Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Nela w krainie wombatów. Recenzja książki

Nela w krainie wombatów. Recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Pierwsze pytanie, które nasuwa się dziecku, gdy sięga po nową „Nelę” brzmi: w krainie wombatów, czyli gdzie? Za nim biegnie następne – jakich wombatów??? Nic prostszego nie wymyślicie, szukając odpowiedzi na te pytania niż  otwarcie książki i zagłębienie się w lekturze.

Otóż tym razem Nela Mała Reporterka wybrała się na Tasmanię (hmm, padło kolejne pytanie: a gdzie to jest?) – choć słowo mała w odniesieniu do Neli to pojęcie względne, bowiem mówimy o szesnastolatce. Czas leci, mimo to, pasja podróżnicza dziewczyny nieustannie jest rozwijana, a jej owocem jest właśnie ta siedemnasta już książka. Trzeba przyznać, że dorobek niemały, a każda kolejna wciąga nie gorzej niż jej poprzedniczki. Ba, powiedziałabym, że choć jej książki są coraz dojrzalsze, zainteresują i całkiem małych poszukiwaczy przygód, jak i tych nieco doroślejszych, a to okraszone jest sporą dawką wiedzy z zakresu geografii i przyrody.

Jedno pozostaje niezmienne – dzięki wszystkim tym reportażom, relacjom i wspomnieniom,  razem z Nelą wciąż przeżywamy niesamowite przygody, poznajemy nowe gatunki zwierząt oraz ich  zaskakujące i często zabawne zwyczaje.

Zacznijmy przewrotnie – niemal od końca książki, ale to dlatego, że w tytule jest mowa o pewnych torbaczach – wombatach. Wombaty są symbolem Tasmanii, a przy okazji szalenie sympatycznymi stworzeniami. Nela spotkała dorosłe zwierzaki, ale też maluchy i miała okazję przekonać się , jak wygląda opieka nad wombaciątkami.

Nela w krainie wombatów. Recenzja książki

Jednak wcześniej poznajemy opowieści nastolatki o diable tasmańskim – wiecie, że wcale nie trzeba się go bać i uciekać przed nim z krzykiem?, o paszczaku czyli potarganym ptaku i o uznanym za wymarłego wilkoworze tasmańskim. Interesujące jest to, że wilkowór jako torbacz miał torbę dla maluchów otwieraną od dołu brzuszka, nie tak jak kangur, który – wiadomo – przyjmuje maluchy od górnej strony.

Nela w krainie wombatów. Recenzja książki

Ale to nie wszystko – zostały nam przedstawione między innymi również: jamraj pręgowany, kitanka lisia, dydelf wirginijski, pademelon tasmański i nocolubek. Nie znacie? To na co czekacie? Jest świetna okazja, wystarczy sięgnąć po „Nelę w krainie wombatów”

Piękne, kolorowe  zdjęcia, mapki, podpisy i zabawne rysunki, przyciągające uwagę i często rozwijające temat, wciągająca narracja, anegdotki – cóż więcej potrzeba, by oddać się tej lekturze? Wszak znajdziemy tutaj mnóstwo informacji i ciekawostek o  wyspie Tasmania i jej mieszkańcach,  Zresztą, już sama okładka zwraca naszą uwagę intrygującym zwierzątkiem w ramionach Neli w samym centrum. „Nela w krainie wombatów” jest książką pochłaniającą i zajmującą uwagę dzieci na dłuższy czas. Jak zawsze polecam! 

Książka dostępna na www.KsiazkiNeli.pl

168 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent