piosenkę „Lustro” z filmu „Mulan” – Christina w oryginalnej, angielskiej, a Edyta w polskiej wersji językowej).

PO POLSKU CZY PO ANGIELSKU?

Często zresztą owe oryginalne i polskie wersje filmowych piosenek bywają porównywane, a porównania nierzadko wypadają na korzyść tych polskich, tak jeśli chodzi o tekst, jak i o wykonanie. Dla tych, którzy interesują się muzyką, nie tylko zresztą filmową, nie jest to zaskoczeniem. Polsce nie brakuje bowiem utalentowanych tekściarzy, kompozytorów i wykonawców. Znakomitą piosenkę „Marchewkowe pole” do filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc” napisali Jan Borysewicz (muzyka) i świetny tekściarz – Andrzej Mogielnicki, a wykonał zespół Lady Pank.

Warto przypomnieć także, że od strony kompozytorskiej za wciąż popularne utwory do serii filmów o przygodach Pana Kleksa odpowiadał znakomity polski twórca muzyki filmowej – Andrzej Korzyński.

Wszystkich tych, którzy chcieliby zanurzyć się w świat muzyki filmowej zachęcamy nie tylko do tego, by jak najwięcej słuchali, lecz także, by śpiewali. A my, zarówno tych którzy, śpiewają, jak i tych którzy tylko słuchają, serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Przeglądu Filmowej Piosenki Dziecięcej „Rejs na Bergamuty”, która odbędzie się w przyszłym roku w Łodzi (a kto wie, może i na Bergamutach).
Organizatorzy Przeglądu Filmowej Piosenki Dziecięcej „Rejs na Bergamuty”

Widzewskie Domy Kultury – Dom Kultury „502”
ul. Gorkiego 18
tel.: 42 673 35 99
e-mail: admin@wdk.pl
www.wdk.pl
https://pl-pl.facebook.com/domkultury502/

232 ocen
4.98
dodaj ocenę
×

Autor tekstu : Jadwiga Mostowska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent