Odkryj fascynujący świat zwierząt! Wirtualne spacery po ogrodach zoologicznych

lama dziecko
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

Czy wiedzieliście, że możecie odwiedzić wiele niesamowitych ogrodów zoologicznych rozrzuconych po całym świecie pozostając w zaciszu własnego domu? Jednego dnia możecie odkrywać głębiny oceanu czy podziwiać przytulające się misie koala, a następnego oglądać cudowne młode niedźwiedzie polarne! Dodatkowo, przy okazji poznacie wiele tajemnic różnych stworzeń. Zabierzcie dzieci na ekscytującą wyprawę w sieci!

Dzieci uwielbiają zwierzęta i bardzo chętnie poszerzają swoją wiedzę o naszych futrzanych, pierzastych i płetwonogich przyjaciołach. Ale nie zawsze – z różnych względów – możemy pozwolić sobie na  wycieczkę do zoo i w takich sytuacjach bardzo ciekawym rozwiązaniem są wizyty on-line!

Zapraszamy Was na wirtualne spacery po ogrodach zoologicznych na całym świecie! Odkryjcie z nami fascynujący świat zwierząt! 

Lone Pine Koala Sanctuary, Australia

Lone Pine Koala Sanctuary, zajmujące obszar 18 hektarów i znajdujące się na obrzeżach miasta Brisbane, to największe sanktuarium koali na świecie. Jednak, oprócz nich możemy tu zobaczyć i inne, żyjące w Australii zwierzęta, począwszy od kangurów poprzez wombaty, dziobaki, psy dingo, ogromne emu, kakadu, a skończywszy na diable tasmańskim.
Na stronie zoo jest wiele kamer, dzięki którym możemy obserwować piękną australijską przyrodę, zarówno koale, jaszczurki, jak i psy dingo oraz dziobaki.

koala

Taronga Zoo, Australia

Ogród zoologiczny Taronga Zoo znajduje się nad brzegiem jednego z najpiękniejszych portów świata Sydney Harbour i ukryty jest wśród bujnej roślinności Parku Narodowego Bradley’s Head. Ten niesamowity ogród zajmuje aż 21 hektarów powierzchni, a zwiedzający mogą tu podziwiać przeróżne gatunki zwierząt i roślin. Kangury, misie koala, słonie, krokodyle, emu i żyrafy to tylko niektóre z zagrożonych gatunków i raczej rzadko spotykane w naturalnych warunkach. W Zoo Sydney zainstalowano kamery do transmisji na żywo, aby miłośnicy zwierząt mogli  cieszyć się widokiem ulubieńców o każdej porze dnia.

Taronga Zoo

Zoo w San Diego, USA

Zoo San Diego jest domem dla ponad 3700 osobników, które żyją na powierzchni 40 hektarów, a zwierzęta żyją tak, jak w swoich naturalnych warunkach z typową dla nich roślinnością i klimatem. Zoo porastają lasy deszczowe, tundra i tajga, nie brakuje wydm i pustyni. Jest to jedno z największych i piękniejszych zoo na świecie .
Podczas wirtualnej wizyty możecie zobaczyć pingwiny, małpy, słonie, żyrafy, niedźwiedzie polarne, tygrysy, pandy i wiele innych zwierząt, zarówno poprzez kamery na żywo w zoo, jak i bibliotekę filmów ze zwierzętami. Jest też pełna ciekawych aktywności specjalna strona dla dzieciaków.

Zoo San Diego

Zoo w Houston, USA

Zoo w Houston to 55-akrowy park zoologiczny położony na terenie parku Hermann w Teksasie, w którym mieszka ponad 6000 zwierząt z 900 gatunków. W Zoo rozmieszczono siedem kamer, dzięki którym  możesz obserwować wiele zwierząt, od kolonii mrówek po gigantycznego słonia.

Zoo w Houston

Monterey Bay Aquarium, USA

Monterey Bay Aquarium jest jednym z większych oceanarium na świecie – za szybami akwariów można tu zobaczyć płaszczki, rozgwiazdy, meduzy, tuńczyki, rekiny i koniki morskie. Położone na skraju oceanu w Kalifornii, Monterey Bay Aquarium oferuje e-odwiedzającym fascynujące spojrzenie na podwodny świat -rekiny, żółwie, ptaki morskie, pingwiny, wydry i całe życie morskie rafy koralowej lub otwartego oceanu są na wyciągnięcie ręki za pomocą kamer na żywo.

Monterey Bay Aquarium

Paignton Zoo, Wielka Brytania

Paignton Zoo było jednym z pierwszych w Wielkiej Brytanii ogrodów zoologicznych połączonych z ogrodem botanicznym.  W zbiorach ogrodu jest obecnie około 1200 zwierząt z ponad 300 różnych gatunków.
Oczywiście dla nas atrakcją są kamery na żywo – obejrzyjcie flamingi, surykatki i małpy, koniecznie zaglądnijcie też na plażę pingwinów!

Paignton Zoo

Georgia Aquarium, USA

Georgia Aquarium, mieszczące się w miejscowości Atlanta w stanie Georgia, to największe na świecie oceanarium. Posiada zarówno akwaria słodkowodne, jak i słonowodne dla łącznie około 120 tys. zwierząt i 500 różnych gatunków.
W obiekcie umiejscowiono całą gamę kamer na żywo – a gwiazdami zostali mieszkańcy morza: afrykańskie pingwiny i wieloryby beluga, meduzy i piranie, lwy morskie i bieługi… Sami sprawdźcie, jak fascynujący to świat!

beluga

Cincinnati Zoo

To ogród zoologiczny i botaniczny otwarty w 1875 w Cincinnati w Ohio, drugi pod względem wieku ogród zoologiczny w Stanach Zjednoczonych.  Jednym z najbardziej znanych mieszkańców zoo w Cincinnati jest hipopotam Fiona. Chętni mogą zobaczyć serię filmów o Fionie i innych pięknych zwierzętach, w tym lwiątkach, żółwiu Galapagos, tygrysach czy żyrafach na Facebooku.

hipopotam

National Aquarium, USA

Narodowe Akwarium w Baltimore zamieszkuje 660 gatunków stworzeń morskich. Tu spotkamy się z rekinami i płaszczkami, odwiedzimy delfinarium, rafę koralową i deszczowy las amazoński. Zapraszamy na spacer!

delfin

Smithsonian’s National Zoo, USA

Założone w 1889 roku Smithsonian’s National Zoo mieści się na 66 ha w samym sercu Waszyngtonu w Rock Creek Park i jest domem dla 2700 zwierząt reprezentujących ponad 390 gatunków.
Obecnie poprzez kameryna żywo spotkacie się z lwami, gigantycznymi pandami, słoniami, a nawet nagimi kretoszczurami!

gepard

Ouwehands Dierenpark, Niderlandy (Holandia)

Ouwehands Dierenpark (Ouwehand Zoo) znajduje się w mieście Rhenen, należącym do holenderskiej prowincji Utrecht.  Park otwarto w 1932 roku, a dzisiejsze rozległe zoo zapoczątkowała… ferma drobiu. Teraz mieszkają tu lwy, tygrysy, niedźwiedzie polarne i słonie oraz wielkie pandy.
A czy wiecie, że w piątek 1 maja 2020 r. wielka panda Wu Wen urodziła w tym zoo młode? Polecamy zatem Pandacam na żywo, na którym można obserwować te piękne gigantyczne pandy.

Ouwehand Zoo polarne niedźwiedzie

Chester ZooWielka Brytania

Chester Zoo to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Anglii, o powierzchni blisko 160 hektarów. Znajdziecie tam wybieg dla jaguarów, ciemną jaskinię pełna nietoperzy fruwających tuż nad głowami, miniaturowe małpki przyglądające się zwiedzającym, pingwiny, wesołe wydry, bawiące się pieski preriowe oraz tropikalny las, w których nie brakuje jadowitych pająków, trujących żab i kameleonów.
Chester Zoo na Facebooku organizuje wirtualne wycieczki z ulubionymi zwierzętami dzieci, zatem zajrzyjcie do pand, żyraf Rothschilda, słoni azjatyckich, czy też „słonecznych” niedźwiedzi malajskich

Chester Zoo

Zoo w Atlancie, USA

Park zoologiczny w Atlancie w stanie Georgia jest jednym z czterech ogrodów zoologicznych w USA mieszczących gigantyczne pandy, choć oczywiście zobaczymy tam też wiele innych gatunków zwierząt. Zoo prowadzi transmisję na żywo Panda Cam na swojej stronie internetowej.

panda wielka

Shedd Aquarium w Chicago, USA

Powstało w 1930 roku i znajduje się przy brzegu jeziora Michigan,  w kompleksie Museum Campus Chicago, w którego skład wchodzą również Adler Planetarium i Muzeum Historii Naturalnej. Posiadając niemal 25 000 ryb i pojemność 19 000 m³, było największym tego typu obiektem na świecie – aż do czasu powstania Georgia Aquarium w Atlancie w 2005 roku.  To dom dla stworzeń z wielu wód świata – z rzek, raf koralowych, jezior, mórz  i oceanów, a jedną z najpopularniejszych atrakcji obiektu są pingwiny. Shedd Aquarium teraz udostępnia na Facebooku urocze zdjęcia i filmy ze swoimi mieszkańcami.

meduzy

Zoo Ostrava, Czechy

Zoo w Ostravie jest  drugim pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w Czechach z ponad 4 000 zwierzętami i rozległym parkiem botanicznym. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – zagwarantowana jest zabawa, odpoczynek i spora dawka wiedzy.

słonie pixabay

 

Jednak sięgnijmy bliżej, również nasze rodzime ogrody zoologiczne są przepiękne i mają mnóstwo do zaaferowania. Tylko spójrzcie:

Zapraszamy na spacer po ZOO w Opolu. To wycieczka przez wszystkie kontynenty świata, bowiem mieszka tu ponad 1,5 tysiąca zwierząt 290 gatunków. Znajdziecie w nim dostojne żyrafy, słodkie pandy, zwinne pumy, eleganckie zebry, sympatyczne mrówkojady i wiele gatunków małp i małpiatek, np. lemury czy goryle.

żyrafa pixabay

ZOO w Zamościu

Ogród Zoologiczny w Zamościu jest jedynym zoo w województwie lubelskim i tak naprawdę jednym z nielicznych na wschodzie Polski. Ogród ma powierzchnię 13,8 ha i zamieszkuje go ponad 2,5 tysiąca zwierząt z 312 gatunków.

Warszawskie ZOO

Warszawskie ZOO może odwiedzić i  Was! Pracownicy ogrodu prowadzą cykl #ZOOstańwdomu – ZOObaczonline. Codziennie na facebooku można podglądnąć zwierzaki i ich Opiekunów. Do tej pory odbyły się już spotkania np. ze słonicą Fryderyką, arami hiacyntowymi – Takarą i Josh’em, hipopotami – Hugonem i Pelagią czy gorylem Bwaną.

zoo warszawa tukan

ZOO Wrocław

Również ten lubiany ogród zoologiczny prowadzi edukacyjne transmisje na żywo – #domoweZOO to cykl spotkań edukacyjnych, które odbywają się na facebookowym profilu wrocławskiego ZOO.

ZOO Wrocław

Fokarium na Helu

A na koniec fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – miejsce wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy.  To co prawda nie jest ogród zoologiczny ani cyrk z tresowanymi zwierzętami, jednak warto tu zajrzeć i dzięki kamerom podejrzeć foki.

foka

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent